Üniversite Tercihleri Başladı, Tercih Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar

Üniversite Tercihleri Başladı, Tercih Döneminde Dikkat Etmeniz Gereken Detaylar
Daha Fazla Göster

Uzun bir sınav maratonu sonrasında artık Sınav Sonuçları açıklandı ve sürecin ikinci aşaması olan Üniversite Tercihleri başladı. Peki, tercih işlemlerinde nelere dikkat etmeniz gerektiğini biliyor musunuz?

Sizlere birkaç maddede daha doğru bir tercih dönemi geçirmeniz adına önerilerde bulunuyor olacağız. Ancak buradaki önerilerin yanında Okulunuz veya Etüt merkezlerinin kendi rehberlik birimleri ile de görüşmeler yapabilirsiniz.

Ancak şunu baştan belirtelim.

Hangi bölümü okumak istediğinize karar verin.

Hangi bölümde mutlu olacağınıza karar verin.

Hangi mesleği yapmak istediğinize karar verin.

Elbette ki daha sonra değiştirebilir, mezun olduğunuz bölümden farklı bir iş yapabilirsiniz. Ama 2 veya 4 yıllık o üniversite hayatını sevdiğiniz bir bölümde okumak ile sevmediğiniz bir bölümde okumak arasında çok fark vardır.

 

Mezuna Kalmak Ne Demektir?

Mezuna kalmak aslında sınav sonuçlarını görünce istediği bölüme yerleşemeyeceğini anlayan ve 1 sene daha çalışıp yeniden sınava girmek isteyen öğrencilerin kullandığı bir terimdir.

Kısacası tercih yapmayan veya yapsa bile gitmeyen öğrencilerin bir sene daha sınava zaman ayırarak daha yüksek not almak için harcadıkları çabadır.

Son sınıf öğrencileri genelde Mezun Konuma Geçmek anlamıyla kullanmaktadır. Yani okulun bitmesi ve mezun olmanızdır.

 

Mezuna Kalmayı Düşünenler Tercih Yapmasınlar

İşte önemli bir konu.

Eğer mezuna kalmak aklınızda ise, aldığınız puan istediğiniz bölümlere veya üniversitelere yetmeyecekse, sırf tercih yapmak için tercih yapmayın.

Bunun iki kötü yanı var.

  • Yapacağınız tercih sonrasında herhangi bir bölüme yerleşirseniz, sonrasında ise kayıt olmaz veya kayıt olup seneye yeniden sınava girerseniz okulunuzun size verdiği puan %50 düşer. Yani okul size bu sene 40 Puan ekleme yaptı ise seneye o rakam 40 yerine 20 puan olur. Bu sebeple de aynı netleri bile yapsanız sıralamanız geri düşer.
  • Başkalarının haklarını gasp edersiniz. O bölümü isteyen ancak sizin yerleşmiş olmanızdan dolayı dışarıda kalan ve farklı bir bölüme yerleşen bir kişinin hakkını gasp etmiş olursunuz.

Bu iki sebepten dolayı Mezuna Kalma olayı aklınızda ise, Yazdığınız bölümlere zaten gidip kayıt olmayacaksanız Tercih Yapmayınız.

Ancak şunu da unutmayın.

Eğer istediğiniz üniversite ve bölümleri belirledi iseniz, puanınız tutmasa bile, hiç tercih yapmamaktansa bu bölümleri ve üniversiteleri yazarak şansınızı deneyebilirsiniz.

Puanlarda çok oynama olmasa bile en azından olası bir puan düşümünde veya kontenjan açığında şansın bir anda size dönme ihtimali her zaman vardır.

 

Liste Dolu Görünsün Diye Uğraşmayın

Biraz önce de belirttik.

Eğer hayalinizde 10 Bölüm – Üniversite varsa, yani 10 tercihinizden birisine yerleştiğinizde mutlu olacaksanız sadece o 10 bölümü yazın.

Mutsuz olacağınız, Yerleşseniz de gitmeyeceğiniz bölümleri yazmayın. Bu durumda ilk maddede anlattığımız süreç sizin için de işleyecektir.

Veyahut tam terci üniversite kayıt olup 4 sene ıstırap çeke çeke derslere gitmenize sebep olacaktır.

 

Ailenizden ve Öğretmenlerinizden Destek Alın

Kâğıdı kalemi alıp ailenize verin, öğretmeninizden tercihlerinizi belirlemesini isteyin demiyoruz. Buna dikkat lütfen.

Tercihlerinizi seçin, ailenizle istişare edin ve ona göre süreçleri belirleyin.

Misal Sakarya Üniversitesi ve Kocaeli Üniversitesi sizin istediğiniz bölümleri bünyesinde barındırıyor. Ancak Sakarya’da babanızın bir dostu var ve orada size daha rahat bir barınma süreci bekliyor. Bu durumda da tercihinizde Sakarya’ya öncelik verebilirsiniz.

Bu küçük bir örnekti. Aileniz ve Öğretmenleriniz ile konuyu konuşmak, karşılıklı bilgi alışverişinde bulunmak sizi asla yarı yolda bırakmayacaktır. Her zaman için büyüklerden öneriler almak sizin adınıza daha sağlıklı kararlar vermenizi sağlayacaktır.

 

Yakın Arkadaşlarınızı – Sevgilinizi Takip Etmeyi Bırakın

O benim en yakın dostum. Aynı üniversiteye gitmeliyiz. Sevgilimden ayrılamam tercihimiz aynı üniversite olmalı süreçlerini aşın artık.

Üniversite sizin için yeni bir başlangıç.

Üniversite sizin için yeni bir yol ayrımı, yeni bir durak ve yeni bir süreç.

Lisedeki dostluklar da, aşklar da evet güzeldir.

Ancak olay Üniversite olunca her şey değişir. Siz büyürsünüz, zorluklarla tanışırsınız, yeni insanlar ve yepyeni yaşam tarzları ile kaynaşırsınız.

Yani lisedeki kankanızla aynı üniversiteye gitmek için, sevgilinizle aynı şehirde okumak için kendi tercihlerinizi yanlış yönlendirmeyin. Gitmek istediğiniz bölümü, gitmek istediğiniz üniversiteyi hedefe koyun ve tek bir atış yapın.

 

Olmaz Olmaz Demeyin, Şansınızı Deneyin

Şimdi burada iki durum var elbette ki.

  • Eğer gideceğiniz üniversite veya bölüm, ilk 3 tercihi içinde kendi üniversitesine yerleşmeniz durumunda size Barınma Bursu, Para Bursu, Eğitim Bursu, Yemek Bursu gibi burslar veriyorsa bu durumda gitmek istediğiniz bölüm ve üniversitelerden, tutması kesin olanı ilk 3 içerisinde yazın.
  • Eğer bu tarz burslar sizi çok ilgilendirmiyor veya puanınızın o seviyede olmadığını düşünüyorsanız tutmayacağını bilseniz bile ilk 3-4 tercihinizi istediğiniz bölümleri yazarak yapın. Dediğimiz gibi puanların ne zaman nasıl düşeceği konusunda asla net bir bilgi yok. Belki de şanslı gününüzdesinizdir.

Ben üniversite tercihlerimi yaparken ilk 5 tercihimde kendi bölümümle alakası olmayan ancak okumak istediğim bölümleri yazdım. Sonuçta yerleşemedim ama belki daha mantıklı tercihler yazmış olsaydım o bölümlere de yerleşebilirdim.

 

Kılavuzu ve YÖK Atlas’ı İyi İnceleyin

Tercih Kılavuzunu bir kez okuyun. Hatta açıp YÖK Atlas üzerinden Bölüm ve Üniversite sıralamalarına,  Hangi puan türünden kaçıncı sıradaki öğrenciyi aldığına falan bakın. Gitmek istediğiniz üniversite ve bölüm hakkında sayısal verilere sahip olun, inceleyin ve kararınızda bu verilere de yer verin.

Tek başına bir Tercih Uzmanına süreci bırakmanız hem sizin hem de Tercin Uzmanının zararına olacaktır. O sebeple de neyi istediğinizi ve neyi alıp neyi alamayacağınızı bilmeniz gerek.

 

Popüler Meslekler mi? Bilinmeyen Meslekler mi?

Aslında zor bir soru.

Misal Öğretmenlik, Mühendislik, Hukuk, Mimarlık vs.

Bazı mesleklerin ciddi anlamda popülaritesi vardır.

Ancak atanma durumları ne durumda ona da bakmanız lazım. Günümüzde birçok İşletme ve Öğretmenlik mezununun Polislik Sınavlarına girerek polis olduğunu ya da özel sektörde Satış Danışmanı olarak çalıştığını görebiliyoruz.

Aynı zamanda At Bakıcılığı, Deniz Ürünleri gibi bazı az sayıda ve çok bilinmeyen bölümlerden mezun olanların da daha mezun olmadan iş buldukları gibi bir gerçek var. Çünkü alanında sınırlı mezun veren bu tarz üniversitelerin az sayıdaki mezunu da direkt bu sektörde çalışan firmalar tarafından alınıyor. Atanma derdi yok ?

 

Üniversite Okuyan veya Mezun Olanlardan Bilgi Alın

Hayaller ve Hayatlar olayı.

Kayıt olmak istediğiniz bölümle alakalı soru sorabileceğiniz, bölüm ve sonrasındaki iş fırsatları ile alakalı görüş alışverişi yapabileceğiniz mezun ya da öğrenci arkadaşlarınız varsa bir görüşün derim.

Misal ülkemizde yıllarca Geleceğin Mesleği diye lanse edilen Mekatronik Mühendisliği halen Geleceğin Meslekleri arasında olmaya devam ediyor. Mezun olanların aklında ise tek soru var. Gelecek ne zaman gelecek.

Elbette ki bu bir örnek.

Bu örnekten haraketli sizde gideceğiniz bölümü, hedeflerinizi ve sonrasını güvendiğiniz ve düşüncelerine saygı duyduğunuz mezunlarla konuşun.

İnsanların sizi yönlendirmesine izin vermeyin, onlardan verileri alın, siz işleyin ve değerlendirin.

 

Üniversite Tercih Fuarlarına Katılın

Eğer imkânınız varsa farklı illerde yapılan Tercih Fuarlarına katılın. Gitmeyi düşündüğünüz üniversitelerin standlarına uğrayın. Üniversiteler ile alakalı sorularınızı sorun ve bilgi alın.

Ayrıca bu fuarlarda gerçekleştirilen Bilgilendirme Seminerlerine de katılıp Doğru Tercih konusunda biraz daha fikir sahibi olun.

Tercihlerinizi bu seminerlerden sonra şekillendirmeniz biraz daha mantıklı olacaktır.

Tabi ki bu fuarlara her öğrencinin katılması mümkün değil. Biz sadece imkânı olanlar için yapılacaklar listesine ekleyelim istedik.

 

Yumurta Deliğe Dayanıncaya Kadar Beklemeyin

Tercih sürecini hızlı ve düşünerek halledin ve sonrasında da sisteme girin. Son günü beklemeyin.

Çünkü yapı olarak Yumurta deliğe dayanıncaya kadar bekleyen bir toplumuz. Bu sebeple de siteler çökmekte, girişler uzamakta ve gerek siz gerekse ÖSYM süreçte zorlanmaktadır.

O sebeple de tercihlerinizi hazırlayıp, gerekli analizleri yapıp nihai listeye erişince sisteme tercihlerinizi girin. Hem siz rahatlayın hem de bırakın ÖSYM sitesi rahatlasın. Nedir sizden çektiği.

 

Son Gün Sisteme Girip Tercihleri Kontrol Edin

Öncelikle ÖSYM Şifreniz kimsede olmasın. Geçmiş yıllarda birçok öğrenci arkadaşın başına gelen bir sorun var. Başkaları sizin şifrenizle sisteme giriyor ve tercihlerinizi değiştiriyor. Sonuç mu istemediğiniz bir ilde istemediğiniz bir bölümde kendinizi buluyorsunuz.

Bu gibi bir sorunla karşılaşmamak adına son gün son saatlerde sisteme şöyle bir girip tercihlerinizi kontrol edip çıkın.

Ayrıca belirttiğimiz gibi ÖSYM Şifrenizi kimse ile paylaşmayın.

 

Üniversite Yeni Bir Başlangıcın Tek Kapısı Değil

Gerek Öğrenciler gerekse de Veliler şunu artık iyice anladılar diye düşünüyorum.

Gençler için Üniversite artık iyi bir geleceğin tek ve garantili kapısı değil.

Dışarıda binlerce Üniversiteli İşsiz var.  Dışarıda binlerce istemediği bölümden mezun olup farklı işlerde hayatlarını işkenceye çeviren insanlar var.

Kısacası Lise veya Üniversite Mezunu olmak güzel şeyler.

Ancak ayakta kalmak için tek çare değiller.

Günümüzde birçok Üniversite Mezunu genç ilkokul – ortaokul mezunu patronların yanında çalışıyorlar.

Yani üniversite her şey değildir…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti