Sözleşmeli Öğretmen 1 Yıl Denenecek, Beğenilirse 4 Yıllık Sözleşme Yapılacak

Sözleşmeli Öğretmenler 1 Yıl Denenecek, 4 Yıllık Sözleşme Yapılacak
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanı İsmet YILMAZ tarafından yapılan açıklamaya göre Sözleşmeli Öğretmen olarak atananlar 1 yıllık sözleşme süreçleri sonunda yapılacak olan değerlendirmeye göre 4 yıllık sözleşme imzalayabilecekler. Bu süreç sonunda da yapılacak değerlendirme ile kadroya geçebilecekler.

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, Fidan Yazıcıoğlu Kültür Merkezi’nde düzenlenen AK Parti Sivas İl Danışma Meclisi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada ile özellikle Eğitim alanındaki soruların cevaplarını verdi.

Tasfiyeler nedeniyle sözleşmeli öğretmen alımını başlattıklarını anımsatan Yılmaz, “Bilin ki evlatlarınızı teslim edeceğiniz, Türkiye’nin geleceğini inşa edecek, öğretmenlerin mutlaka sözleşmeli ve mülakatla yapılan bir sınavdan geçmesi gerekir.” diye konuştu.

İsmet Yılmaz, öğretmenlerin bir yıldan sonra değil, bir yıl başlamadan sözlü mülakata alınması şartını getirdiklerini aktararak, “İstiyoruz ki evlatlarımızı teslim edeceğimiz öğretmenlerimizin hiçbir terör örgütüyle bir bağı olmasın. Ve anladığını anlatabiliyor mu, kendine öz güveni var mı, ülkenin değerleriyle donanmış mı ve evrensel değerlere açık mı?” ifadelerini kullandı.

20 bine yakın öğretmenin atamasını yaptıklarına işaret eden Bakan Yılmaz sözlerine şöyle devam etti. “Öğretmenlerimiz görev yerlerine başladılar ve bunların da yaklaşık yüzde 91’i en çok öğretmen açığımızın bulunduğu Doğu ve Güneydoğu Anadolu’da istihdam edildi. Bunlarla birer yıl sözleşme yaptık, eğer performanslarından memnunsak bu sözleşmeyi 4 yıla kadar uzatacağız. Eğer 4 yılın sonunda da memnunsak, inşallah bunları kadroya alacağız. Ancak kendi evlatlarımızın dışında Suriyelilere de kendi evlatlarımıza hangi eğitimi vermek istiyorsak onlara da o eğitimi vermek için gayret göstereceğiz. Geçen yıl yaklaşık 900 bine yakın Suriyeli öğrenci vardı. Bunların 330 bine yakınına biz eğitim veriyoruz. Kimilerine kendi okullarımızda 50 bin civarı, kimilerine onların geçici kamplarında eğitim veriyoruz. Bu dönemde 150 bin civarı Suriyeli öğrenciye, kendi eğitim kurumlarımızda, kendi öğrencilerimizle hangi müfredatta eğitim veriyorsak onlara da veriyoruz. 300 bin Suriyeliye de kamplarda eğitim veriyoruz. Önümüzdeki dönemde inşallah 900 bin Suriyeli öğrencinin tamamına eğitim vermek istiyoruz.”

 

Sözleşmeli Öğretmenler Diken Üstünde

Bu açıklamalar ve yapılan diğer açıklamalar neticesinde Sözleşmeli Öğretmenlerin gerek Okul Yönetimi gerekse İlçe ve İl Milli Eğitim Müdürlükleri ile iyi geçinmeleri gerektiği net bir şekilde ortaya çıkıyor.

İşini iyi yapanın değil de üst kadrolar ile iyi geçine bilenin 4 yıllık sözleşme imzalayacak olması Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde Sözleşmeli Öğretmen olarak göreve başlayanların da sıkıntılı 1 sene geçirmesi anlamına geliyor.

Ayrıca toplamda 5 sene Sözleşmeli Öğretmen olarak görev yapan Öğretmenlerin bu süre sonunda, “Senden Memnun Değiliz” denilerek Kadrolu Öğretmenliğe alınmama ihtimali de mevcut.

Bu sebeple de Sözleşmeli Öğretmenlerin üzerindeki baskı iyice arttırılmış durumda.

 

Öğrencilerde Artık Söz Sahibi

Sadece Okul Yönetimi ve Milli Eğitim ile iyi geçinmenin ötesinde artık Öğrencilerin de Öğretmenlere Not Verecek olması süreci iyice karıştırıyor.

Ders Anlatan Öğretmen mi? Dersi Kaynatan Öğretmen mi? Disiplinli Öğretmen mi? Disiplinsiz Öğretmen mi? 

Öğrenciler not verirken acaba neye dikkat edecek.

Bu süreç altında bir öğretmenin derste öğrencilere sağladığı yarar ne derece de olabilecek?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti