Yüksekokul Tercihi Yapacaklar Dikkat! YGS Puanları LYS’ye Döndü

ÖSYM'den Önemli YGS - LYS Duyurusu
Daha Fazla Göster

YÖK tarafından alınan karar ile Yüksekokul Statüsünde iken Fakülte Statüsüne döndürülen bölümleri tercih etmek isteyen adaylar artık YGS üzerinden değil LYS üzerinden tercih yapabilecekler.

Bu kapsamda son dönemde resmi olarak kapatılan ve Fakülte olarak hayatına devam eden bölümlerin Tercih Puan Türleri 17 Nisan 2017 tarihinde ÖSYM tarafından yapılan açıklama ile YGS türünden LYS türüne çevrildi.

Örneğin daha önce Beden Eğitimi ve Spor Meslek Yüksek Okulu (BESYO) olarak bilinen ve YGS ile öğrenci alımı yapan bölümler artık Spor Bilimleri Fakültesi adı altında eğitimlerine devam edecekler ve LYS ile öğrenci alımı yapacaklar.

 

ÖSYM Tarafından Yapılan Açıklama Şu Şekilde

 

(17 Nisan 2017)

2017-ÖSYS: Puan Türü Değişiklikleri

Yükseköğretim Genel Kurulu tarafından, yükseköğretim kurumlarında bulunan yüksekokulların kapatılarak bünyesinde yer alan programların fakültelere aktarılması nedeniyle, Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) Kılavuzunda merkezi yerleştirmede YGS puanı ile öğrenci alacağı duyurulan programlara (Örneğin; Antrenörlük Eğitimi, Perfüzyon programları gibi.), LYS puanı ile öğrenci alınmasına karar verilmiştir.

2017-ÖSYS’de, yüksekokulların kapatılması nedeniyle fakültelere aktarılan ve bu doğrultuda puan türü değişen ÖSYM tarafından merkezi yerleştirme yapılan yükseköğretim programlarını tercih etmek isteyen adayların, LYS puanlarının hesaplanabilmesi için 2017-LYS’lere başvuru yapmaları gerektiği önemle duyurulur.

Adayların bilgisine saygıyla sunulur.

ÖSYM BAŞKANLIĞI

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti