Sakarya’da Kurulacak Olan 2. Üniversitenin İsmi Belli Oldu

Sakarya'da Kurulacak Olan 2. Üniversitenin İsmi Belli Oldu
Daha Fazla Göster

Sakarya’da kurulması beklenilen 2. Üniversite için akıllardaki isim sorunu çözüldü. Devlet Üniversitesi statüsünde açılacak olan üniversitenin ismi netleşti.

Açılacak olan ikinci üniversite Sakarya’daki ilçelerin tamamında, ilçenin yapısına göre bir Meslek Yüksek Okulu veya Fakülte ile varlık gösterecek.

Bu sayede hem Sakarya Ekonomisi hem İlçe Ekonomileri hem de bölgesel olarak ortaya çıkan özellikler kalkınacak, gelişme gösterecek.

 

İkinci Üniversite “Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi” Olacak

AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İSEN tarafından yapılan açıklamalara göre Sakarya’da açılacak olan 2. Üniversitenin ismi belli oldu.

Buna göre İkinci Üniversite Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi olarak isimlendirilecek.

Adapazarı Merkezde ana kampüsü bulunacak olan Uygulamalı Bilimler Üniversitesi yapı ve mantık olarak Türkiye bir ilk olacak.

 

AK Parti Sakarya Milletvekili Prof. Dr. Mustafa İSEN tarafından yapılan açıklamanın satır başları şu şekildedir.

“Üniversitenin adı ‘Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi‘ olacak.’ Her ilçeye, o ilçenin özellikleri ile uyumlu Meslek Yüksek okulları ve fakülteler açılacak. Otomotiv, turizm , raylı sistem, ziraat, organize sanayi gibi iş kollarınıın eğitiminin verildiği Meslek Yüksek Okulları ile hem nitelikli istihdam sağlanacak hem de ilçelerin bu anlamda gelişimine katkıda bulunulacak.”

“Çok ciddi çalışmalar sonrası bu noktaya geldik. Merkezde Ana Kampüsün olacağı ancak ilçelerde de Kampüslerin olacağı Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi özellikleri ile Türkiye’de bir ilk olacak. Milletvekili arkadaşlarımız ile bir araya geldik, Sayın Başbakan’ımız ile görüşüp onayını aldık. Milli Eğitim’e ve YÖK’e sunuldu. Çok kısa bir süre içerisinde Bütçe plan Komisyonundaki çalışmalar sonrası kararın meclise gelmesini bekliyoruz.”

Sakarya Uygulamalı Bilimler Akademisinin açılması ile birlikte Sakarya Üniversitesinden Uygulamalı Eğitimlerin yeni Üniversiteye geçecek. Böylelikle Sakarya Üniversitesin daha verimli hale gelecek, potansiyeli artacak. Özellikle bilimsel çalışmalar anlamında Sakarya Üniversitesi Türkiye’de çok kısa bir zaman içinde ilk sıralarda yer alacak. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi ile özellikle İlçelerde açılacak Okullarda o ilçelerin özelliklerine göre çalışmaları olacak.”

“Mesela Akyazı İlçemizde Jeo Termal su kaynakları var burada sağlık turizmi anlamında nitelikli elemana ihtiyaç duyulacak. Yine Karasu ilçemizde gerek otomotiv gerekse Karasu Limanı sonrası gelişen iş kollarında istihdam olacak. Ferizli ve Söğütlü İlçelerinde Organize Sanayi Bölgeleri var. Sapanca ve Taraklı İlçelerimizde Turizm anlamında, Geyve Pamukova kısaca tüm ilçelerimizin potansiyelleri doğrultusunda Meslek Yüksek Okulu ve Fakülteler olacak. Bunlar kimi ilçelerde var olan yerlerdeki okullar üzerinde kimi yerlerde yeni yapılacak okullar ile olacak. Her ilçede bir kampüs ile o ilçelerin gelişiminde de önemli katkılar sağlanacak”

 

Sakarya Üniversitesinden İkinci Üniversiteye Destek

Sakarya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muzaffer ELMAS yakın dönemde resmi olarak adımların atılacağı Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi için desteklerini açıkladı.

Rektör Elmas yaptığı açıklama da şehrin konumu itibarı ile hem İstanbul hem Ankara’ya çok yakın bir il olduğunu belirterek, “Bu anlamda Sakarya Üniversite öğrencilerinin çok tercih ettiği bir il. Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi doğru bir çalışma. Bu anlamda bizde bu kararı destekliyoruz.” dedi.

Bir anlamda Sakarya Üniversitesi ile birçok konuda işbirliği yapacak olan Sakarya Uygulamalı Bilimler Üniversitesi için henüz epey bir zaman var. Ancak böyle bir adımın atılması Sakarya adına sevindirici bir gelişme olarak nitelendirilebilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti