Pedagojik Formasyon Eğitimi Nedir? Hangi Üniversitelerde Açılır? Ne İşe Yarar?

Pedagojik Formasyon Eğitimi Nedir? Hangi Üniversitelerde Açılır? Ne İşe Yarar?
Daha Fazla Göster

Pedagojik Formasyon Eğitimi temel olarak Eğitim Fakülteleri dışında kalan bölümlerden mezun olan öğrencilerin Öğretmen olarak atanmalarını sağlamak adına almaları gereken  Öğretmenliğe Giriş Eğitimi olarak düşünülebilir.

Pedagojik Formasyon Eğitimi, Eğitim Fakültesi ve Teknik Eğitim Fakültesi gibi direkt Öğretmen yetiştirmek amacıyla kurulan fakültelerde öğrencilere ders olarak verilirken asıla amacı Öğretmen yetiştirmek Olmayan fakültelerden mezun öğrenciler ayrı bir Eğitim olarak sunulmaktadır.

Pedagojik Formasyon Eğitimi şu aşamada Üniversitelerin Eğitim Fakülteleri tarafından kontenjan sistemi ile belli bir ücret karşılığında Örgün, Karma ya da Uzaktan Eğitim olarak sunulmaktadır.

 

Daha Fazla Soru ve Bilgi İçin Pedagojik Formasyon Eğitimi Facebook Sayfasını Ziyaret Edebilirsiniz. 
Diğer Üniversitelerin Açtıkları Pedagojik Formasyon Eğitimlerine Ulaşmak İçin Tıklayınız…
BiTalebe Facebook Sayfasına Ulaşmak İçin Tıklayınız…

Pedagojik Formasyon Nedir, Hangi Bölümler?

Özellikle Fen Edebiyat Fakültesi, İktisadi İdari Bilimler Fakültesi ve Beden Eğitimi Spor Meslek Yüksek Okulları gibi 4 yıllık eğitim veren ancak Öğretmen Yetiştirme görevi olmayan fakültelerden mezun öğrencilerin Öğretmen olarak atanabilmeleri için almaları gereken bir eğitimdir.

Pedagojik Formasyon Eğitim Fakülteleri ve Teknik Eğitim Fakülteleri gibi bölümlerde öğrencilere Ders olarak sunulmaktadır. Bu bölümlerden mezun öğrenciler ayrıca bir eğitim almamaktadırlar.

 

Pedagojik Formasyon Eğitimi Nerelerden Alınabilir?

YÖK tarafından yetki verilen üniversitelerin Eğitim Fakülteleri tarafından verilebilen bir eğitimdir. Eğitimin verilebilmesi için YÖK tarafından belirli bir kontenjan hakkının üniversiteye tanınmış olması gerekmektedir.

Özel Sektörde bu eğitim verilmemektedir.

 

Pedagojik Formasyon Eğitimleri Ne Zaman Açılır?

Bu süreçlere üniversiteler karar verirler. Alınan karar neticesinde de Duyuru yayınlayarak Kontenjan Sayıları ve Başvuru Şartları ile alakalı bilgilendirme yaparlar.

Güz Dönemi, Bahar Dönemi ya da Yaz Dönemi olarak açılabilir. Tüm Formasyon Duyuruları İçin https://www.bitalebe.com/kategori/formasyon sayfasına bakabilirsiniz.

 

Pedagojik Formasyon Başvurusu İçin Not Ortalaması Ne Olmalıdır?

Aslında mezun olan ya da mezun olabilecek not ortalamasına sahip olan her öğrenci bu eğitimi alabilir. Bu ortalama da birçok üniversite için 4.00 üzerinden 2.00 ve üstü şeklindedir.

Ancak Sınırlı Kontenjan Sayılarının yanında çok fazla başvuru olmasından dolayı Ortalama Yükseldikçe giriş ihtimaliniz yükselmektedir. Yani ne kadar yüksek bir ortalamanız varsa giriş ihtimaliniz de o kadar fazla olacaktır.

 

Pedagojik Formasyon Eğitimi İçin Mezun Olma Şartı Var mı?

Mezun Konumda olan ya da Son Sınıf Öğrencisi olanlar bu eğitimi alabilirler.

1. sınıf, 2. sınıf ya da 3. sınıf öğrencileri üniversitelerin kontenjan durumlarına göre kayıt olabilirler. Ancak genelde bu hak sadece 4. sınıf ve mezun öğrencilere sağlanmaktadır.

 

Pedagojik Formasyon Eğitim Ücretleri Ne Kadardır?

Ücretlendirmeler üniversiteler tarafında belirlenmektedir. Bu sebeple de ücretlerde değişmeler olmaktadır. Ancak genellikle 2.000 – 2.500 TL gibi rakamlara eğitimler verilmektedir.

Ödemeler Dönemlik olarak 1000 TL + 1000 TL veya 1.250 TL + 1.250 TL gibi iki eşit taksit şeklinde alınmaktadır. Ödemenin ilk taksiti Kesin Kayıt Aşamasında, ikinci taksidi ise ikinci dönem başında yatırılmaktadır.

 

Pedagojik Formasyon Eğitimleri Ne Kadar Sürmektedir?

Yapılacak olan ders yoğunluğuna göre 5+5 Hafta – 8 + 8 Hafta gibi sürelerde eğitimler tamamlanabilmektedir.

Eğitim Süreleri konusunda eğitim alacağınız üniversiteden bilgi alabilirsiniz.

 

Birden Fazla Üniversiteye Formasyon Başvurusu Yapabilir miyim?

Birden fazla üniversiteye Formasyon Başvurusu yapabilmeniz mümkündür. Ön başvuru sürecinde herhangi bir sorun yaşamazsınız.

Ancak birden fazla üniversitelere Kesin Kayıt yaptırmanız durumunda ödemiş olduğunuz ücret yanacaktır. Yani aynı anda 2 üniversiteye Ücret Ödemesi yaparak kesin kayıt olmanız durumunda Para İadesi olmadığı için bir üniversiteye yatırılan para yanacaktır.

Onun dışında istediğiniz kadar üniversiteye Formasyon Başvurusu yapabilirsiniz.

 

AÖF Mezunları Pedagojik Formasyon Eğitimi Alabilirler mi?

Evet. 4 yıllık AÖF Mezunları da pedagojik Formasyon Eğitimi alma hakkına sahiptirler. Ancak genellikle eğitimler Örgün Eğitim olarak açılmaktadır. Yani AÖF Mezunu olanlarda diğer mezunlar gibi Örgün olarak PFE almak zorundadırlar.

 

Ön Lisans – MYO Mezunları Pedagojik Formasyon Eğitimi Alabilirler mi?

Ne yazık ki hayır. YÖK tarafından alınan karar neticesinde sadece LİSANS Mezunu öğrenciler Pedagojik Formasyon Eğitimi alarak Öğretmen olarak atanma hakkına sahip olabilirler. Ön Lisans – MYO Öğrencileri için Pedagojik Formasyon Eğitimi verilmemektedir.

 

Hangi Bölüm Mezunları Pedagojik Formasyon Eğitimi Alabilirler?

Bu sorunun yanıtını direkt olarak Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yayınlanan Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Yönetmeliği üzerinden verelim.  Çünkü liste oldukça uzun. Bu PDF dosyasında yer alan 91 Alan üzerinden Öğretmen olabilmek adına belirtilen bölümlerden mezun olan öğrenciler Pedagojik Formasyon Eğitimi alabilirler.

 

Öğretmenlik Alanları, Atama ve Ders Okutma Esasları Yönetmeliği

PDF Sayfasını göremeyenler için Direkt Link: https://www.bitalebe.com/wp-content/uploads/2016/07/ÖĞRETMENLİK-ALANLARI-ATAMA-VE-DERS-OKUTMA-ESASLARI.pdf

 

Tüm Formasyon Haberleri İçin https://www.bitalebe.com/kategori/formasyon sayfasına bakabilirsiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti