YÖK Duruma El Koydu, Ya Yaz Okul Ya da Bütünleme Sınavı Yapılacak

YÖK Duruma El Koydu, Ya Yaz Okul Ya da Bütünleme Sınavı Yapılacak
YÖK Duruma El Koydu, Ya Yaz Okul Ya da Bütünleme Sınavı Yapılacak
Daha Fazla Göster

Yüksek Öğretim Kurumu (YÖK) tarafından üniversitelere gönderilen bir yazı ile Üniversitelerin ya Yaz Okulu ya da Bütünleme Sınavlarından en az birisini yapmaları gerektiği bilgisi verildi.

Daha önceki süreçte YÖK tarafından Yaz Okulu ve Bütünleme Sınavları ile tüm kararlar Üniversitelerin inisiyatifine bırakılmış, bu süreç sonrasında da üniversiteler kendi sistemlerini oturtmaya başlamışlardı.

Bazı üniversitelerde hem Yaz Okulu hem de Bütünleme Sınavı yapılırken bazıları bu ikisinden birisini seçme yoluna gitmiş bazı üniversiteler ise ikisini birden iptal etmişti.

Bu süreç sonucunda Mezuniyeti Gelenlerin yaşadıkları sıkıntıları gören YÖK konuyla alakalı olarak Üniversite Rektörlüklerine bir bilgilendirme yazısı geçti.

Bu yazı sayesinde artık üniversitelerin Bütünleme ve Yaz Okulu seçeneklerinden en az birisini süreç içerisine alması gerekecek.

 

Açık Öğretim Fakülteleri de Etkilenecek

YÖK Tarafından gönderilen bu yazı sonrasında Anadolu Üniversitesi, Atatürk Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi gibi üniversiteler tarafından sunulan Açık Öğretim Fakültesi sistemi de bazı değişimlere uğrayacak.

Şu ana kadar özellikle Öğrenci Nüfusu sebebiyle AÖF denilince ilk akla gelen Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesinde ne yaz okulu ne de bütünleme sınavı yapılmıyordu.

Sadece Tek Ders Sınavı yapılarak son dersi kalan öğrencilere Mezun Olma Şansı tanınmış oluyordu.

Yapılan bu düzenleme ve YÖK tarafından ortaya konulan şart sonrasında Açık Öğretim Fakülteleri tarafından da Yaz Okulu ya da Bütünleme seçeneklerinden birisini hayata geçirmesi bekleniyor.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 5 sene önce

    KESİN DUYURU NE ZAMAN OLUR YAZ OKULU

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti