Üniversitelerin Kalitesi Eğitim ve İş Bulma Oranlarına Göre Ölçülecek

Muzaffer ELMAS
Daha Fazla Göster

Diplomalı İşsiz Sayısının her geçen yıl artması sebebiyle YÖK Üniversite Sistemini sil baştan düzenleyecek. Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Muzaffer Elmas konuyla alakalı bazı açıklamalarda bulundu.

Diplomalı İşsiz Sayısını düşürmeyi planlayan yeni eylem planı ile Üniversitelerin 125 farklı kriter üzerinden Kalite Değerlendirmesi yapılacak ve üniversitelere Kalite Puanı verilecek.

Verilecek puanlar arasında ise en önemli puan kaynaklarından birisi de Mezunların İş Bulma Oranı ve Hızı oluşturacak.

 

Hedefler 2023 ve 2050 Olarak Belirlenmiş Durumda

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Muzaffer Elmas, Türkiye’yi 2023 ve 2050 hedeflerine taşıyacak yüksek teknolojili üretim için nitelikli personel ihtiyacını karşılayacak üniversiteler için yeni model yapısı hakkında bazı bilgiler verdi.

Buna göre;

  • Vakıf ve Devlet Üniversitelerinin Online Sistem Üzerinden 7/24 izlenecek ve 125 farklı kriter üzerinden anlık olarak Kalite Ölçümleri yapılacak.
  • Yapılan analizler ve puanlamalar her yıl Nisan – Mayıs aylarında kamuoyu ile paylaşılacak.
  • İster yeni kurulmuş olsun isterse de eski bir üniversite olsun her üniversite için Akademik Yayınlar, Verilen Eğitimin Niteliği, Eğitim Verilen Fiziksel Mekanlar, İş Bulma Kolaylığı, İş Bulma Hızı gibi birçok değerlendirme sonucu paylaşılacak.
  • Öğrenciler Üniversite Tercihi yaparken bu sıralamayı da değerlendirerek tercih yapmaları sağlanacak.

Amaç İşsiz Mezun Vermenin Önüne Geçmek

Yapılacak olan çalışmalar sonrasında öğrencilerin takip edilmesi, iş bulma süreçleri ve hızları, piyasanın ve mezunların ihtiyaç analizleri yapılacak ve buna göre düzenlemeler ivedilikle hayata geçirilecek.

Diplomanın tek bir alanda öğrencilere tek bir iş kolu açmasını değil, birçok alanda yeterlilik sahibi yapmasını amaçlayacak olan yeni sistem ile Mezun Öğrenciler için birçok farklı iş alanında çalışma imkanı sağlanacak.

Bunun içinde Üniversite Eğitimi sırasında öğrencilerin farklı alanlarda yeterli ve kaliteli bir bilgi birikimi ile donatılmasının da önü açılacak. Öğrencilere farklı meslekleri yapabilmek için de eğitim alma hakkı sağlanmış olacak.

Hangi bölümden mezun olunursa olunsun dijital yetkinlik, karmaşık problem çözme, iletişim becerisi, analitik düşünme, etik konularda öğrencilerin yetkin olması amaçlanacak.

 

Öğrenciler Üniversiteye Puan Verebilecek

Üniversiteler her 5 yılda bir, özel eğitim almış ve bağımsız bir dış değerlendirme ekibi tarafından kalite kontrolünden geçirilecek ve bir Kalite Puanı alması sağlanacak.

Bu ekibin içerisinde birde Üniversite Öğrencisi yer alacak. Bu öğrenci üniversiteyi Öğrenci Gözü ile değerlendirecek ve bu değerlendirme ışığında puanlamasını yapacak.

 

Editörün Notu – Bunlar Güzel Ama Sonuç Alınamayacak Çalışmalar

Eğitim kalitesi en alt kademeden başlayarak yukarıya doğru düşerek ve yok olarak çıkmaya başlamış durumda. Bu sebeple de sadece Üniversiteler için uygulanacak olan Kalite Puanı sistemi çok hatalı olacaktır.

Ayrıca İş Bulma Hızı ve İş Bulma Oranı neye göre belirlenecek. Örneğin bir öğrenci 10.000 TL maaş ile Global bir şirkette işe girmiş, diğer öğrenci de 1.600 TL maaş ile Asgari Ücretle bir işe girmiş ise ikisi de İş Bulmuş sayılacak mı? İkisi de Kalite Puanına aynı oranda mı etki edecek?

Kaldı ki Özel Üniversiteleri baz alacak olursak ciddi anlamda Zengin Öğrencilerin gittiği, kendilerine ait bir işlerinin olduğunu veya babadan torpilli oldukları için iş bulma sorunu yaşamayacakları gerçeği de var. Bu durum Kalite Puanını nasıl etkileyecek.

Neredeyse her ilde açılmaya başlayan irili ufaklı üniversitelerde, İş İmkânlarına ve Atanma Oranlarına bakılmadan aynı bölümlerden onlarcası açılmaya başlanmış durumda. İş bulmakta zorlanan Fen Edebiyat Fakültesi gibi birçok fakülte her üniversitenin olmazsa olmaz fakülteleri arasında yer alıyor.

Bu gibi durumlara müdahale edip, uzun vadede Ülke İhtiyaçları oranında yeni bölümlerin açılması, ataması az olan bölümlerin kapatılması ya da mezun sayısının düşürülmesi daha doğru bir adım olmaz mı?

Yükseköğretim Kalite Kurulu Başkanı Prof. Muzaffer Elmas çok güzel hedeflerden bahsetmiş. Kalite Puanı vs. Kendisinin Sakarya Üniversitesi Rektörü olduğu dönemlerde de Üniversitesine birçok anlamda Kalite Ödülü kazandırdığını biliyoruz. Ancak şu aşamada 10 yıla yakın görev yaptığı üniversite halen Türkiye’deki ilk 5 Üniversite arasında değil. Kalite Puanları acaba Öğrenci Eğitim Kalitesine ve İş Bulma Oranlarına nasıl etki edecek onu da zamanla görüyor olacağız.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti