Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) 2017/2018 Yılı Burs Başvuruları

Vakıflar Genel Müdürlüğü - VGM Bursları

Vakıflar Genel Müdürlüğü (VGM) tarafından Ortaöğrenim, Yükseköğrenim ve Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim öğrencilerine verilen VGM Bursları için 2017/2018 yılı başvuruları başladı.

Ortaöğrenim, Yükseköğrenim ve Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim okuyan öğrencilere verilen VGM Burslarını almanız durumunda KYK ve Başbakanlık Bursunu alamayacağınızı baştan belirtelim. Aynı şekilde Başbakanlık veya KYK Bursu alanlarda VGM Bursu alamazlar.

Başvuru tarihleri, Başvuru şartları ve diğer tüm detayları sizler için bir araya getirmeye çalıştık.

 

2017 – 2018 VGM Burs Başvuru Takvimi

VGM Burslarına başvurular aşağıdaki tarihler arasında yapılacaktır.

Öğrenim Tipi  Başlangıç Bitiş
Ortaöğrenim Bursu 18 Eylül 2017 18 Ekim 2017
Yükseköğrenim Bursu 15 Eylül 2017 30 Ekim 2017
Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu 15 Eylül 2017 30 Ekim 2017

 

 

2017 – 2018 VGM Burs Başvuru Kılavuzu

Yükseköğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu: https://www.vgm.gov.tr/erik%20Belgeleri/yo%20basvuru%20kilavuzu%202017_2018.pdf

Ortaöğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu: https://www.vgm.gov.tr/erik%20Belgeleri/oo%20basvuru%20kilavuzu%202017_2018.pdf

Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Bursu Başvuru Kılavuzu: https://www.vgm.gov.tr/erik%20Belgeleri/ybo%20basvuru%20kilavuzu%202017_2018.pdf

 

VGM Yükseköğrenim Bursu Başvuru Şartları

 • Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Bursu için başvurular 2017 – 2018 öğretim dönemi için 15 Eylül – 30 Ekim 2017 tarihleri arasında kurumumuz internet sitesi www.vgm.gov.tr üzerinden başvuru formu doldurulmak suretiyle alınacaktır.
 • Halen burs almakta olan öğrencilerin tekrar burs başvurusu yapmalarına gerek yoktur.
 • 30 Ekim 2017 tarihinden sonra alınan başvurular, doğruluk kontrolleri yapılarak, Vakıflar Genel Müdürlüğü Yükseköğrenim Burs Yönetmeliği ve bu yönetmeliğin eki olan Yükseköğrenim Öğrenci Burs Yardımı Değerlendirme Kriterleri (Ek-2)’ye göre değerlendirilecektir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından; sürekli bir işte çalışarak en az asgari ücret düzeyinde ücret alan veya gelire sahip öğrencilere, Polis Akademisi öğrencilerine, okumakta oldukları eğitim kurumunda ek süre öğrenim gören öğrencilere, yüksek lisans ve doktora öğrencilerine, Kamu kurumlarından karşılıksız eğitim yardımı ve burs alan öğrencilere ve Vakıflar Genel Müdürlüğünden muhtaç aylığı alan öğrencilere yükseköğrenim bursu verilmemektedir.
 • Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere Kurumumuzca burs verilmediğinden, “Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları” Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır.
 • Burs başvurularının değerlendirme ve sonuç açıklama işlemlerine ait duyurular internet sitemizde yer alan DUYURULAR alanından yapılacaktır.
 • 2017 – 2018 öğretim döneminde burs almaya hak kazanan öğrencilere, burs almaya hak kazandıkları ilk yıl Ocak – Mayıs arası her ay 250,00 TL, diğer yıllarda ise her eğitim dönemi boyunca 8 ay (Ekim, Kasım, Aralık, Ocak, Şubat, Mart, Nisan, Mayıs) süreyle 250,00 TL burs yardımı yapılacaktır.
 • Burs almaya hak kazanan öğrencilere bursları, okumakta oldukları eğitim kurumunun bulunduğu ilin bağlı olduğu Vakıflar Bölge Müdürlüğünce ödenecek olup öğrencilerin burs almaya devam ettikleri süre boyunca tüm iş ve işlemleri ilgili Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından takip edilecektir.
 • Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı 25 Bölge Müdürlüğü bulunmaktadır.
 • Bölge Müdürlüklerinin sorumluluk alanında bulunan illere ve Bölge Müdürlüklerinin iletişim bilgilerine www.vgm.gov.tr adresinden erişmek mümkündür.

 

Ortaöğrenim Burs Başvurusu için tıklayınız…

Yükseköğrenim Burs Başvurusu için tıklayınız…

Yabancı Uyruklu Yükseköğrenim Burs Başvurusu için tıklayınız…

38 yorum

 1. Vgm bursu ayın kaçında yatıyor ? Yatmadı hala geçen sene alıyordum. Bilginiz varsa aydınlatırsanız teşekkür ederim.

  1. Geçen sene her ayın kaçında yatıyorsa aynen devam eder. VGM ile bir görüşün. Belki bir sorun falan yaşanmıştır.

 2. Selamlar. Geçen sene vgm burs alıyordum ayın en geç 10 unda yatmaktaydı ama bu sene yatmadı henüz bi bilginiz varmı bi işlem yapmam lazım mı

 3. Merhaba iyi günler. Geçen yıl burs alıyordum bu sen herhangi bir belge vermemiz gerekiyor mu devam etmesi için ? Teşekkürler

  1. Bildiğimiz kadarıyla yok. Ama işi garantiye almak adına VGM ile görüşün. Belki Transkript falan talep edilebilir.

 4. Hocam ben giris yapıyorum . Bilgilerim doğru olmasına rağmen hata veriyor ne yapmalıyım

 5. Benm cocugm biri ilköğretimde biri anasinifnda bursnuza başvuru yapabliyormuyuz şimdiden tessekurler.

 6. Ben geçen yıl burs almaya hak kazandım bu yıl devam etmesi için bişey yapılacak mı acaba ? Şimdiden teşekkürler

  1. Kamu kurumlarından olursa sorun olabilir ama genelde özel kuruluşlardan alınan burslar sorun yaratmıyor.

  1. 2017-2018 yükseköğrenim burs başvuru değerlendirmeleri ise halen devam etmektedir. Yükseköğrenim burslarının değerlendirmeleri mümkün olan en kısa sürede tamamlanarak yine bu sayfada duyurulacak ve sonuçlar sorguya açılacaktır.

 7. Ben 49 yasindayim ve kanser hastasiyim halen tedavim devam ediyor.gecen sene MuglaSitki Kocman turizm meslek ikram hizmetleri 2.ogretimi kazandim .Ancak maddiyat ve hastalik yuzunden bu donem kayit yaptirdim ve okula basladim.babamdan dolayi yetim maasi disinda gelirim yk bursunuza basvurdum acaba kabul edilirmi

  1. Öncelikle Allah Acil Şifalar versin.
   Kabul edilme ihtimali var. Ama net birşey söylemek zor.

 8. Bir arkadaşımın kızı için burs başvurusu yapacaktım,ama asgari ücret bile alsa burs verilmiyormuş.Devletimiz okadar güzel şeyler yaptıki son 10 yılda .Bu burs konularında halkımıza biraz daha yardımcı olmalarını umuyorum.Asgari ücretlilerde dahil edilmeli bu burs alacak öğrencilere,çünkü çocuklar harçlıksız okula gitmesin parasız çocuk dersini dinlerkende adepte olamaz.Devletimiz büyüktür,güçlüdür devletimize güvenim sonsuz,çalışan herkese teşekkürler.

  1. Eğer öğrenci Asgari Ücret alıyorsa, evde başka gelir kaynakları da varsa burs çıkmaması muhtemeldir. Aileye, Ailenin gelirine vs. bakılır. Baba asgari ücret alıyorsa bu durumda büyük ihtimalle çocuğa burs çıkacaktır.

 9. Ben anlamıyorum bu sistemi ev halkından bir kişi asgari ücretle çalışıyorsa 60 tl olan bursu vermiyorsunuz.Zaten o, 60 tl asgari ücretliyi zengin etmez siz de biliyorsunuz.Yani hiç çalışmayan sigortası olmayan derken dilencimi olmak lazım bursu almak için.Sigortası olmayana 60 tl.peki az değilmi aç mı otursunlar burs alıp okumak için.

 10. öğrencini iletişim bilgileri kısmına öğrencinin özel yurt adresimi? yoksa aile ikamet adresimi girilecek

  1. E-Devlette şuan adresiniz ne görünüyor. Onu yazabilirsiniz. Yurt Adresi de olur.

 11. Ban yabanci ogrencilere burs varmi? Ogrenci 4yil yurt disindi okumushsa yukseklisansi yapmak istiyorsa turkiyede? ???

  1. Yabancı Öğrenciler için de farklı Burs Programları mevcuttur. Kısa bir araştırma ile bulabilirsiniz bu bursları

 12. 3 tane yetim çocuk bakıyorum lütfen bize yardım edin bi tane de kendi çocugum var iki çocuk ilkokula gidiyor elinde mermerden çalışıyor yardımcı olun lütfen

  1. Vakıflar Genel Müdürlüğü veya Kaymakamlıklardaki Sosyal yardımlaşma Vakfına başvuru yapabilirsiniz.

 13. Kyk burs una da kayıt yapıp buna da yapsak kyk çıkarsa bu çıkmaz degilmj

  1. KYK dan Burs çıkarsa VGM Bursu çıkmaz.
   KYK dan kredi çıkarsa VGM Bursu da çıkabilir.

 14. Burdan burs aldığımız takdirde KYK bursu ya da kredisi alabilir miyiz ona bi etkisi olur mu acaba?

  1. Maddeleri okursanız yazıyor zaten. Kolaya kaçmak yerine 1 kez okumak yeterli.

   Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumundan burs alan öğrencilere Kurumumuzca burs verilmediğinden, “Kurumumuz Burs Başvuru Sonuçları” Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu’nun burs başvuru sonuçlarını açıklamasının ardından duyurulmaktadır.

 15. çocugum kktc de okuyacak vakıflar genel müdürlüğü bursuna başvurmak istiyorum.sistemde sürekli hata kodu,veya adınızı yanlış girdiniz veya yurtiçinde herhangi bir üniversitede kaydı bulunmuyor üniversitenizle görüşün ibareleri çıkmaktadır sorunun ivedilikle haletmeniz gerekmektedir.ögrecileri magdur etmeyin

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir