Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? İş İmkanları Nasıldır?

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? İş İmkanları Nasıldır?
Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? İş İmkanları Nasıldır?
Daha Fazla Göster

Merhaba değerli BiTalebe takipçileri. Öncelikle böyle bir web sayfasında özel eğitim hakkında yazacak olmak beni heyecanlandırıyor. Bu yazımda özel eğitim öğretmenliği hakkında sıkça sorulan soruları cevaplayıp alanım hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Umarım alanı seçmek isteyen ya da alan hakkında bilgilenmek isteyen arkadaşlara yardımcı olur. Eğer merak ettiğiniz konular olursa yorumlar bölümünü kullanarak sorularınızı iletebilirsiniz. Yorumlar kısmını takip ediyor olacağım.

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir?

Öncelikle özel eğitim öğretmenliği nedir sorusu ile başlayalım. Özel eğitim öğretmenliği uygulanmakta olan genel eğitim programından daha farklı bir programa ve eğitim yöntemlerine ihtiyaç duyan bireylerin eğitiminde rol alan personeller yetiştiren 4 yıllık bir lisans programıdır. Bu noktada sanıyorum bahsettiğim “daha farklı bir programa ve eğitim yöntemlerine gereksinimi olan” bireyler ibaresini biraz açmak gerekiyor. Bu kapsamın içerisine zihinsel yetersizliği olan, işitme-görme yetersizliği bulunan, otizmli, üstün zekalı/özel yetenekli, öğrenme güçlüğüne sahip (disleksi, diskalkuli gibi güçlükler), dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan öğrenciler girmektedir. Bu sebeple özel eğitim öğretmenliği alanında öğretmen adayları tüm bu geniş kapsamı içerecek yoğun bir ders programına sahiplerdir.

Geçmişte alana esas teşkil eden programlar zihinsel engelliler öğretmenliği, işitme engelliler öğretmenliği, görme engelliler öğretmenliği ve üstün zekalılar öğretmenliği olmak üzere 4 farklı alan şeklindeydi. Ama 2016 yılından beri bahsettiğim bu bölümler kapatıldı ve özel eğitim öğretmenliği adıyla birleştirildi.

Özel Eğitim Öğretmenliği İş İmkanları Nasıldır?

Özel eğitim alanında yetkin ve uzman personele gerek özel sektörde gerekse devlette yoğun bir ihtiyaç duyulmaktadır. Dolayısıyla şunu söyleyebilirim ki özel eğitim öğretmenliği alanından mezun olmuş kişilerin iş bulmak noktasında ciddi sorunlar yaşayacağını düşünmüyorum. (Alanda özel sektörde ne gibi sorunlar yaşandığını ve atamaların durumunu yazının ilerleyen kısımlarında ele alacağız.)

Özel Eğitim Öğretmenliği Yapmak Zor mudur?

Sanırım bölümde okuyanların en çok duyduğu şeylerden birisi de budur. Genellikle ciddi sabır istediğine vurgu yapılarak ne kadar zor bir iş olduğu noktası yinelenir. Şunu söyleyebiliriz ki özel eğitim öğretmenliği sıradan bir iş değildir. İlgilenmekte olduğunuz öğrenci profili günlük yaşamınızda benimsemiş olduğunuz iletişim yöntemlerinden daha farklı iletişim yöntemlerine ihtiyaç duyabilir, ya da daha farklı birçok düzenlemeye gereksinim duyabilir. Böyle bir bakış açısı ile özel eğitim alanının zor bir alan olduğu ve sabır gerektirdiği düşünülebilir.

Ancak sabır ve mesleki zorluğun öğretmene ve öğretmenin almış olduğu eğitime bağlı olduğunu vurgulamak istiyorum. 4 yıl süren eğitiminiz boyunca karşılaşabileceğiniz öğrenci profilini ve tanılarını öğrenmiş olacaksınız ve 3 dönem boyunca sürecek stajlarınızda (öğretmenlik uygulaması ve gözlemler) bu noktada deneyim elde edeceksiniz. Unutmamak gerekiyor ki bilgi ve deneyim bu noktada işinizi iyi yapmak ve özel eğitim almakta olan öğrencilerinize yararlı olmak için en önemli şeylerdir. Bu söylediğim sözler sizi asla korkutmasın ama. Özel eğitim öğretmenliği alanı psikolojik doyumu çok yüksek ve çok keyifli öğretmenlik alanlarından biridir.

Özel Eğitim Öğretmenliği Atama Puanları

Tercih yaparken üniversiteye yerleşecek adayların en çok dikkate aldıkları şeylerden birisi de sanırım atama puanları. Elbette ki kimse 4 yıl sonra iş bulmakta veya atanmakta zorlanacağı bir bölümde okumak istemez. Bu sebeple bu yazıda özel eğitim öğretmenliği atama puanlarına da değinmek istedim. Özel eğitim öğretmenliği atamalar noktasında oldukça iyi durumda olan bölümlerden birisidir. Gerek mezun sayısının çok fazla olmaması gerekse kamuda özel eğitim öğretmenlerine olan ihtiyaç puanların çok yükselmesini engellemektedir. Durumun anlaşılması için birkaç başka öğretmenlik alanının da atama taban puanlarından bahsedeceğim.

Tamamlanmış olan son atamada özel eğitim öğretmenliği atama puanı 71,72‘dir. Aynı atamada okul öncesi öğretmenliği 77,44 puan, 74,55 puan, edebiyat öğretmenliği 82,92 puan ile en düşük atama yapılan alanlar olmuştur. Ancak şunu da eklemek gerekir ki Türkiye eğitim politikalarının çok hızlı değişebildiği bir ülkedir. Bugün bahsetmiş olduğum atama durumları 4 yıl sonra çok daha farklı bir durumda olabilir. Bu sebeple tercihlerinizi yaparken sadece atama puanlarından hareketle karar almanın çok sağlıklı olmayacağını düşünüyorum.

Özel Eğitim Öğretmenliği Maaşları

Bölüm tercihi yapan adaylar için önemli veri kaynaklarından birisi de mesleğin maaş durumuna ilişkin bilgiler. O yüzden yazımda özel eğitim öğretmenliği maaşları konusuna da değinmek istedim. Öğretmenlik branşları söz konusu olduğunda maaş tutarları devlette büyük oranda benzerlik gösteriyor.

2020 yılı için konuşacak olursak, öğretmenlerin ek ders hariç maaşları 4100 TL civarında. Buna ek ders ücreti de ekleniyor. Bu noktada özel eğitim öğretmenleri bir miktar daha avantajlı. Alanda çalışan öğretmenler ek ders ücretlerini %25 fazla olarak alıyorlar. Ek ders ücreti ile birlikte devlette çalışan bir özel eğitim öğretmeninin maaşı kabaca 5400 TL’yi buluyor. Ancak maaşı etkileyen birçok başka durum var, o yüzden bahsetmiş olduğum 5400 TL kesin bir rakam olarak algılanmamalı.

Özel sektörde maaşlar konusu ile birçok etkene göre değişiklik gösteriyor. Asgari ücret civarından başlayıp -ne yazık ki- 7000 TL civarına kadar ulaşıyor. Bu noktada çalışılan il, çalışılan kurumun yapısı, öğretmenin deneyimi gibi faktörler söz konusu.

Özel Eğitim alanının dezavantajları nelerdir?

Sanırım alan hakkında detaylı bir genel bilgi vermiş oldum. Özel eğitim öğretmenliği alanının gerek okumak, gerek iş imkanları, gerekse işin psikolojik doyumu açısından oldukça güzel bir alan olduğunu düşünüyorum. Alan ile ilgili aklıma tek bir olumsuzluk geliyor. O da Türkiye’deki özel eğitim politikaları ve özel sektörde çalışmak noktasında.

Maaşlarda bahsetmiş olduğum asgari ücret konusu çok haklı olarak garip gelmiş olabilir okuyucuya. Ne yazık ki özel sektörde faaliyet gösteren kurumlar için bir özel eğitim öğretmeni standardı yok. Alandan mezun olmamış, diğer alanlardan mezun (okul öncesi öğretmenliği ya da sınıf öğretmenliği gibi) ve çeşitli sertifikalar almış kişilerin özel eğitim öğretmeni olarak çalışması sağlanıyor. Bu sebeple aslında özel sektörde faaliyet gösteren bir kurumda çalışmak için özel eğitim öğretmeni olmanıza gerek yok. Dolayısıyla özel sektörde maaşlar da bundan kaynaklı olarak asgari ücret ya da bir miktar üstünde şekillenebiliyor.

 

Yazar: Mustafa Özkara

Hakkında: Dokuz Eylül Üniversitesi Okul Öncesi Öğretmenliği programı 2015 mezunudur. 2019 yılında aynı üniversitenin Özel Eğitim Öğretmenliği programından mezun olmuştur. Yine Dokuz Eylül Üniversitesinde Özel Eğitim alanında yüksek lisans eğitimini sürdürmekte ve Özel Eğitim Öğretmeni olarak çalışmaktadır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 1 sene önce

    2020 YKS de Sozelde ilk 7000 bine girdim.Ozel Eğitim Öğretmenliği, Sinif ogretmenligi, PDR arasinda kararsız kaldim.Bu arada EA puanim daiyi.Sizce hangi bölümü tercih etmeliyim.İlginize şimdiden teşekkür ederim. Hayırlı Bayramlar

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti