Stajyer Öğrencilere Maaş Ödenmesi Zorunlu Hale Geliyor

Stajyer Öğrencilere Maaş Ödemesi Yapılacak
Daha Fazla Göster

Staj Yapan Öğrencilerin maaş alıp almayacakları konusu uzunca süredir tartışılır iken artık Stajyer Öğrenci Maaşı resmiyete kavuşmuş durumda.

Dönem İçinde veya Yaz Aylarında staj yapan öğrencilere bazı kurumlar Maaş Ödemesi yaparken bazı kurumlar ise Maaş Ödemesi Yapmamakta idi.

Konunun çok fazla yoruma açık olması ve Gelen Tepkilerin ardından 6764 sayılı yasa ile Öğrencilerin Alacakları Ücretler ile alakalı bir düzenleme yapıldı.

 

 

2017 Yılı Sonuna Kadar Min. Ücret 421 TL

6764 sayılı kanun ile birlikte Stajyer Öğrencilere ödenecek olan maaş Asgari Ücretin %30’undan az olamayacak.

Bu hesaplama ile 2017 yılı sonuna kadar geçerli olan Asgari Ücret üzerinden hesaplama yapıldığında Stajyer Öğrenciler için ödenecek olan maaşın Min. 421 TL olması bekleniyor.

Şu anki sistemde devam eden Stajyer Öğrencilerin Sigorta İşlemleri ise eski sistemde olduğu gibi Eğitim Kurumu tarafından yapılmaya devam edilecek.

 

Verilecek Maaş İçin Üst Sınır Yok

Yasa ile ödenecek rakam Min. Değer noktasında sabitlenirken üst sınır ise konulmadı.

Yani bir işletme bir Stajyer Öğrenciye 421 TL’nin altında ödeme yapamayacak. Ancak dilerse Asgari Ücret düzeyinde veya daha da üstünde Maaş Ödemesi yapabilecek.

Bu konuda Staj Başlandığında Öğrenciye gerekli bilgiler verilecek ve kendisine ödenecek olan Maaş Miktarı belirlenecek.

 

Ödemenin Bir Kısmını Devlet İade Edecek

Yapılan düzenleme ile Staj Yapılan Firmadaki personel sayısına göre ödenen Min. Rakamın bir kısmı Devlet Tarafından Geri Ödenecek.

Buna göre eğer şirkette 20’den az personel çalışıyorsa ödenen rakamın Üçte İkilik kısmı,

Eğer şirkette 20 kişiden fazla çalışan var ise bu durumda da ödenen rakamın Üçte Birlik kısmı devlet tarafından şirkete geri ödenecek.

 

İşletme Personel Sayısı  Stajyer Maaşı  Devlet Katkısı
20’den Az  421,21 TL  280,80 TL
20’den Fazla  421,21 TL  140,40 TL

 

İşletmeler Stajyer Öğrencilerin Maaşlarını her ayın 10. Gününe kadar Öğrencilerin Banka Hesaplarına ödemek zorunda. Elden para teslimi yapılamayacak.

Ödemeler tamamlandıktan sonra her ayın 25’ine kadar İşletmelere ödenecek olan Devlet Katkıları işletme tarafından Okul Müdürlüklerine bildirilecek olan hesaplara iade edilecek.

Ödenecek olan maaşlara Vergi Dahil olmak üzere hiçbir Kesinti yapılamayacak. Devamsızlık yapan öğrenciler için ise işe gelmedikleri her gün için Ücret Düşümü yapılabilecek.

 

Stajyerler Ücretsiz Çalışmak Zorunda Kalıyordu

Bu düzenleme ile aslında birçok firmanın Stajyer Sömürüsü son bulmuş olacak.

Şu anki sistemde Stajyer Öğrenciler firmalardan hiçbir ödeme alamadan çalışmakta idiler. Birçok öğrenci şirketlerde normal personeller kadar iş yükünü sırtlarken ödeme almamaları büyük sıkıntılara sebep olmakta idi.

Yeni düzenlemeler ile Stajyer Öğrencilik konusunun da sınırları yavaş yavaş çizilmeye başlanmış olacak.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 5 sene önce

  Ben hemşirelik 4 sınıf öğrencisiyim bizler haftanın 5 günü hastanede staj yapan öğrencileriz bizlere herhangi bir ücret ödenmemektedir.Peki bu dediginiz bizi etkiler mi

 2. Yönetici 5 sene önce

  Sistem henüz tam olarak hayata geçmedi. Şuan görüşmeler devam ediyor. Hayata geçince elbette ki sizi de etkileyecektir. Ama ne zaman sistem işlemeye başlar bilemiyoruz.

2 Yorum

 1. 5 sene önce

  Ben hemşirelik 4 sınıf öğrencisiyim bizler haftanın 5 günü hastanede staj yapan öğrencileriz bizlere herhangi bir ücret ödenmemektedir.Peki bu dediginiz bizi etkiler mi

  • Yönetici 5 sene önce

   Sistem henüz tam olarak hayata geçmedi. Şuan görüşmeler devam ediyor. Hayata geçince elbette ki sizi de etkileyecektir. Ama ne zaman sistem işlemeye başlar bilemiyoruz.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti