Pedagojik Formasyon Bitiyor, Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı Geliyor

MEB ve YÖK
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından yapılan bilgilendirmeye göre Pedagojik Formasyon Sertifika Programı kaldırılacak. Yerine ise Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programı ismi ile Yüksek Lisans Bölümü açılacak.

Daha önceki dönemlerde direkt olarak Öğretmen yetiştiren bölümlerden mezun olmayan öğrencilere öğretmenlik yapabilmeleri için Pedagojik Formasyon Eğitimi adı altında bir sertifika programı verilmekte ve bu programda başarılı olan öğrencilere Öğretmenlik belgesi verilmekte idi.

Ancak uzunca süredir tartışmalara konu olan Pedagojik Formasyon için mecidiyeköy escort MEB ve YÖK bir adım atarak süreci sonlandırdılar.

 

MEB Açıkladı, Sistem Değişecek

Yapılacak olan sistem değişikliği ile artık Öğretmen Adayı olmak isteyen öğrenciler Yüksek Lisans Eğitimi şeklinde verilecek olan Türkiye Öğretmenlik Mesleği Uzmanlık Programına dâhil olacaklar.

Buradan başarı ile mezun olan öğrenciler ise Öğretmen Adayı olarak Sözleşmeli Öğretmen Atamasına dahil olabilecek. Tabi ki KPSS gibi bir sınavı da aşarak.

Ücretli Öğretmen başvurularında halen Formasyon Şartı aranmadığı için Ücretli Öğretmenlik için pek fazla değişen bir şey olmayacak.

 

MEB ve YÖK İşbirliğine Gidecek

İlgili çalışma için YÖK ve MEB koordineli bir şekilde çalışacak. İlgili bölümler Üniversiteler tarafından açılacak. MEB ise uygulamaya destek verecek.

Yapılan yeni düzenleme ile 1 yıl gibi bir sürede verilen Pedagojik Formasyon Eğitimi artık 2 yıllık bir Yüksek Lisans Bölümü halini alacak.

Tabi ki buna bağlı olarak alınacak öğrenci sayısının azalması ve öğrenciler için eğitim maliyetlerinin artması da karşımıza çıkan olumsuzluklar olarak ele alınabilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti