Uludağ Üniversitesi 2017-2018 Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Duyurusu

Uludağ Üniversitesi 2016-2017 Akademik Takvimi
Daha Fazla Göster

Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından 2017/2018 yılı Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı başvuru ve kayıt duyurusu yapılmıştır.

Uludağ Üniversitesi tarafından alınan karar neticesinde Ön Kayıtlar 15 – 20 Haziran 2017 tarihleri arasında alınacak olup Kesin Kayıtlar 3-6 Temmuz 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.

Dersler ise 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılı ile eşzamanlı olarak başlayacak olup hafta içi (2 günde saat 17:00 ve sonrasında) veya hafta sonunda (Cumartesi-Pazar tüm gün) yapılması planlanmaktadır.

Üniversite tarafından belirlenen Pedagojik Formasyon Eğitimi Kontenjanı 2.500 kişi olup bunun %75’i Uludağ Üniversitesi öğrencilerine, kalanı ise Diğer Üniversitelerden gelen öğrencilere ayrılmıştır.

 

Uludağ Üniversitesi 2017 Yılı Pedagojik Formasyon Duyurusu

 • 1 Haziran 2017 tarihinde Uludağ Üniversitesi Senatosu tarafından 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı sonu itibariyle mezuniyet aşamasında olan öğrenciler ve mezunlara yönelik Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı için belirlenen kontenjan 2500’dür.
 • Programa başvurular (Ön kayıtlar) 15-20 Haziran 2017 tarihleri arasında yapılacaktır.
 • Kesin kayıtlar 3-6 Temmuz 2017 tarihleri arasında Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğrenci İşleri tarafından yapılacaktır.
 • Program Uludağ Üniversitesi 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı ile birlikte başlayacak, 14’er haftalık iki dönem şeklinde yürütülecektir.
 • Programdaki derslerin seçenekli olarak, hafta içi (2 günde saat 17:00 ve sonrasında) veya hafta sonunda (Cumartesi-Pazar tüm gün) yapılması planlanmaktadır. Kayıt esnasında adayların tercihi sorulacak ve imkanlar dahilinde aday istediği zaman diliminde (Hafta içi veya hafta sonu) derslerini alabilecektir. Programda alan temelli dersler bulunduğu için, öğrenciler alanlarına göre şubelere ayrılacaktır. Sadece tek bir şube oluşturabilecek gruplar için, dersler o grubun çoğunluğunun tercih ettiği zaman diliminde yapılabilir. Bir şubeden az sayıda öğrencinin olduğu gruplar kendilerine yakın alanlarla birleştirilir
 • Programın uygulamasında Uludağ Üniversitesi Kredili Ön Lisans ve Lisans Yönetmeliği kuralları geçerlidir. Yönetmelik gereği teorik derslere %70, uygulamalı derslere %80 devam zorunluluğu vardır. Öğretmenlik Uygulaması dersi 14 hafta olup devam zorunluluğu bulunmaktadır.
 • Programın yürütülmesine ilişkin tüm hususlar Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesinde bulunmaktadır. Yönerge için tıklayınız.
 • Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Yönetim Kurulu programın planlanması ve yürütülmesine ilişkin her türlü değişikliği yapma yetkisine sahiptir.

 

Başvuru Yapılabilecek Alanlar ve Kontenjanlar

 • Kontenjanın %75’i Uludağ Üniversitesi öğrencileri ve mezunları, %25’i ise diğer üniversite öğrenci ve mezunları için ayrılmıştır. Yeterli başvuru olmaması nedeniyle dolmayan kontenjan diğerine aktarılacaktır.
 • 20/02/2014 tarih ve 9 sayılı karara göre öğretmenliğe kaynaklık eden program/bölüm/dal mezunlarının atanabileceği alanları görmek için tıklayınız.
 • Ön Kayıtta bir önceki maddedeki listede bulunan tüm alanların başvuruları alınacaktır. Kesin kayıtta alanlara ayrı kontenjanlar ayrılacaktır. Bu kontenjanlar başvuru sayıları ve Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılan öğretmen atamalarındaki sayılar dikkate alınarak belirlenecektir.
 • Ön Kayıt başvurusu için GANO’NUN 2.00/4.00 olması gerekmektedir (Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesi Madde 5/3).

 

Ön Kayıtta İstenen Belgeler

Öğrenciler İçin (2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında mezun olacak durumda olan)

 • Başvuru Formu (İndirmek için tıklayınız.)
 • Adayın 2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılı içerisinde (Yaz dönemi dahil) mezun olabileceğini gösteren belge (İlgili fakülteden onaylı)
 • Haziran 2017’de alınmış transkript (Onaysız veya Onaylı olup fotokopisi çekilmiş veya ıslak imzası ve mühür olmayan belgeler kabul edilmeyecektir.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (aslının başvuru esnasında yanınızda olması gerekmektedir)
 • Başvurular şahsen veya başvuru sahibinin yerine bir başka kişi tarafından yapılabilir. Posta, faks vb başvuru kabul edilmeyecektir.

Mezunlar İçin:

 • Başvuru Formu (İndirmek için tıklayınız.)
 • Onaylı Mezuniyet Belgesi, (Yurtdışındaki Üniversitelerden mezun olanların Diplomalarının denkliği, kayıt sırasında belgelendirilmelidir. Onaysız veya Onaylı olup fotokopisi çekilmiş veya ıslak imzası ve mühür olmayan belgeler kabul edilmeyecektir.)
 • Mezuniyet belgesinde GANO bilgisi görülmeyen adaylar için transkript (Onaysız veya Onaylı olup fotokopisi çekilmiş veya ıslak imzası ve mühür olmayan belgeler kabul edilmeyecektir.)
 • Nüfus Cüzdan Fotokopisi (aslının başvuru esnasında yanınızda olması gerekmektedir)
 • Başvurular şahsen veya başvuru sahibinin yerine bir başka kişi tarafından yapılabilir. Posta, faks vb başvuru kabul edilmeyecektir.

 

Kesin Kayıtta İstenen Belgeler

Öğrenciler İçin (2017-2018 Eğitim-Öğretim Yılında mezun olacak durumda olan)

 • Öğrenim ücreti dekontu. (Öğrenim ücretinin 1. taksiti olan 1.200 TL Halk Bankasının herhangi bir şubesinden TR04 0001 2001 3290 0006 0001 07 IBAN numaralı hesaba, T.C. Kimlik No ve öğrenci ismi ile yatırılmalıdır. Öğrenim ücretinin 2. taksiti, 2. Dönem kesin kayıtları esnasında istenecektir.)

Mezunlar İçin:

 • Öğrenim ücreti dekontu. (Öğrenim ücretinin 1. taksiti olan 1.200 TL Halk Bankasının herhangi bir şubesinden TR04 0001 2001 3290 0006 0001 07 IBAN numaralı hesaba, T.C. Kimlik No ve öğrenci ismi ile yatırılmalıdır. Öğrenim ücretinin 2. taksiti, 2. Dönem kesin kayıtları esnasında istenecektir.)

 

Başvuruların Değerlendirilmesi

 • Başvuruların değerlendirilmesinde Eğitim Fakültesi Pedagojik Formasyon Eğitimi Sertifika Programı Yönergesine göre not ortalaması temel alınacaktır. Değerlendirme 4’lük not sistemine göre yapılacak olup, öğrencilerin 4’lük sistem dışındaki notları Yükseköğretim Kurulunun not dönüşüm tablosuna göre düzenlenecektir. Yükseköğretim Kurulunu not dönüşüm tablosunda bulunmayan not sistemleri için U.Ü. Lisans ve Lisansüstü Eğitim ve Öğretim Yönetmeliği kuralları geçerlidir. Başvuru sahibinin transkriptinde veya diplomasında genel akademik not ortalaması hem 4’lük sisteme göre hem de 100’lük sisteme göre verilmişse, çevrim yapılmadan 4’lük sistemdeki başarı notu alınır.
 • Başvuru sırasında yapılan yanlış bildirim durumunda oluşabilecek mağduriyetlerden kişinin kendisi sorumludur.

 

Ders Muafiyet Talepleri

 • Programa kayıt hakkı kazananların, Öğretmenlik Uygulaması dersi haricinde muafiyet başvurusu kabul edilmez. Programa kayıtlı öğrencilerin Öğretmenlik Uygulaması dersi için muafiyet başvurusu 2. Dönem kayıtları esnasında alınır.
 • Özel öğretim kurumlarında veya MEB’e bağlı okullarda bir öğretim yılından az olmamak kaydıyla öğretmenlik yaptığını belgeleyenler ve derslerin alındığı dönemde MEB’e bağlı okullarda ücretli öğretmenlik, özel öğretim kurumlarında sözleşmeli öğretmenlik veya Diyanet İşleri Başkanlığı’na bağlı olarak Kur’an Kursu Öğreticiliği yapmış olanlar, Öğretmenlik Uygulaması dersinden muaf tutulabilir.
 • İlgili mevzuat gereği muaf sayılan ders için ücret iadesi yapılmayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti