VGM Bursu – Başbakanlık Bursu Nedir ve Nasıl Başvurulur?  Sıkça Sorulan Sorular

VGM Bursu – Başbakanlık Bursu Nedir ve Nasıl Başvurulur  Sıkça Sorulan Sorular
Daha Fazla Göster

Vakıflar Genel Müdürlüğü – VGM Bursu veya bilinen adıyla Başbakanlık Bursu hakkında tüm sorularınızı cevaplıyoruz. Nasıl ve Ne Zaman Başvurulur? Ne kadar ve ne zaman ödeme yatar? Başvuru sonuçları ne zaman duyurulur?

Yazımızda hem VGM tarafından verilen Yüksek Öğrenim Bursuna hem de Orta Öğrenim Bursuna yer veriyor olacağız. Ama yazının geneli Yükse Öğrenim öğrencileri için olacaktır.

VGM ya da Başbakanlık Bursu ile alakalı aklınıza takılan tüm soruları yazının sonunda bulunan YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorabilirsiniz. Ama öncesinde lütfen yazı içerisinde cevabı olup olmadığına bir göz atalım.

 

VGM Bursu – Başbakanlık Bursu Başvuruları Ne Zaman Başlar?

 • Ortaöğrenim burs başvuruları eğitim döneminin başladığı tarihte başlar ve 1 ay boyunca devam eder.
 • Yükseköğrenim burs başvuruları ise her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında alınır.

Her iki bursun başvuruları internet üzerinden elektronik ortamda alınır.

 

KYK’dan Burs Almak VGM – Başbakanlık Bursu Almaya Engel midir?

Evet.

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliğinin 5.  Maddesine göre KYK Bursu alan öğrenciler yükseköğrenim bursundan yararlanamaz. Bu nedenle “Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları”, KHK’nın burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır.

 

KYK’dan Kredi Almak VGM – Başbakanlık Bursu Almaya Engel midir?

Hayır.

KHK’dan öğrenim kredisi alan öğrenciler Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Bursundan yararlanabilirler.

 

VGM Bursu – Başbakanlık Bursu Ne Zaman Açıklanır?

VGM Burslarının açıklanması için öncelikli olarak KYK tarafından Kredi ve Burs Sonuçlarının açıklanması gerekecektir. Bu sonuçlar açıklandıktan sonra VGM Bursları açıklanır.

Ortalama olarak VGM Burslarının Kasım Sonu veya Aralık ayı içinde açıklanması beklenir. Çünkü gerekli evrak teslimlerinden sonra Ocak ayı itibari ile bursların hesaplara yatması gerekir.

 

Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımları Nelerdir?

Vakıflar Genel Müdürlüğü eğitim yardımları Türkiye’de eğitim gören ihtiyaç sahibi yükseköğrenim ve ortaöğrenim öğrencilerine verilen karşılıksız burslardır.

Yükseköğrenim bursu ön lisans ya da lisans programı öğrencilerine yılda 8 ay, ortaöğrenim bursu ise ilkokul, ortaokul ve lise öğrencilerine yılda 9 ay süre ile verilir.

 

Ne Kadar Süre ve Ne Kadar Burs Ödemesi Yapılacak?

2017 – 2018 eğitim döneminde ortaöğrenim öğrencilerine aylık 60,00 TL, yükseköğrenim öğrencilerine aylık 250,00 TL burs verilecektir.

Yükseköğrenim öğrencilerine, burs almaya devam ettikleri eğitim dönemlerinde Ekim ‐ Mayıs ayları arasında 8 ay süre ile yükseköğrenim bursu verilir.

Ortaöğrenim öğrencilerine, burs almaya devam ettikleri eğitim dönemlerinde Ekim ‐ Haziran ayları arasında 9 ay süre ile ortaöğrenim bursu verilir.

 

Ödenecek Burs Rakamları

Yıl  Yüksek Öğrenim  Orta Öğrenim
2017 / 2018  250 TL * 8 Ay  60 TL * 9 Ay

 

Öğrencilere Bursları Nasıl Ödenir?

Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları okullarının bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenir. Burs almaya hak kazanan öğrenciler ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğüne gerekli evraklar ile öğrenci adına açılmış banka hesap numaralarını belirtir dekontları iletmelidirler.

Öğrenci adına açılacak hesap öğrenci için uygun bir Vakıfbank Şubesinden açılmalıdır.  Eğer bulunulan yerde Vakıfbank Şubesi yoksa Ziraat Bankası şubelerinden de hesap açılabilir.  Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Vakıflar Bölge Müdürlüğünün iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişilebilir.

 

Burs Başvuruları Nasıl Değerlendirilir?

Yükseköğrenim Bursu:

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği (RG: 20/08/2013 – 28741) hükümleri gereği Türkiye’deki eğitim kurumlarında eğitim gören yükseköğrenim öğrencilerine burs verilmektedir.

Başvuruların tamamlanmasın ardından başvurular,  doğruluk kontrolleri yapılarak,  Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri  (Ek‐2)’ye göre değerlendirilmektedir.

Ortaöğrenim Bursu:

Vakıflar Yönetmeliği (RG: 27/09/2008 – 27010) ilgili hükümleri gereği Milli Eğitim Bakanlığına bağlı resmi ilkokul, ortaokul ve liselerde öğrenim gören öğrencilere burs verilmektedir.

Başvuruların tamamlanmasının ardından başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Vakıflar Genel Müdürlüğü Eğitim Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek‐16)’ya göre değerlendirilmektedir.

 

Kimler Yüksek Öğrenim Bursundan Yararlanamaz?

Vakıflar Genel Müdürlüğü Yüksek Öğrenim Burs Yönetmeliğinin “Burs Verilmeyecek Öğrenciler” başlıklı 5. Maddesinin (1) fıkrasına göre;

 • Sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere,
 • Yabancı uyruklu öğrencilere,
 • Polis Akademisi ile askeri okul öğrencilerine,
 • Ek süre öğrenim gören öğrencilere,
 • Yüksek lisans ve doktora öğrencilerine,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere
 • Genel Müdürlükten muhtaç aylığı alan öğrencilere yüksek öğrenim bursu verilmez.

Ancak aynı maddenin (2) fıkrasına göre;

 • Genel Müdürlüğün bağlı olduğu Bakanın onayı ile Türkiye’ye eğitim için gelmiş yabancı uyruklu öğrencilere Genel Müdürlükçe belirlenecek burs kontenjanının %5’i kadar kontenjan ayrılarak burs verilebilir. Yabancı uyruklu öğrenci burslarının başvuruları her sene 15 Eylül – 30 Ekim tarihleri arasında internet üzerinden yapılır.

 

Kimler Orta Öğrenim Bursundan Yararlanamaz?

 • Özel okulda,  açık öğretim ortaokulunda,  açık öğretim lisesinde ya da mesleki açık öğretim lisesinde okuyan öğrenciler,
 • Kardeşi Vakıflar Genel Müdürlüğü Orta Öğretim Bursundan yararlanmakta olan öğrenciler,
 • Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrenciler,
 • Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrenciler orta öğrenim bursundan yararlanamazlar.

 

Yurtdışında Okuyan Öğrenciler Burs Alabilir mi?

Hayır.

Ortaöğrenim ve yükseköğrenim bursları sadece yurtiçinde bulunan eğitim kurumlarında okuyan öğrencilere verilmektedir.

 

Her Dönem Burs Başvurusu Yapacak mıyım?

Hayır.

Ortaöğrenim ya da yükseköğrenim bursu alan öğrencilerin durumları ilgili mevzuat gereği burs almaya uygun olduğu sürece bursları normal eğitim süresi boyunca devam eder.

 

Kardeşlerin Hepsi VGM Bursu Alabilir mi?

Hayır.

Kardeşler aynı anda aynı burs türünden yararlanamazlar. Ancak kardeşlerden biri ortaöğrenim bursu alırken, diğer kardeş yükseköğrenim bursundan yararlanabilir.

 

Burs Almaktan Vazgeçtim. Ne Yapmam Gerek?

Bursunuzu akmakta olduğunuz Vakıflar Bölge Müdürlüğüne kimliğinizi gösterir bir belge ile müracaat ederek, durumu anlatan bir dilekçe vermeniz bursunuzun kesilmesi için yeterlidir.

 

Nüfus Cüzdanı Yerine Kimlik Kartı Kullanabilir miyim?

Evet.

2017‐2018 eğitim döneminde ister nüfus cüzdanı bilgileri ile ister yeni kimlik kartı bilgileri ile burs başvurusu yapabilirsiniz. Başvuru giriş ekranında hangi kimlik belgesi ile işlem yapılması isteniyorsa o kimlik belgesinin doğru seçilmesi yeterlidir.

 

İletişim Bilgilerimi Neden Doğru Vermeliyim?

Burs başvurularında iletişim bilgileri olarak sizlerden posta adresi,  telefon numarası (cep/diğer) ve e‐posta adresi bilgisi istenmektedir. Burs başvuru değerlendirmeleri ve burs kazanılması halinde yapılması gereken işlemler için Bölge Müdürlüklerimizce belirli zamanlarda sizlerle iletişime geçilmektedir.  Bölge Müdürlüklerimiz,  sizlerle telefon, kısa mesaj (ses), yazışma ya da e‐posta ile iletişime geçebilirler. Bu nedenle vermiş olduğunuz iletişim bilgilerinizin tamamının doğru ve kullanılıyor olması önemlidir.

 

Başvuru Formunda Okulum Yok. Ne Yapabilirim?

Eğer okumakta olduğunuz yükseköğrenim eğitim kurumu yeni açılmış ya da adı yeni değişmiş ise okumakta olduğunuz okulu başvuru formunda göremeyebilirsiniz.  Bu durumda Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetleri Daire Başkanlığını arayınız.

Okumakta olduğunuz okul özel okul ise Ortaöğrenim bursu başvuru formunda göremezsiniz.  Okulunuz özel okul değil ve başvuru formunda yoksa Vakıflar Genel Müdürlüğü Hayır Hizmetleri Daire Başkanlığını arayınız.

 

Burs Başvurusunda Yanlış / Eksik Bilgi Verdim. Değiştirebilir miyim?

Evet.

Burs başvurunuzu yaptıktan sonra değiştirmeniz mümkündür. Bunun için ilk kez başvuru yapıyormuş gibi burs başvuru giriş ekranında kimlik bilgilerinizi girebilir ve daha önce vermiş olduğunuz bilgilerinizi değiştirebilirsiniz. Değişiklik sonrası başvuru değişikliğinizi onaylayarak kaydetmeniz gerekmektedir.

 

Burs Başvurumu Yapmadan Önce Nelere Dikkat Etmeliyim?

Burs başvurunuzu doğru ve sorunsuz bir şekilde tamamlayabilmeniz için Başvuru Kılavuzları hazırlanmıştır.  Burs başvuru giriş ekranlarında başvuru kılavuzlarına erişebilir ve başvurunuzu yapmadan önce okuyabilirsiniz.

 

Başvurumu Yaptıktan Sonra Ne Yapmalıyım?

Başvurusunu tamamlayan öğrenciler burs başvuru sürelerinin tamamlanmasını beklemelidirler. Burs başvuru süreleri tamamlandıktan sonra Bölge Müdürlüklerimizce

Başvuru değerlendirme işlemlerine başlanacaktır.  Değerlendirme işlemleri sırasında internet sitemiz üzerinden gerekli duyurular sizlerle paylaşılacaktır.  Ayrıca değerlendirme işlemleri sırasında ilgili Bölge Müdürlüğü yetkili personeli tarafından bilgilendirme ya da belge tamamlama işlemleri için başvurunuz sırasında vermiş olduğunuz iletişim kanalları kullanılarak sizlere ulaşılabilir.  Değerlendirme işlemleri tamamlandıktan sonra başvuru sonuçları yine internet sitemiz üzerinden duyurulacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti