Sınavlardan Önce Okunacak Dualar – Sınav Duası

Sınav Duası
Sınav Duası
Daha Fazla Göster

Birçok öğrenci arkadaşımızdan gelen talep sonrasında Sınavlardan Önce Okunabilecek Duaları ya da diğer adıyla Sınav Duasını sizlerle paylaşma gereği hissettik.

Elbette ki Çalışmadan, Emek Harcamadan, Ter Dökmeden sadece Dua ile Sınavlarda Başarılı Olmak mümkün değildir.

Zaten Dinimiz de Çalışmadan hiçbir başarının gelmeyeceğini, hem Dünyevi hem de Ahiret için çalışmanın gerektiğini açık ve net olarak vurgulamıştır.

Aşağıdaki dualar ile sınav süresince aklınızdakilerin uçup gitmemesi, soru çözümlerinde hata yapmamanız veya farklı dertlerin bertaraf edilmesi gibi birçok soruna çözüm bulabilirsiniz.

Ama hiç kimse soruların cevaplarının gözünüzün önüne indirilmesini beklemeyin.

Hakkınız ile çalışın, Hakkınız ile kazanın…

 

Öğrenciler İçin Sınav Duaları

Sınav duası, imtihanlarda başarı sağlayabilmek için, sınava girmeden ya da girdikten sonra Allah-u Teâla’dan yardım istemek amacı ile okunan duadır.

 • Sınava girilecek gün 70 defa Salat-ı Nariye okunmalıdır. “Ya men leccemel mütekebbirine b licami azametihi selliim sellim ya Hafız”

 

Sınav Duası 1 (Arapça – Türkçe)

“Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.” AMİN.

Allâh’ım, Efendimiz Muhammed’e ve ehl-i beytine bizi bütün korku ve âfetlerden kurtaracağın, Bütün ihtiyaçlarımızı gidereceğin, Bütün günahlarımızdan temizleyeceğin, Nezdindeki derecelerin en yücesine yükselteceğin, Hayatta ve ölümden sonra bütün hayırların nihâyetine ulaştıracağın şekilde râhmet eyle. Muhakkak sen her şeye kaadirsin. AMİN.

Sınava girecek bir kimse sınav günü bu duayı 7 kere okuyarak Allah’a dua ederse, sınav anında melekler ve ruhaniler ona yardım eder, onların sayesinde doğruyu kolayca bulur.

 

Sınav Duası 2 (Arapça)

“Rabbi-şrahli sadriy ve yessirlî emrî, vahlul ukdeten min lisanî yefkahü kavlî”

Kim bu ayeti kerimeyi sınava girmeden evvel 11 defa okursa, sınavda sorulan her soruya rahatlıkla yanıt verebilir.

 

Sınav Duası 3 (Arapça – Türkçe)

“Allahümme salli salaten kamileten ve sellim selamen tammen ala seyyidina Muhammedi’nillezi tenhallü bihi’l ukadü ve tenfericü bihi’l kürabü ve tükda bihi’l havaicü ve tünalü bihi’r regaibü ve hüsnü’l havatimi ve yüsteska’l ğamamü bi-vechihi’l kerimi ve ala alihi ve sahbihi fi külli lemhatin ve nefesin bi adedi külli ma’lumin lek”

“Allahım! Bizim Efendimiz Muhammed’e [s.a.v] kusursuz bir salât ve rahmet, mükemmel bir selâm ve selâmet vermeni diliyoruz. O Peygamber ki, onun hürmetine düğümler çözülür, sıkıntılar ve belalar onun hürmetine açılıp dağılır, hacet ve ihtiyaçlar onun hürmetine yerine getirilir. Maksatlara O’nun hürmetine ulaşılır, güzel sonuçlar O’nun hürmetine elde edilir. O’nun şerefli yüzü hürmetine bulutlardaki yağmur istenilir, Allah’ım, onun ehl-i beytine, ashabına da her göz kırpacak kadar zamanda [her an, saniye] her nefes alacak zamanda sana malum olan varlıklar sayısınca salât et.”

 

Sınav Duası 4 (Arapça)

“Hasbiyallahu lâ ilâhe illâ Hû, aleyhi tevekkeltu ve Huve rabbül arşıl azîm”

Bu ayeti 7 kere okumanız durumunda istediklerinize daha kolay kavuşacağınız rivayet edilmektedir.

 

Sınav Duası 5 (Arapça)

Allâahümme salli alâa seyyidinâa Muhammedin ve alâa âali seyyidinâa Muhammedin salâaten tünciinâa bihâa min cemî’il-ehvâali ve’l âafâat. [Arapça metinde “ehvâl” kelimesi, “ahvâl” olarak dizilmiş; doğrusu burada yazıldığı gibi “ehvâl”dir. Ve takdıy lenâa bihâa cemî’alhaacâat ve tütahhirunâa bihâa min cemî’is-seyyi’âat ve terfeunâa bihâa indeke a’led-derecâat ve tübelligunâa bihâa aksa’l gaayâati min cemî’il-hayrâti fi’l-hayâati ve ba’del-memâat. Inneke alâa külli sey’in kadiyr.

 

Nihat HATİPOĞLU Tarafından Okunan Sınav Duası (Türkçe)

Nihat Hatipoğlu yapmış olduğu programında öğrencilere tavsiye etmiş olduğu Sınava İçin Okunacak dua şöyle;

Ya rabbi, göğsümü ve gönlümü genişlet, işimi kolaylaştır. Dilimin ve bağını çöz sözümü anlaşılır eyle.  Ey Hayy ve Kayyum olan Allahım, senin rahmetine sığınıyorum.

İsra suresi 80. Ayet 17/İSRÂ-80: Rabbim, girdiğim yere sıdk hâlinde girdir ve çıktığım yerden sıdk ile çıkart; ledünnünden zafere erdirici bir kudret oluştur bende!

‘Rabbim, dürüst olarak yiğitçe girilmesi gereken yere, emniyetle girmemi sağla.

Dürüst olarak yiğitçe çıkılması gereken yerden emniyetle çıkmamı sağla. Bana kendi katından yardımcı bir güç,  beni destekleyen bir devlet, bir iktidar ver.’ diye niyaz et.

 

İmtihanlarda Başarılı Olmak İçin Okunacak Duları ve Yapılacak Eylemler

 • Sınava girerken İsra suresinin 80. ayeti kerimesi okunur: (Rabbi edhilni müdhale sıdkın ve ehricni muhraca sıdkın vec’al li min ledünke sultânen nesirân) Anlamı: Ey Rabbim! Gireceğim yere dürüstlükle girmemi sağla; çıkacağım yerden de dürüstlükle çıkmamı sağla.Bana tarafından, hakkıyla yardım edici bir kuvvet ver.”
 • 1 Bardak suya 184 kere ( Yâ Mukaddim ) İsmi Şerifini okuduktan sonra içmeye devam eden,Allahü Teala’nın izniyle imtihanda başarılı olur.
 • Bismillahirrahmanirrahim. Ya Hayyu, Ya Kayyum, Birahmetike estegisu. Anlamı: Allahım! Hayy ve Kayyum isminle ve rahmetinle yardımını talep ediyorum.
 •  Sınava oturunca oturunca Tâhâ suresinin 25-26. ayetleri okunur: (Rabbişrah li sadri.Ve yessir li emri.Vahlul ukdeten min lisani.Yefgahü kavli) Anlamı: Rabbim! Yüreğime genişlik ver, işimi bana kolaylaştır, dilimden bağı çöz ki, sözümü anlasınlar.
 •  Sınav gecesi İsrâ suresinin 21. ayeti kerimesi 2970 defa okunur: (Keyfe feddalnâ ba’zahüm alâ bâz) Anlamı: Nasıl bazılarını bazılarına üstün kıldık.
 • Kalemi eline alınca Besmele çekip şu dua okunur: (Ya Hayyü ya Kayyümü birahmetike esteğisü) Anlamı: Ey Hayy ve Kayyüm (ölmeyen diri ve her şeyi ayakta tutan)Allah’ım! Rahmetine sığınırım.

 

Görüldüğü gibi Sınav Duasının Türkçe Mealinde de net olarak “Allah’ım Soruların Cevaplarını Bana Gönder” denilmemekte, Allah’u Teala’dan Rahmet istenmektedir.

Bu sebeple de Sınavınıza İyice Çalıştıktan Sonra Sınav Duası ile bunu pekiştirebilirsiniz.

Şimdiden Sınavlarda Başarılar…

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. allah hepimizi bağışlasın amin

 2. 4 sene önce

  Bunları yapana kadar çalışdım geçtim mk

4 Yorum

 1. allah hepimizi bağışlasın amin

 2. 4 sene önce

  Bunları yapana kadar çalışdım geçtim mk

 3. 6 sene önce

  Saüde okuyorum bahar yarıyılı sonunda 2 ders yüzünden yaz okuluna kaldım ve yaz okulu sonunda mezun olacam gideceğim dgs sınavının puanına bahar yarıyılınınmı yoksa yaz okulu sonundaki genel not ortalamammı etki edecek ?

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti