Yurtdışında yüksek lisans için nereleri tercih edebilirim? Hangi ülkelerde yüksek lisans daha avantajlı ve ekonomiktir?

Yurtdışı Gezileri
Daha Fazla Göster

Lisans eğitimini bitiren pek çok kişi, sonrası için ne yapacağını net bir şekilde kararlaştıramıyor. Ancak eğitimleri sonrasında akademik dünyaya adım atmak isteyenlerin sayısı da oldukça fazla.

Bunların bir kısmı, imkan fazlalığı ve bilimsel yeniliklere adapte olmak amacıyla yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyebiliyor. Ancak, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenler için pek çok soru işareti de bu istekle beraber geliyor.

Yurtdışı üniversite okumak, gerek maddi gerekse manevi yönden pek çok fedakarlık yapmayı gerektiren bir şey. Bu fedakarlıklara katlanmayı göze alan kişiler için ise yurtdışında üniversite okumaya karar vermelerinin ardından bunun nasıl gerçekleştirileceği ve şartlarının neler olduğu da ayrı bir konu haline geliyor.

Genel olarak yurtdışında yüksek lisans yapmak, tercih edilecek ülkeye ve üniversiteye göre değişen şartlara sahip. Ülkemizde en çok tercih edilen ülkeler ise daha çok Avrupa ülkeleri, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada gibi batı ülkeleri. Ancak bu ülkelerde yüksek lisans eğitimi almak da maddi olarak oldukça külfetli olabiliyor.

Peki, yurtdışında yüksek lisans yapma kararımızı verirken nelere dikkat etmeliyiz? Dilerseniz, kısaca bunlara bir göz gezdirelim.

 

Yurtdışında yüksek lisans yapacağımız üniversiteyi seçerken dikkat etmemiz gerekenler

Yurtdışında yüksek lisans yapmaya karar verdik. Şimdi harekete geçme zamanı. Peki, hangi üniversiteyi seçeceğimize nasıl karar vereceğiz? Yüksek lisans yapacağımız üniversiteyi seçmek için dikkat etmemiz gereken belli başlı noktalar şunlardır:

  • Öncelikle kariyer hedefimize uygun bir üniversite bulmalıyız. Türkiye’deki bazı üniversitelerde olduğu gibi özellikle akademik eğitim noktasında köklü ülkelerdeki üniversitelerin her birinin ön plana çıktığı bir alan bulunmaktadır. Bu yüzden, sadece bir üniversitenin adı ile oraya gitmek çok mantıklı bir seçim olmayacaktır. Lisans eğitimi aldığımız alanda yetkin bir üniversiteye gitmek, o alandaki uzmanlığımızı arttırmamızı sağlayacaktır.
  • Lisans alanımız dışında bir alana yönelme durumu söz konusu ise bu alanda yeterli seviyede ön bilgimizin olduğundan emin olmalıyız.
  • Eğer burs ihtiyacımız var ise yurtdışında çok kapsamlı burs programları olduğunu unutmamalıyız. Özellikle batı ülkelerinde yüksek lisans yapmak isteyen kişilere verilen burs imkanları, Türkiye’dekine göre oldukça ileride. Ancak bunu edinebilmek için belli bir başarı seviyesinin üstünde olmak gerekiyor. Zira kimse, başarısız kişilere yatırım yapmak istemiyor.
  • Eğer kariyerimizin ilerleyen yıllarında Türkiye’de alanımızda çalışmak istiyorsak yurtdışında yüksek lisans yaptığımız okulun YÖK tarafından tanınıp tanınmadığını bilmemiz gerekir. Bununla birlikte, Amerika Birleşik Devletleri’ndeki ilgili akredite kuruluşlarının da yüksek lisans yaptığımız okulu tanımasında fayda var.
  • Maddi gereksinimleri çok ince bir hesaplama ile belirlemek faydalı olacaktır.
  • Sadece akademik kariyer hedefliyorsak önümüzdeki aşamaları kısaltmak amacıyla doğrudan doktora kabul eden kurumlara da yönelebiliriz.
  • Tezli yüksek lisans mı yoksa tezsiz yüksek lisans mı yapmak istediğimizi belirlememiz gerekmektedir.
  • Yüksek lisans yapmak istediğimiz okulun İngilizce dil yeterlilik seviyesini belirlemeliyiz.

 

Görüldüğü üzere; yurtdışında doğru bir programda yüksek lisans eğitimi almak için incelememiz gereken çok fazla kriter vardır. Bu kriterleri tabi ki yoğun araştırmalar sonucunda kendimiz de belirleyebiliriz. Ancak bu noktada profesyonel yardım almak da kararımızı daha kolay bir şekilde verebilmemiz için bize yardımcı olacaktır.

Bu doğrultuda; Fatih Dil Okulu CELT Eğitim, sizlere yurtdışında yüksek lisans için danışmanlık veren bir kurum olarak, doğru seçeneği sunacaktır. Kurumun alanında uzman kadrosu ile yılların getirmiş olduğu tecrübe neticesinde doğru seçeneği seçmenize çok ciddi fayda sağlayacağı açıktır.

CELT Eğitim sadece yurtdışı yüksek lisans şartları noktasında değil; yurtdışı eğitim için gerekli olan dil yeterlilik sınavlarına da hazırlanma imkanı sunmaktadır. CELT Eğitim’in sınavlara hazırlık noktasında rakiplerinden en önemli farkı, tüm öğrencileri ile birebir ilgilenmesidir.

Bu noktada; CELT Eğitim, yurtdışı yüksek lisans ve TOEFL ve IELTS gibi sınavlara hazırlık için gönül rahatlığıyla tercih edilebilir.

Şimdi de; CELT Eğitim’in uzman kadrosundan aldığımız bilgiler doğrultusunda en çok tercih edilen yurtdışı yüksek lisans ülkelerine bir göz atalım.

 

Yurtdışında yüksek lisans ülkelerinin genel şartları

Öncelikle yurtdışında yüksek lisans yapılacak olan ülkelerin her birinin kendine has şartları olduğu gibi yukarıda da belirttiğimiz gibi bu ülkelerdeki üniversitelerin de her birinin kendine has yüksek lisans şartları bulunmaktadır. Ancak yine de genel olarak en çok tercih edilen yurtdışı yüksek lisans ülkelerinin şartlarından bahsedelim.

 

İngiltere’de yüksek lisans

Yurtdışında eğitim denildiğinde akıllara ilk olarak gelen ülke şüphesiz İngiltere’dir. Oxford ve Cambridge, Harvard gibi dünyanın en iyi üniversitelerini de bünyesinde barındıran ve akademik gelişimin öncülerinden biri olan İngiltere, yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyenlerin öncelikli tercihleri arasında yer alıyor.

Genel olarak, yüksek lisans programlarının ücretlerinin 9 bin ile 15 bin sterlin arasında değişen ülkede, IELTS’ten 6,5 veya TOEFL’dan 115 üzeri puan almak gerekiyor.

İngiltere’de yüksek lisans yapabilmek için ise genel olarak lisans mezuniyet notunun 4 üzerinden 3’ü geçmesi gerekiyor.

 

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans

Fırsatlar ve gelişim denildiği zaman dünyanın akıllara gelen ilk ülkelerinden biri de Amerika Birleşik Devletleri oluyor. Dünya çapında çok gelişmiş üniversitelere sahip olan Amerika Birleşik Devletleri’nde de yüksek lisans yapmak isteyenlerin sayısı oldukça fazla.

Amerika Birleşik Devletleri’nde yüksek lisans yapmanın yıllık maliyeti 10 ile 50 bin dolar arasında değişiyor. Bununla birlikte Amerika için net bir dil yeterliliği puanı söylemek zor. Her üniversitenin kendi yeterlilik puanları olduğu gibi bu puanların çok düşük belirlendiği üniversiteler de mevcut.

ABD’de yüksek lisans yapmak demek, sadece teorik bir eğitim alma anlamına gelmiyor. Öğrencilerin ders dışı etkinlikleri ve sosyal hayatlarını da bir bütün olarak geliştirmek pek çok ABD üniversitesi için esas amaçlar arasında yer alıyor.

 

Almanya’da yüksek lisans

Yine yurtdışı yüksek lisans denildiğinde akıllara gelen ilk ülkelerden biri de Almanya’dır. Özellikle mühendislik alanında dünyanın en ileri gelen ülkelerinden biri olan Almanya’da yüksek lisans yapmak teknik bir bölümde uzmanlaşmak isteyen kişilerin öncelikli amaçları arasında yer almaktadır.

Almanya’nın diğer ülkelere göre yüksek lisans şartlarının avantajlı yanı, buradaki devlet üniversitelerinin ücretsiz olmasıdır. Almanya’da toplam 233 devlet üniversitesi bulunmaktadır. Devlet üniversitelerinin bir çoğunda İngilizce öğrenim görmek için yeterli diller arasındadır. Bununla birlikte, devlet üniversitelerine başvurabilmek için lisans not ortalamanızın en az 4 üzerinden 2,5 olması gerekmektedir.

 

Avustralya

İngilizcenin ana dil olduğu ve bir yandan da maddi imkanlar bakımından yurtdışında yüksek lisans yapmak isteyen adayları çok fazla zorlamayacak bir ülke olarak ise Avustralya son yıllarda çok tercih edilen ülkelerden biridir.

Avustralya’da teknik programlar oldukça revaçta ve gelişmiş düzeyde. Bu özelliği ile yurtdışından Avustralya’ya gelecek kişilerin en çok tercih ettikleri bölümler, teknik ağırlıklı bölümleri tercih etmektedir.

Avustralya’da yüksek lisans yapmak için aranan dil yeterliliği IELTS’ten 6,0 almayı gerektirmektedir. Lisans mezuniyeti için gereken diploma notunun ise 4 üzerinden en az 2,5 olması şartı aranmaktadır.

Yüksek lisans programlarının fiyatları ise en fazla 10 bin Avustralya Doları düzeyindedir.

Burada en çok tercih edilen ülkelerle ilgili kısa bilgiler vermeye çalıştık. Ancak yine de ilgi alanınıza göre belirleyeceğiniz ülkedeki üniversitenin kendi özel şartlarını da takip etmekte fayda var. Bu nedenle, CELT Eğitim’in uzman kadrosundan faydalanabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti