Sakarya’nın İkinci Üniversitesi “Sakarya Orhanbey Üniversitesi” Olacak

Sakarya Orhanbey Üniversitesi
Daha Fazla Göster

YÖK tarafından yapılan açıklama ile Sakarya’da kurulacak İkinci Üniversite için onay verildi. Buna göre yeni üniversitenin adı Sakarya Orhanbey Üniversitesi olacak.

Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak isimlendirilmesi beklenilen üniversite için YÖK tarafından Sakarya Orhan Bey Üniversitesi ismi uygun bulundu. Ancak yapı olarak üniversite Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yapısında eğitim verecek.

 

Sakarya Orhanbey Üniversitesi

 

İsim Belli Oldu, Sıra Sürecin İşlemesinde

Sakarya Orhanbey Üniversitesi ile beraber Sakarya’daki İkinci Üniversite de resmi olarak açılmasa da prosedürlerin başlaması ile gayri resmi olarak açılmış olacak.

YÖK tarafından onaylanan ve ismi paylaşılan üniversite için artık çeşitli prosedürlerden sonra Bina ve Yapılanma süreci başlayacak.

Sakarya’nın tüm ilçelerine Meslek Yüksek Okulu ya da Fakülte açılması mottosu ile yola çıkan İkinci Üniversite yapı olarak Sakarya Üniversitesine rakip değil ayrı kulvarlarda birbirlerini tamamlayacak üniversiteler olarak konumlandırılması amaçlanıyor.

Bu kapsamda da Sakarya Üniversitesi bünyesinde faaliyet gösteren bazı bölümlerin kapatılarak Sakarya Orhangazi Üniversitesi bünyesinde bu bölümlerin kurulması konusu gündeme gelmiş durumda.

 

Muhtemel Kampüsler Gözden Geçirilecek

İlk etap çalışmasının tamamlanması ve üniversite için YÖK onayı alınmasından sonra sürecin ikinci adımı MEB ve TBMM ile yapılacak görüşmeler olacak. Ancak bu aşamada bir sorun çıkması beklenmiyor. YÖK Onayı sebebiyle bu sürecin hızlı bir şekilde geçilmesi bekleniyor.

İkinci aşamada ise Üniversite Yerleşkesi konusu gündeme gelmiş durumda.

Sakarya Orhanbey Üniversitesi için Kampüs Yerleşkesi ve İlçelere açılacak olan MYO’lar için belirlenecek yerleşkelerin ayarlanıp ayarlanmadığı bilinmiyor.

Bu noktada Üniversitelerin kendi başlarına oluşturdukları bir ekonominin olması ve bu ekonomiyi değerlendirmek isteyen birey ve kurumların var olması Yerleşke Konusunun önümüzdeki dönemde ciddi bir süreci teşkil edeceğini gösteriyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti