YKS İçin YÖK Tarafından O.5 Kuralında Değişiklik Yapıldı (TYT – AYT – YDT)

YÖK
Daha Fazla Göster

1 aydan daha az bir süre kalan Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS) için YÖK tarafından daha önce duyurulan, hem TYT hem AYT hem de YDT için geçerli olan 0.5 Ham Puan Kuralında bazı değişiklikler yapıldı.

YÖK tarafından daha önce duyurusu yapılan 0.5 Ham Puan kuralı birçok kesim tarafından ciddi anlamda eleştirilmiş ve öğrencileri sıkıntıya sokacağı dile getirilmişti.

Bu eleştirileri dikkate alan YÖK yönetmelikte bazı değişiklikler yaparak Resmi Gazete üzerinden yayınladı. Buna göre hem Temel Yeterlilik Testi (TYT) hem de Alan Yeterlilik Testi (AYT)  için 0.5 Ham Puan / 0.5 Net kuralı değiştirildi.

 

Geçersiz Kalan 0.5 Ham Puan Kuralı

YÖK tarafından daha önce duyurusu yapılan kurala göre;

 • YKS sınavının ilk oturumu olan Temel Yeterlilik Testi (TYT) puanının hesaplanabilmesi için adayların Türkçe ve Temel Matematik testlerinin her ikisinden de 0.5 Ham Puan yani 0.5 Net çıkarması,
 • YKS sınavının ikinci oturumu olan Alan Yeterlilik Testi (AYT) için de adayların sorumlu oldukları iki testten 0.5 Ham Puan yani 0.5 Net çıkarmaları gerekmekte idi.

TYT ve AYT sınavlarında belirtilen testlerden birisinde 0.5 Net yapamayan öğrencilerin ise puanları hesaplanmayacaktı.

 

Geçerli Olan 0.5 Ham Puan Kuralı

YÖK tarafından 31 Mayıs 2018 tarihinde yapılan toplantı sonrasında iki sınavda da istenen “2 testten 0,5 Net” talebi tek bir teste çekildi.

Buna göre hem Temel Yeterlilik Testi (TYT) hem Alan Yeterlilik Testi (AYT) hem de Yabancı Dil Testi (YDT) için adayların her bir testte bulunan bir dersten 0.5 Net – 0.5 Puan almaları sınav sonuçlarının hesaplanmasına olanak sağlayacak.

İlgili değişiklik YKS için ÖSYM tarafından hazırlanan kılavuza da eklendi. Kılavuzda yapılan değişiklik sonrasında ilgili kural şu şekilde oldu.

“TYT puanının hesaplanabilmesi için adayların Temel Matematik Testi veya Türkçe Testi’nden en az 0.5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmektedir. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için A-TYT puanı hesaplanacaktır. AYT ve YDT’de adayların puanlarının (A-SAY, A-SÖZ, A-EA, A-DİL) hesaplanabilmesi için ilgili testlerin en az birinden 0.5 veya daha fazla ham puan almış olmaları gerekmek. Yalnızca bu koşulları sağlayan adaylar için ağırlıklı puanlar hesaplanacak.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 3 sene önce

  İlgili kuralın aktif olup olmadığına giriş yapacağınız sınavın Sınav Başvuru Rehberine bakarak bilgi alabilirsiniz.

 2. Bu kural hala geçerli mi acaba ? Kalkacağına dair söylentiler var da.

2 Yorum

 1. Bu kural hala geçerli mi acaba ? Kalkacağına dair söylentiler var da.

  • Yönetici 3 sene önce

   İlgili kuralın aktif olup olmadığına giriş yapacağınız sınavın Sınav Başvuru Rehberine bakarak bilgi alabilirsiniz.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti