YÖK Tarafından “Şehit Çocuklarına Burs” Konusunda Açıklama Yapıldı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç
Daha Fazla Göster

Bazı Vakıf Üniversiteleri tarafından uygulanan “Şehit Çocuklarına Burs” ayrımcılığının basına yansımasından sonra YÖK konuyla alakalı bir açıklama yaptı ve bir anlamda ilgili üniversitelere düzenleme yapın mesajı verdi.

Geçtiğimiz günlerde basına yansıyan bir haber ile bazı Vakıf Üniversitelerinin 15 Temmuz Şehitleri için %100 Burs imkânı sunarken Şehit Çocuklarına %50 oranında burs verdiği haberleri sosyal medyanın gündemine yerleşmişti.

Konuyla alakalı YÖK kanadından bir açıklama yapılarak Vakıf Üniversitelerinin tamamının bu konuya gerekli özeni göstermesi talep edilmiş oldu.

 

İstanbul Üniversitesi - Şehit Bursları

 

YÖK tarafından yapılan açıklama şu şekildedir;

“15 Temmuz şehitlerimizin yeri nasıl başımız üzerinde ise bayrağımız için sınırlarımızın dâhilinde veya haricinde, dağın başında veya şehrin içinde şehit düşen askerimiz, polisimiz, diğer emniyet mensuplarımız ve sivil vatandaşlarımızın da yeri başımızın üstündedir. Aksi bir tutum milli duruşumuza zarar verir, tefrikaya yol açar, en başta da 15 Temmuz şehitlerimizin ruhu bu durumdan muazzep olur.

YÖK olarak özel öğrenci statüsü getirirken şehitlerimizin çocukları arasında nasıl bir ayrım yapmadıysak, vakıf üniversitelerimizin de ayrım yapmamaları ve konuya reklam maksadıyla veya ticari açıdan yaklaşıldığı intibaını verecek yanlış anlaşılmaya yol açan tutumlardan kaçınmaları icap etmektedir.

Konuya ilişkin olarak ilgili vakıf üniversitelerimize durumun düzeltilmesi için gerekli uyarı yapılacak olup, bu üniversitelerin değerli yöneticilerinin, kamuoyunun ve YÖK’ün hassasiyetini paylaşacağına inanıyoruz.”

 

Üniversite İle İlgili Yapılan Haberler Doğru mudur?

Konuyla alakalı olarak Teyit.org sitesinin hazırlamış olduğu inceleme metnine yakından bakalım dilerseniz.

“Üniversitenin internet sitesinde “burslar” bölümündeki bilgilere ulaşılamıyor olsa da internet sitelerinin farklı zamanlarda arşivlerini alan archive.org sitesinin 20 Haziran’da aldığı arşivde, İstanbul Ticaret Üniversitesi web sitesinde “şehit çocuklarına yüzde 50 indirim, 15 Temmuz şehitlerinin çocuklarına yüzde 100 burs” açıklamasının yer aldığını görmek mümkün. Aynı sitenin 18 Ocak’ta aldığı sayfa arşivinde ise “vefa bursu”nun yer almadığı ama yine “Şehitlerin Üniversitemizde okuyan çocuklarına yüzde 50 oranında indirim sağlanır. Süresizdir” yazmakta olduğu görülebilir.

İstanbul Ticaret Odası Yönetim Kurulu Sayman Üyesi ve Mütevelli Heyeti Başkanvekili Hasan Erkesim 26 Haziran’da Twitter hesabından yaptığı paylaşımda “Şehit evlatlarına ayrım yapmaksızın %100 burs boynumuzun borcudur” dedi. Erkesim’in yazdıkları İstanbul Ticaret Üniversitesi’nin sosyal medya hesabından da paylaşıldı.

Açıklamaların ardından üniversitenin daha önce açılmayan “burs yönergesi” sayfası yenilendi. “Burslar ve indirimler” başlığı altında “vefa” bursunun kaldırıldığını yalnızca “ŞEHİT ÇOCUĞU İNDİRİMİ: Şehitlerin üniversitemizde okuyan eş ve çocuklarına; %100 oranında indirim sağlanır” yazıldığını görmek mümkün.”

 

İlgili Üniversiteden de Yanıt Geldi

Konuyla alakalı olarak iddiaların hedefinde yer alan İstanbul Ticaret Üniversitesi kendi sitesi üzerinden bir açıklama yayınladı.

Açıklama da temel olarak ilgili iddiaların gerçeği yansıtmadığı, üniversitenin gerek 15 Temmuz Şehirleri gerekse de Tüm Şehir Aileleri için %100 Burs Programlarının bulunduğu açıklandı.

İlgili açıklama şu şekildedir.

 

İstanbul Ticaret Üniversitesi - Şehit Bursları

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti