Sözleşmeli Öğretmenlik Konusunda Son Nokta Konuldu, Şartlar Netleşti

Sözleşmeli Öğretmenlik 2016
Sözleşmeli Öğretmenlik 2016
Daha Fazla Göster

Meclis Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu önceki gün yaptığı toplantı neticesinde Sözleşmeli Öğretmenlik konusunu tasarıya eklemişti. Ancak gelen tepkiler üzerine konu yeniden görüşülerek son şekline kavuştu.

Özellikle Sözlü Sınav konusuna yapılan onlarca itiraz ve eleştiri sonrasında MHP’li ve CHP’li milletvekillerinin yapmış oldukları “Sözlü Sınav Yerine Güvenlik Araştırması” önerisi kabul görmedi ve Sözleşmeli Öğretmenlik ilk şekliyle bir anlamda artık kabul edilmiş oldu.

Yapılan itirazlar ve değişiklik önerileri MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN tarafından kabul görmeyerek olduğu gibi geçmiş oldu.

 

Alınan Son Kararlar Şu Şekilde Oldu

Geçmiş yıllarda Senelik olarak yapılan sözleşmeler artık 5 Sene üzerinden yapılacak. Gelecek olan Kadro ve Hak Kazanımları da bir önceki Sözleşmeli Öğretmenlik sisteminden farklı olacak.

Kadrolu Öğretmenlerin atandıkları illerde En Az 5 Yıl Kalma şartının sisteme girmesi durumunda Sözleşmeli Öğretmenlik Sistemi yeniden rafa kaldırılabilecek.

Şubat Ataması dışında Ekstra Atama durumu da söz konusu. Ancak atamanın hangi tarihte, hangi alanlarda yapılacağı şuan belli değil. Bilgi AK Parti Kocaeli Milletvekili Mehmet Akif Yılmaz tarafından verilmiş durumda.

 

Sözlü Sınav Psikolojik Temelli Olacak

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN tarafından Sözlü Sınav Endişeleri için yapılan açıklamanın genel hatları şu şekilde;

Bu sene Aday Öğretmenlik Sisteminden Kadrolu Öğretmenlik Sistemine geçiş yapan 15.000 Öğretmen arasında yapılan Sözlü Mülakatlar sırasında 21 Öğretmenin bu işi yapabilecek seviyede olmadığının anlaşıldığı, Sözlü Sınavın bir Torpil Aracı olmayacağının vurgusu yapıldı.

Sözlü Sınavların özellikle Davranış Bozukluğu Sorunu üzerinden yapıldığını, Güvenlik Soruşturmasında bu detayların ortaya çıkmayacağının vurgusu yapıldı.

Sözleşmeli Öğretmen sistemi ile şuan aktif olan Ücretli Öğretmen sisteminin yürürlükten kalkacağını vurgulayan Tekin, “46 bin ücretli öğretmen var, bunların 16 bini tanımlanan 29 ilde. Bunların çoğu öğretmenlikle ilgisi olmayan fakültelerden mezun olan kişiler. Bu yıl hedefimiz ücretli öğretmenlerle yürüttüğümüz dersleri sözleşmeli öğretmenlerle yürütmek.” Şeklinde konuştu.

Sözleşmeli Öğretmenlik konusunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yapılacak olan Detaylı Çalışmalar sonrasında sistemin net olarak ortaya çıkacağı, hangi iller için Sözleşmeli Öğretmen hangi iller için ise Kadrolu Öğretmen alımının gerçekleştirileceği yakın bir dönemde netleşmiş olacak.

Ayrıca Doğu Anadolu Bölgesi ve Güney Doğu Anadolu Bölgesi için atanacak olan Sözleşmeli Öğretmenlerin ücret noktasında da bazı iyileştirmelere tabi tutulacağı gelen haberler arasında.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 6 sene önce

    Peki ben fars dili ve edebiyati mezunuyum.formasyonum da var.13 yil ücretli ögretmen olarak calismaktayim.benim durumum ne olacak ücretli ogretmenlik kalkarsa.Allaha havale ediyorum.meb hepsini.hakkimi helal etmiyorum.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti