Üniversite Tercihlerinde Tercih Sayısı Düşürüldü

Üniversite Tercihlerinde Tercih Sayısı Düşürüldü
Üniversite Tercihlerinde Tercih Sayısı Düşürüldü
Daha Fazla Göster

Üniversite Sınavına giren öğrencilerin genellikle ilk tercihlerine yerleşmesi sebebiyle 30 olan Tercih Sayısı YÖK tarafından 24’e düşürüldü.

Önceki senelerde her öğrenci için 30 Bölüm Seçme hakkı veren ÖSYM ve YÖK yeni dönemde bu sayıyı 24’e düşürme kararı aldı.

Kararın ana gerekçesi ise öğrencilerin genellikle İlk 10 Tercihine yerleşmesi, 30 Tercih yaparak yerleşmeyenlerin ise başkalarının hakkını gasp ediyor olması.

 

Tercih Raporuna Göre Son Tercihlere Yerleşilmiyor

Geçen yıl ÖSYS’de Kıbrıs ve yurt dışı üniversiteleri dışındaki lisans programlarının genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 kişinin tercih listeleri incelenerek hazırlanan raporda, adayların 30 tercih hakkından ortalama 17’sini kullandığı tespitine yer verildi.

Genel ve okul birinciliği kontenjanlarına yerleşen 467 bin 15 adayın, 483 farklı isimdeki lisans programına yerleştirildiğinin belirtildiği raporda, bu programlardan sadece 59’unda, yerleşen adayların 20’nin üzerinde tercih kullandığı belirtildi.

Rapora göre, lisans programlarına yerleşenlerin tercih formları incelendiğinde ise yerleştiği program ile aynı ismi taşıyan programları tercih etme oranı yüzde 36 olarak belirlendi. Bu da adayların yaptıkların ortalama 17 tercihten sadece 6’sını, yerleştikleri bölüm ile aynı isimli programlara ayırdıklarını gösterdi.

Lisans ve ön lisans kontenjanlarının tamamı değerlendirildiğinde, 2015’te tercih yapan 983 bin adaydan yüzde 52’sinin ilk üç tercihine yerleştiği görülürken, yüzde 79’unun ilk on tercihine girdiği, 25-30 tercih sırasına yerleşenlerin oranı yüzde 5 civarındayken 24 ve üstü tercih sırasına yerleşenlerin sayısının az olduğu tespit edildi.

 

Üniversite Tercihleri
Üniversite Tercihleri

 

24 Rakamı da Aslında Fazla

ÖSYM tarafından yapılan Üniversite Yerleştirme Sınavları neticesinde öğrencilerin İstedikleri Bölümleri belirlemeleri ve İstedikleri Alanları tercih etmeleri oldukça önemli.

Tercih Sayısı yükseldikçe öğrencilerin Yerleşememe Korkusu ile puanlarının altında kalan ve yerleşseler dahi gitmeyecekleri bölümleri yazmaları gibi bir durum söz konusu olabiliyor.

Bu durumda da hem Başka Öğrencilerin Hakkı Gasp Ediliyor hem de sisteme gereksiz bir yük bindirilmiş oluyor.

ÖSYM ve YÖK tarafından alınan 24 Sınırlamasının 20 seviyesine çekilmesi daha mantıklı bir adım olacaktır gibi görünmüyor.

Ancak 30 Sınırından 24 Sınırına düşülmüş olması da son dönemde alınan isabetli kararlardan birisi olarak ele alınabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti