Üniversite Kontenjanları Artıyor, Açık Öğretim Kontenjanları Azalıyor

Üniversite Kontenjanları Artıyor, Açık Öğretim Kontenjanları Azalıyor
Üniversite Kontenjanları Artıyor, Açık Öğretim Kontenjanları Azalıyor
Daha Fazla Göster

YÖK tarafından alınan kararlar neticesinde 2016 yılı Üniversite Yerleştirme rakamları bir önceki yıla göre %5’in üzerinde bir artış göstererek 867.191 olarak belirlendi. Bu süreçte Açık Öğretim yerleştirmelerinde ise kontenjan azaltılmasına gidildi.

Yine yapılan bir değişiklik ile daha önce 30 olan Üniversite Tercih Sayısı eskisi gibi 24 rakamına çekildi. Bir öğrenci artık max. 24 tercihte bulunabilecek.

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapılan bu açıklamalar özellikle bu sene Üniversite yerleştirme Sınavlarına giren gençleri direkt olarak ilgilendiriyor.

 

Üniversite Kontenjanlarında %5.27’lik Artış Yaşandı

YÖK tarafından öğrenci talepleri, istihdam imkânları, öğretim üyesi sayıları, üniversitelerin kapasiteleri gibi birçok faktörün dikkate alınması ile hazırlana n Üniversite Kontenjanları bu sene %5.27 oranında artış gösterdi.

Buna göre 2016 / 2017 Eğitim ve Öğretim yılında 867.191 Öğrenci üniversitelere kayıt olabilecek.

Toplam kontenjanın büyük bölümünü Devlet Üniversiteleri ele geçirmiş durumda.

Devlet üniversitelerinin ön lisans ve lisans toplam kontenjanının 679 bin 176, vakıf üniversitelerinin toplam kontenjanının 167 bin 859, KKTC üniversitelerinin toplam kontenjanının 18 bin 266, diğer ülkelerdeki üniversiteler için ise bin 890 olarak belirlenmiş durumda.

Geçen yıl yapılan öğrenci yerleştirmelerine bakıldığında bu yıl toplam atama sayısının 43 bin 452 arttığını görebiliyoruz.

 

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç
Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç

 

Açık Öğretim Fakültelerinde Daralmaya Gidilecek

Geçtiğimiz sene toplamda 206 bin 53 olan AÖF kontenjanları bu sene 169 bin 615 olarak belirlenmiş durumda. Yani geçen seneye göre 36 bin 438 daha az alım yapılacak.

Şu aşamada Öğrenci Sayısına Göre Dünyanın En Büyük 2. Üniversitesi olan Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi bu düşüşten en fazla etkilenecek üniversite oldu.

 

Kontenjanlarda Öğrenci Memnuniyeti de Etkili Olacak

Gelecek seneden itibaren Üniversite Yerleştirme Kontenjanları belirlenirken tüm alt yapı ve personel konuları dışında Öğrenci Memnuniyeti de etkili olmaya başlayacak.

Bu sayede öğrencisini memnun edemeyen özellikle Özel Üniversiteler kontenjan taleplerinden pek bir sonuç elde edememiş olacaklar.

Tabi bu oranların nasıl olacağı, Öğrenci görüşlerinin ne kadar önemli olacağı ve bu görüşlerin nasıl alınacağı konusu ayrı bir soru işareti.

 

Tercih Sayısında 30’dan 24’e Düşüldü

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından yapılan açıklama göre bu sene Tercih Kılavuzunda 30 yerine 24 Tercih Hakkı öğrencilere sunulacak.

Yapılan analizlere göre öğrenciler genellikle ilk 10 sıradaki tercihlerine yerleşmeleri durumunda kayıt oldukları, bundan sonraki tercihlerin birçok kez kayıt olunmadan geçildiği görülmüş durumda.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti