Ziraat Bankası Genç Bankkart, Avans Limit ve Kredi Kartı Hakkında Bilgiler

Ziraat Gençkart Banka Kartı ve Kredi Kartı
Ziraat Gençkart Banka Kartı ve Kredi Kartı
Daha Fazla Göster

KYK Burs ve Kredisi için Ziraat Bankası tarafından öğrencilere dağıtılan Genç Bankkart ile alakalı olarak Harçlık Avans Limiti ve Kredi Kartı Limiti hakkında aklınıza takılan soruları cevaplamaya çalışacağız.

Öncelikle Ziraat Bankası tarafından öğrenciler için KYK’dan gelen bilgilere göre Otomatik olarak açılan Banka Kartları için 4 yıl boyunca Hesap İşletim Ücreti ödemezsiniz.

Eğer 18 Yaşından büyük iseniz bu durumda banka size 350 TL gibi bir Nakit Avans Limiti tanımlar. Yine sistemin onay vermesi ve kullanıcının istemesi durumunda 500 TL kullanım limitine sahip bir Kredi Kartı da kullanıma açılır.

Bu iki kart tek bir kart içerisindedir. Yani hem Banka Kartı hem de Kredi Kartı size verilen kartın içine girilir ve bu kart üzerinden Para Çekme – Alışveriş Yapma imkânı size sunulur.

 

Ziraat Bankası Genç Kart

 

Genç Bankkart Harçlık Avans Limiti Nedir? Nasıl Kullanılır?

Bu size Ziraat Bankası tarafından verilen bir Harçlık Avans Limittir. Yani hesabınızda para yoksa bile size  Alışveriş Yapma İmkânı sunan bir sistemdir. 2017 yılı için sunulan limit 375 TL’dir. Bu limit alınan Burs – Kredi rakamına göre yıl bazında değişkenlik gösterebilmektedir.

Bu parayı NAKİT Olarak Çekemezsiniz. Sadece Alışveriş için kullanabilirsiniz. (Banka tarafından verilen bilgi bu şekilde. Ancak bildiğimiz kadarıyla sistem NAKİT Çekimine müsaade edebiliyor.

Harçlık Nakit Avans Sistemi için sizden KYK Ödemeleri devam ettikçe Faiz ya da Masraf alınmayacaktır.

Ancak KYK Ödemeleri sona erdikten sonra Avans Limiti kullanmanız durumunda Faiz ve Masraflar sizden tahsil edilecektir.

Nakit Avans Limiti her ay hesabınıza KYK Ödemesi yapılınca artı hale geçecektir. Örneğin 300 TL Nakit Avans kullanan bir öğrenci 400 TL Bursu hesabına yatınca hesabında 100 TL görecektir. Bunun sebebi 300  TL’lik ödemenin Nakit Avans Limiti içerisine alınması ve geriye 100 TL para kalmasıdır. Ancak kullanımda size yine de 400 TL Kullanım imkânı sunacaktır.

 

Öneri: Mümkün mertebe Avans Limiti kullanmayın arkadaşlar. Bu limiti bir kez kullanırsanız her ay eksi bakiyede kalırsınız.

Mümkün mertebe ACİL İHTİYAÇLAR için bu limiti kullanmanızı öneririz.

 

 

Ziraat Bankası Genç Bankkart Özellikleri Nelerdir?

Birkaç maddede Genç Bankkart kartın size sunacağı avantajları sıralayalım dilerseniz.

 • Nakit ihtiyacını, Türkiye’nin dört bir yanına yayılmış ATM’lerimizden, ayrıca yurt içi ve yurt dışındaki MasterCard amblemli diğer tüm ATM’lerden anında karşılayabilirsin.
 • Harçlık Avans ile hesabında para olmasa da her ay 375 TL ekstra alışveriş yapabilirsin. KYK ödemen devam ettiği sürece bu fırsattan faizsiz/masrafsız yararlanabilirsin. Unutma! Her ay kullandığın Harçlık Avans tutarı, KYK burs/öğrenim kredisi ödemen içerisinden otomatik olarak tahsil edilir.
 • Yurt içinde ve yurt dışında alışveriş işlemlerini şifre girerek güvenle gerçekleştirebilirsin.
 • İnternette hem banka kartı hem de kredi kartı özelliği ile 3 boyutlu güvenlik sistemini kullanarak (3D Secure) alışveriş yapabilirsin.
 • ATM’lerimiz veya İnternet Şubesi ile telefon hattına, mevduat hesabın üzerinden GSM TL yükleyebilirsin.
 • Şubeye gitmeye gerek kalmadan, para çekme/yatırma, EFT/Havale, fatura ödeme ve daha birçok bankacılık işlemini İnternet Şubesi ve ATM’lerimiz ile rahatlıkla gerçekleştirebilirsin.
 • Hesap bakiyeni öğrenmek için “BAKIYE” yazıp 4747’ye SMS gönderebilirsin.

 

Genç Bankkart

 

Genç Bankkart Kredi Kartı Özelliği Nasıl Kullanılır?

Kredi Kartı özelliği de tıpkı Nakit Avans Özelliği gibi Alışverişlerde kullanılan bir özellik. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir detay var.

Nakit Avans Özelliği sizden KYK Bursu veya Kredisi yattığı müddetçe Faiz veya Ücret talep etmezken Kredi Kartını kullanmanız ve ödemesini ZAMANINDA Yapmamanız durumunda Gecikme Faizi işletilecektir.

Yani ay sonunda Ekstrası Kesilen kartınıza olan borcunuzu ayın 10’un ödemeniz gerekirken siz bu ödemeyi geciktirirseniz günlük olarak belli bir oranda Yasal Faiz işletilecek ve borcunuz artacaktır. Bu sebeple de ödemelerinizi zamanında yapmanız önemlidir.

Bir diğer nokta ise Limit noktası. Ziraat Bankası öğrencilere Maximum özellikli olarak bu kartları dağıtıyor ve genelde 500 TL Limit ile açılıyor bu kartlar. Siz Taksitli veya Tek Çekim en fazla 500 TL’lik alışveriş yapabilirsiniz.

Yani 2.000 TL’lik bir ürünü 4 Taksitle alırım, 500 TL Limitim var aydan aya 500, 500 öderim gibi bir durum yok. İster tek ister 10 taksit yapın sizin toplamda kart üzerinden alabileceğiniz ürünün fiyatı 500 TL’yi geçemez. Ancak aylıklarınızı biriktirdiniz 1.500 TL paranız var. 500 TL’de limitiniz var. Karta attınız toplamda 2.000 TL limitiniz olacaktır. İşte bu vakit 2.000 TL’lik bir ürünü taksitli olarak satın alabilirsiniz.

Küçük bir de not. Öğrenciliğiniz boyunca Kredi Kartınızda da Hesap İşletim Ücreti veya Kart Aidatı alınmayacaktır.

 

Genç Bankkart Maximum Kredi Kartı Özellikleri

 • Maximum üye kuruluşlarında taksitli alışveriş yapabilir, Maxi Puan kazanabilir, kampanyalara katılabilir ve birbirinden cazip Maximum Kart indirimlerinden yararlanabilirsin.
 • Kredi kartı özelliği ile yaptığın alışverişlerden kazandığın Maxi Puanlarını anında alışverişlerinde harcayabilirsin.
 • Kartının kredi kartı özelliği açık ise 50 TL ve altındaki alışveriş işlemlerini temassız olarak bu özellikle, kredi kartı özelliği açık değilse banka kartına para yükleyerek gerçekleştirebilirsin.
 • Kredi kartı özelliği ile günün her saatinde nakit avans çekebilirsin.
 • Kartın ücretsizdir.
 • Kartın ön yüzünde Banka Kartı Numarası, arka yüzünde ise Kredi Kartı Numarası yer almaktadır.

Ziraat Bankası Genç Bankkart Şifremi Nasıl Alabilirim?

Alışveriş ve ATM işlemlerinde kullanabileceğiniz Bankkart Genç’inizin şifresini; kartınızı teslim aldıktan sonra ATM’lerimizden/İnternet Şube’mizden veya 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayarak oluşturabilirsiniz.

Ayrıca, SIFRE yazıp aralarında boşluk “Kartınızın son 6 hanesi, Doğum Yeriniz, kartınızın arkasındaki 3 haneli güvenlik kodu” bilgilerinizi ekleyip 4757’e SMS göndererek de şifre alabilirsiniz. Doğum yeriniz Türkçe karakter içeriyorsa; SMS iletirken büyük, küçük harf farketmeksizin Türkçe karakter kullanılarak yazılmalıdır (İZMİR, IĞDIR, Çanakkale vb. gibi). SMS gönderdiğiniz telefonun mutlaka sistemimize yalnızca sizin adınıza kayıtlı olması gerekmektedir. Örnek SMS metni: SIFRE 123456 MUĞLA 123 veya SIFRE 123456 Muğla 123.

Genç Bankkart Harçlık Avans nedir?

Harçlık Avans, KYK’dan burs/öğrenim kredisi alan üniversite öğrencilerinin Bankkart Genç’lerine tanımlanan, hesabında para bulunmasa bile sadece alışverişlerde kullanabileceği faizsiz/masrafsız bir alışveriş limitidir.

Bu limit, Bankkart Genç’in bağlı olduğu vadesiz mevduat hesabında para kalmadığında devreye girerek sana ekstra alışveriş imkânı sağlar. Harçlık Avans’tan harcadığın tutar, KYK burs/öğrenim kredinden otomatik olarak tahsil edilir.

 

Harçlık Avans’ımı ATM’den NAKİT Olarak Çekebilir miyim?

Hayır, Harçlık Avans’ı sadece alışverişlerde kullanılabilirsin.

 

Mezun olduktan sonra Bankkart Genç’imi/Harçlık Avans’ımı kullanmaya devam edebilir miyim?

Mezun olduktan sonra Harçlık Avans’ın burs/öğrenim kredisi ödemen kesildiği için kullanıma kapatılacaktır.

Bankkart Genç’inin Banka Kartı özelliğini alışveriş ve diğer bankacılık işlemlerinde, Kredi Kartı özelliğini daha önce açtırdıysan, alışverişlerinde ve kredi kartı ile yapılabilecek diğer işlemlerde, mezun olduktan sonra da kullanmaya devam edebilirsin.

 

Harçlık Avans Limitim Kapatılmış. Nedenini Öğrenebilir miyim?

Harçlık Avans limitin aşağıdaki birkaç sebepten kapatılmış olabilir.

 • KYK’dan burs/öğrenim kredisi almaya devam etmiyorsan
 • Ziraat Bankası’nda gecikmiş kredi kartı borcun varsa
 • Hesap ya da borç durumun artık uygun değilse

Detaylı bilgi almak için 0850 258 00 00 Müşteri İletişim Merkezi’ni arayabilir ya da en yakın şubemize başvurabilirsin.

 

Bankkart Genç’imi İnternet Alışverişlerinde Kullanabilir miyim?

Kartın ön yüzündeki numara ile banka kartını, arka yüzündeki numara ile kredi kartı özelliğini kullanarak internet üzerinden alışveriş yapabilirsin.

Banka kartı ile gerçekleştireceğin internet alışverişlerinde işlemin 3 boyutlu güvenlik sistemi (3D Secure) ile gerçekleştirilmesi gerekir, 3 boyutlu güvenlik sistemi ile gerçekleştirilmeyen işlemler onaylanmaz.

3 Boyutlu Güvenlik Sistemi, Bankalararası Kart Merkezi, Visa ve MasterCard tarafından desteklenen, internet üzerinden gerçekleştireceğiniz alışverişlerinizi daha güvenli yapmanızı sağlayan, cep telefonunuza gelen şifre ile alışveriş işleminizi tamamladığınız onay yapısıdır.

 

Genç Bankkart İle Temassız Alışveriş Mümkün müdür?

Kartınız Temassız Alışverişi destekliyor ise bu durumda Temassız Alışveriş yapabilirsiniz. Bu özellik günümüzde birçok satış noktasında aktif durumda değildir. Alışveriş yaptığınız noktadan Temassız Alışveriş Desteği olup olmadığını sorgulayabilirsiniz.

 

Genç Bankkart Hangi ATM’lerde Kullanılabilir?

Kartınızı Ziraat Bankası ATM‘lerinde hızlı ve kolay bir şekilde kullanabilirsiniz. Ancak bulunduğunuz bölgede Ziraat Bankası ATM’si yoksa kartınızı farklı bankaların bankamatikleri üzerinden de kullanabilirsiniz. Yalnız bu gibi durumlarda kart ile işlem yapmaya başladığınız an İşlem Ücreti ve Nakit Çekim Ücreti başlığı altında 2 farklı ücret alınacaktır sizden.

Bu sebeple de kartınızı mümkün mertebe Ziraat Bankası logolu ATM cihazlarında kullanmanızı öneririz.

 

Genç Bankkart Kartımı Ne Zaman ve Nereden Teslim Alabilirim?

Banka kartınız KYK tarafından aktif hale getirildi ise size verilen tarihler aralığında ilgili adresteki Ziraat Bankası Şubesinden yada Dağıtım Noktasından kartınızı teslim alabilirsiniz. Eğer ilgili noktaya erişim sağlamakta zorlanıyorsanız bu durumda Size En Yakın Ziraat Bankası Şubesinden kartınızı alabilirsiniz.

Kartınız aktif hale geldikten sonra istediğiniz zaman kartınızı gidip alabilirsiniz. Ancak hesabınızda 3-4 ay hakaret olmaması durumunda Bursun veya Kredinin İadesi gibi bir durum söz konusu olabilir. Bu sebeple de Burs veya Kredi yatmaya başladıktan sonra 1-2 ay içerisinde kartınızı bankadan almanız doğru bir adım olacaktır.

 

Genç Bankkart Hesabımda Para Biriktirebilir miyim?

Bir banka hesabı olduğu için elbette ki bu hesap üzerinde para biriktirebilirsiniz. Ancak size önerim bu işlemi başka bir hesap üzerinden yapmanız olacaktır. Çünkü özellikle Burs veya Kredi Hesabında birkaç ay hakaret olmaması durumunda Banka tarafından içeride biriken para iade alınabilmektedir. Bu sebeple de başka bankalarda bir hesap açmanız ve para birikiminizi burada yapmanız daha doğru olacaktır.

Bu noktada;

 • FinansBank EnPara Hesabı (Ücretsiz – Online Bankacılık)
 • Yapı Kredi Bankası Nuvo (Ücretsiz – Online Bankacılık)
 • Kuveyt-Türk SeninBankan (Ücretsiz – Online Bankacılık)
 • Türk Ekonomi Bankası (TEB) CebteTeb (Ücretsiz – Online Bankacılık)

gibi bankacılık hizmetlerinden hesap açtırabilirsiniz. Bu sistemde özellikle EnPara ve CepteTeb hesapları kullanıcılara birçok indirim ve kampanya da sunması açısından sizler adına cazip bir tercih olabilir.

 

Genç Bankkart Kredi Kartı Limiti Nasıl Yükseltilir?

Genellikle Ziraat bankası tarafından öğrencilere 500 TL limitine sahip bir Kredi Kartı verilmektedir. Öğrencinin ekstra bir geliri yoksa (Maaş vs.) bu durumda da bu limit sabit olarak kalmaktadır.

Ancak dileyen öğrenciler İş Bankası, TEB, Yapı Kredi, FinansBank, Garanti Bankası gibi bankalar tarafından öğrencilere sunulan Kredi Kartı Hizmetlerinden yararlanabilirler. Bu bankalar Özel Banka Statüsünde olmasından dolayı sizin için daha yüksek limitlere sahip kartlar sağlayacaklardır.

Ancak şunu unutmayınız ki Kredi Kartında yaşadığınız Gecikme – Ödeme Sorunları ve diğer sıkıntılar sizin KKB Puanınızı etkileyecek ve bankaların size Kart Limiti ve Banka Kredisi vermesi gibi durumları sıkıntıya sokacaktır. Bu sebeple de Kredi Kartı Ödemelerine dikkat etmenizi öneririz. Artı olarak Özel Bankalardan alacağınız kartlarda Yıllık Kart Aidatı gibi bazı ücretlerin olabileceği ihtimalini de es geçmeyiniz.

 

Genç Bankkart İle Alışverişte POS Cihazlarında Hangi Seçenek Seçilecek

Ziraat Bankası Gençkart sahipleri genellikle Pos Cihazı üzerinden alışveriş yaparken Kredi Kartı – Banka Kartı seçeneklerinden birisi ile alışveriş yapmak durumunda kalırlar. Buradaki ifadeler şunu anlatmaktadır.

 • Banka Kartı: Bu seçeneği işaretleyerek POS Cihazından ödeme alınması durumunda varsa Banka Hesabınızdaki nakit para kullanılacaktır. Nakit Para yok ise bu durumda da Harçlık Avans Limiti devreye girecek ve alışverişi tamamlamanız sağlanacaktır. Harçlık Avans Limiti aktif değilse veya o limitte tükendi ise bu durumda “Yetersiz Bakiye” ifadesi ile işlem onaylanmayacaktır.
 • Kredi Kartı:  Bu seçeneği işaretleyerek POS Cihazından ödeme alınması durumunda varsa Kredi Kartı Hesabınızdaki limit kullanılacaktır.  Kredi Kartı limiti tükendi ise bu durumda “Yetersiz Bakiye” ifadesi ile işlem onaylanmayacaktır.

Eğer Kredi Kartı özelliği aktif olmayan bir banka kartınız varsa bu durumda sadece Banka Kartı Özelliği POS Cihazında aktif olarak görülecektir.

Size önerimiz alışveriş yaparken kasadaki görevliye Kredi Kartı – Banka Kartı seçeneğini en başta belirtmenizden yana olacaktır. Aksi durumda size sorulmadan tercih yapılabilir ve hesaplarınızda karmaşa yaşayabilirsiniz.

 

Ziraat Bankası Genç Bankkart Banka ve Kredi Kartı ile alakalı olarak aklınıza takılan tüm soruları YORUM sekmesi altından bizlere sorabilirsiniz. Tüm sorularınıza kademeli olarak cevap verilmektedir.

1
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Merhaba. Kartimda para olmasina ragmen 200 lira, bakiye yetersiz diyor. Daha yeni 400 yatirdim ama 200 kullanılabilir bakiye diyor. Müşteri hizmetleri aradim bloke olmus dendi hic anlamadım yardımcı olur musunuz

 2. Yönetici 1 sene önce

  Banka ile görüşmeniz gerekiyor.

1680 Yorum

 1. 12 ay önce

  kyk kredisi alıyorum harçlık avansımı kullandım şu an aylık kredim yattı ama kullanamıyorum harçlık avansıma da kesilmedi neden acaba

 2. 12 ay önce

  3500 tl para çekmem gerekiyor fakat kartımda para yok yine de nakit avanstan bu kadar yüksek bir parayı çekebiliyor muyum acaba

 3. Merhaba. Kartimda para olmasina ragmen 200 lira, bakiye yetersiz diyor. Daha yeni 400 yatirdim ama 200 kullanılabilir bakiye diyor. Müşteri hizmetleri aradim bloke olmus dendi hic anlamadım yardımcı olur musunuz

  • Yönetici 1 sene önce

   Banka ile görüşmeniz lazım. Bizim yapabileceğimiz birşey yok. Kart borcunuz falan mı vardı bankaya

 4. 1 sene önce

  Merhaba okulum bitti ama kredimin borcunu ödemeye başlamadım çünkü 2 yıl dolmadı ama ben kartına para yatırıp kullanmak istiyorum bir sorun olur mu? Yanı başka biri hesabıma para yatirdiginda nakit olarak çekebilir miyim ?

  • Yönetici 1 sene önce

   Banka Kartınız muhtemelen aktiftir. Mobil Şubeden falan bakın. Hesap aktif ise kullanabilirsiniz.

 5. 1 sene önce

  Ben 17 yaşındayım bankkart genç seçebilirmyim seçemezsem hangisini seçmeliyim

 6. 1 sene önce

  Merhaba, ben harçlık avansımı aktif hale getirmek istiyorum. Nasıl yapabilirim?

 7. 1 sene önce

  Merhaba.ben mezun oldum KYK Kredi kartımı kullanmaya devam ettim fakat kartımın süresi dolmak üzere ve kredi kartini kullandığım için borcum var . Kartımın süresi dolduktan sonra da internet bankacılıği ile kredi borcumu odiyebilir miyim

 8. 1 sene önce

  Benim genç kartım var ama kredi özelliği kapalı onu açtırabilir miyiz

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti