Üniversiteli Kızlar “Flört Şiddetine” Maruz Kalıyor

Kadına Karşı Şiddet
Kadına Karşı Şiddet
Daha Fazla Göster

Erkek Arkadaşları tarafından “Gece Çevrimiçi Olmuşsun” ya da “Yanında Ben Olmadan Dışarı Çıkma” uyarılarının Kadına Yönelik Şiddet olduğunu biliyor musunuz?

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi (ESKAM) Müdürü Doç. Dr. İnci Parlaktuna, gençlerin şiddete karşı bilinçli olmadığını ve üniversitelerde öğrenim gören kız öğrencilerin daha çok “flört şiddeti”ne maruz kaldığını söyledi.

Ankara Üniversitesi öncülüğünde cinsel taciz ve saldırı (CTS-ESKAM) adlı alt çalışma grubu kurduklarını belirten Parlaktuna, kadına şiddetle ilgili şunları anlattı:

“Başta kızlar olmak üzere öğrencilerimizi bilgilendiriyoruz. Üniversitede öğrenim gören kız öğrenciler daha çok ‘flört şiddeti’ne maruz kalıyor.

Flört şiddeti, evli olmayan çiftlerden birinin ya da çiftlerin birbirlerine karşı fiziksel, sözel, cinsel ve duygusal şiddet içeren davranışlar uygulaması, sosyal kısıtlamalar getirmesidir.

Gençler en çok bununla karşılaşıyor ve bu şiddete karşı bilinçli değiller. ‘Seviyor ki kıskanıyor’ deyip, bunun şiddet olduğunu algılayamıyorlar.

Bunun gibi ‘Başlarda böyle değildi’, ‘Evlenince aldatmaz’, ‘Çok sinirli ama evlenince değişir’ gibi sözlerle kendilerini kandırıyorlar.

Gece Çevrimiçi Olmuşsun

Erkek arkadaşlarından ‘Gece çevrim içi olmuşsun’ gibi takip sözleri, ‘Yanında ben olmadan dışarı çıkma tamam mı?’ gibi uyarı sözlerini işitip bunun şiddet olduğunu bilmiyorlar.

Bunlar gençlerin çok fazla karşılaştıkları sözler. Bunlar aslında şiddettir.

Bu konuda farkındalığı artırmak için el broşürleri hazırladık. Çocuklar büyürken onlara toplumsal roller biçiliyor.

Erkek çocukları, ‘Sen güçlüsün, kadının namusu senden sorulur’ diye eğitiliyor. Toplum kendi kararlarını, kendi tercihlerini yapabilen bireylerden oluşmalı.

Sorunun çözümü, kadının birey olması ve toplumun kadını birey olarak görmesinde yatıyor.”

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti