TBMM’ye Karşı Çıkarılan İsyan ve Ayaklanmalar – Kısa Bilgiler

TBMM ve Atatürk
Daha Fazla Göster

İstanbul’un resmen işgalinden sonra, halkın savaşlar ve maddi olanaklarının yetersizliğini fırsat bilen Damat Ferit, barış yapılacağını ve milli mücadelenin gereksiz olduğunu ifade ederek, Mustafa Kemal Paşa’nın ayrımcı birisi olduğunu ve halifeliğe karşı olduğunu, dinin elden gideceği gibi söylentiler çıkararak, halkın TBMM’ye karşı cephe almalarını ve isyanlar çıkarmalarını istemiştir.

Bunun yanı sıra yabancı devletlerde milli mücadelenin önüne geçmek amacı ile Anadolu’nun değişik bölgelerinde etkili olan isimleri kullanarak milli mücadelenin önün geçmek için isyanlar çıkarılmasını istemişlerdir.  Kısaca Milli Mücadeleyi geciktirmek ve Mustafa Kemal Paşayı başarısız kılmak için çıkarılan bu isyanlara TBMM’ye karşı çıkan ayaklanmalar denilmektedir.

 

TBMM’ye Karşı Çıkan Ayaklanmaların Sebepleri

 • Milli Mücadeleyi engellemek ve Meclisin etkisiz hale getirilmesini sağlamak
 • Damat Ferit’in TBMM’ye karşı çıkarmış olduğu fetvanın İngiliz uçakları ile dağıtılarak din elden gidiyor algısı yaratılması
 • İtilaf Devletlerinin Boğazlar ve çevresinde ki işgallerine devam etmek istemeleri ve TBMM’nin başarılı olarak kendilerine engel olmalarını istememeleri
 • Halk tarafından Padişah ve Halifeye karşı olan bağlılığın istismar edilmesi
 • İstanbul Hükumetinin milli mücadelenin önüne geçerek kendilerinin tekrardan başarılı olacaklarına inanmaları
 • Azınlıkların bu iki ayrı hükumetten kaynaklanan otorite boşluğundan dolayı kendi bağımsız devletlerini kurma çabası

 

TBMM ve Atatürk

 

TBMM’ye karşı çıkan ayaklanmaları 4  gruba ayırabiliriz;

İstanbul Hükümeti ve İngilizler Tarafından Çıkarılan Ayaklanmalar

 

Anzavur Ayaklanması

Bir subay olan Ahmet Anzavur tarafından İstanbul Hükümeti ve İngilizlerin desteğini Alan Ahmet Anzavur, Manyas, Susurluk, Biga ve Gönen’de isyan başlatarak milli mücadele kuvvetlerine saldırılar yapılmıştır. İsyana katılımın artırılması amacıyla sürekli dini kullanan Ahmet Anzavur birinci ayaklanması Kuvay-i Milliye Birlikleri tarafından, İkinci ayaklanması ise Çerkez Ethem tarafından bastırılmıştır. Üçüncü isyan denemesi de Ali Fuat Paşa tarafından püskürtülerek Anzavur Ayaklanmasına son verilmiştir.

 

Halifelik Ordusu Ayaklanması

Kuvay-i Milliye ordusunun boğazlarda güçlenmesi sebebi ile İngilizlerin boğazlara hakimiyetinin azalmasından dolayı direk olarak İngilizler tarafından çıkarılan isyanda eski askerler, mahkumlar ve kanun kaçaklarından oluşan bir ordu kurulmuş ve İzmir çevresinde kuvay-i milliye birliklerine saldırmışlardır. 3 ay süren isyan Batı Cephesi komutanı Ali Fuat Paşa tarafından bastırılmıştır.

 

Bolu-Düzce İsyanları

Yine İngilizlerin boğazların kontrolünü elinde tutmak için desteklediği isyanlardan birisidir. Çerkez Ethem’inde yardımı ile Rafet Paşa tarafından bastırılmıştır.

 

Yozgat İsyanı

Yozgat ve çevresinden Çapanoğlu ailesinin eski gücünü kaybedeceklerini düşünerek, İstanbul hükumetinden aldıkları destekle çıkardıkları isyandır. Halkında katılımının fazla olması sebebi ile kuvay-i milliye birliklerini uzunca bir süre tehdit etmişlerdir. Rafet Paşa ve Çerkez Ethem tarafından isyan bastırılmıştır.

 

Çapur Musa Ayaklanması

Yozgat İsyanı ile aynı zamanda ortaya çıkan bu isyan “Din elden Gidiyor”  sloganı ile halkıda isyana katılmaya davet etmişlerdir. Kuvay-i milliye birliklerine karşı kısa süre dayanabilen Çopur Musa’nın yunan ordusuna sığınması ile isyan son bulmuştur.

 

Bozkır ve Delibaş Mehmet Ayaklanmaları

Dinin kullanıldığı ve en geni çaplı ayaklanma olma özelliği taşıyan bu isyan Demirci Mehmet efe ve Rafet Paşa’ya bağlı birlikler tarafından bastırılmıştır.

 

Urfa ( Milli Aşireti ) Ayaklanması

Fransızların kışkırtması sonucu Viranşehir’de ortaya çıkan bu isyan bağımsız bir Kürt devleti kurmayı amaçlamıştır. İsyan Beşinci Tümen tarafından tamamen bastırılmıştır.

 

Azınlıkları Çıkardığı İsyanlar

Wilson ilklerine göre bulundukları bölgelerde bağımsız devletler kurmak isteyen azınlıklar tarafından çıkarılan ayaklanmalardır. İtilaf devletleri tarafından da sürekli desteklendikleri için ancak kurtuluş savaşının kazanılması ile son bulmuşlardır.

 

Rum İsyanı

Doğu Karadeniz bölgesinden Pontus Rum Devlet’i kurmak için Rumlar tarafından çıkarılan isyandır.

 

Ermeni İsyanı

Fransızlardan aldıkları destekle bir Alay kurarak Adana ve çevresinde katliamlar yapmışlardır. Doğu Anadolu’da da değişik katliamlar yapan Ermenilerin bu isyanları Kazım Karabekir tarafından bastırılmıştır.

 

Kuvay-i Milli Destekçisi Olup Sonradan Ayaklananlar

Kuvay-i Milliye birlikleriyle birlikte birçok isyanın bastırılmasında görev alan ve Yunanlılara karşı büyük başarılara imza atan bazı komutanlar kendi başlarına hareket ettikleri için düzenli ordunun otoritesine karşı çıkarak isyanlar çıkarmışlar bu isyanlar ise;

 

Demirci Mehmet Efe İsyanı

Burdur ve Denizli çevresinden çıkardığı isyan Rafet Paşa tarafından bastırılmıştır.

 

Çerkez Ethem İsyanı

Kuvay-i Milliye’nin başarılı komutanlarından olan Çerkez Ethem emrindeki Kuva-yi Seyyare adındaki birliklerle isyan çıkarmışlardır. Bu isyan ise Birinci İnönü zaferi ile bastırılmıştır.

 

TBMM’nin Ayaklanmalara Karşı Aldığı Önlemler

 • Hıyanet-i Vataniye Kanunu Çıkarıldı.
 • Bir Radyo kurularak İstanbul hükumetinin yaptığı aleyhine propagandalarına cevap verildi
 • Hıyanet-i Vataniye Kanunun etkili olması amacı ile İstiklal Mahkemeleri Kuruldu.
 • Kuvay-i Milliye tamamen kaldırılarak düzenli ordu kurulmuştur.
 • Damat Feri Paşa vatan haini ilan edilerek vatandaşlıktan çıkarıldı.
 • İstanbul Hükumeti olan resmi haberleşmeye son verildi. İstanbul Hükumeti yok sayıldı.

 

TBMM’ye karşı çıkan ayaklanmaların sonuçları

 • İsyanların hepsi bastırılmış olsa da Kurtuluş savaşının uzamasına sebep oldu.
 • Düzenli ordu kurulmasının gerekliliği görülmüştür.
 • Yunanlılar isyanları fırsat bilerek Anadolu’nun içlerine kadar rahatça girmişlerdir.
 • Ayaklanmalar karşısında TBMM’nin güçlü duruşu ve isyanların bastırılması halkın gözünde TBMM’nin otoritesini artırmıştır.

Kaynak : Kısaca Bilgi

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti