Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir? Başarı Sıralaması ve İş İmkânları Nelerdir?

Özel Eğitim Öğretmenliği Nedir
Daha Fazla Göster

Özel Eğitim Öğretmenliği ülkemizde Eğitim Fakülteleri altında kurulan ve Normal Eğitim Teknikleri dışında kalan bireylere eğitim-öğretim hizmeti üzere eğitim veren bölümlerdir.

Temel olarak Özel Eğitim Öğretmenleri çeşitli öğrenme, zekâ, duygusal ya da fiziksel engelleri olan öğrencilere eğitim vermek üzere özel olarak eğitim almış ve yine özel bazı yöntemleri benimsemiş öğretmenlerdir.

Bu öğretmenler normal tekniklerin işe yaramadığı noktalarda özel ilgi ve eğitim tekniklerini kullanarak öğrencilerin kendi potansiyellerini tam olarak ortaya çıkarmalarını sağlamaktadırlar. Özel Eğitim Öğretmenliği yapı itibari ile normal Öğretmenlerden biraz daha zorlu ve sabır isteyen bir iştir.

Bu alanda kendisini geliştirecek olan adayların Sabırlı ve Özel Öğrencilerle Çalışma isteğine sahip bireyler olması gerekmektedir.

Eski sistemde Özel Eğitim Öğretmenliği temelde 4 Anadal üzerinden yürütülmekte idi. Bunlar;

  • Üstün Zekâlılar Öğretmenliği
  • Zihinsel Engelliler Öğretmenliği
  • İşitme Engelliler Öğretmenliği
  • Görme Engelliler Öğretmenliği

2014 yılında Talim ve Terbiye Kurulu tarafından öğretmenlik alanları, atama ve ders okutma esaslarına ilişkin gerçekleştirilen düzenleme kapsamında Zihinsel Engelliler Öğretmenliği, İşitme Engelliler Öğretmenliği ve Görme Engelliler Öğretmenliği lisans programlarından mezun olanlar “Özel Eğitim Öğretmeni” olarak atanmaya başlanmıştır.

Buna istinaden 2015 yılında Yükseköğretim Kurulu tarafından Zihinsel Engelliler, İşitme Engelliler, Görme Engelliler ve Üstün Zekâlılar/Yetenekliler Öğretmenliği olarak ayrı ayrı verilen lisans eğitimlerinin birleştirilerek, “Özel Eğitim Öğretmenliği” adı altında yeni ve tek bir lisans programı olmasına karar verilmiştir.

 

İş ve Maaş İmkânları Nasıldır?

Ülkemizde gerek Devlet Okulları gerekse de Özel Okullarda ciddi anlamda Özel Eğitim Öğretmenliği mezunu öğretmen adaylarına ihtiyaç duyulmaktadır. Hatta birçok okul yeterli öğretmen olmamasından dolayı farklı branşlardaki öğretmenler ile bu alandaki açığı kapatmaya çalışmaktadır.

Kazanacağınız ücret bakımından size net bir sınır belirlemek pek mümkün olmayacaktır. Ancak alacağınız ücretin çalışacağınız kurum ile doğrudan alakalı olmasının yanında sizin göstereceğiniz performans ile de direkt etkisi olacaktır.

Özel veya Kamu Okullarında çalışabileceğiniz gibi yine Özel Eğitime ihtiyaç duyan çocuklar için de Özel Dersler verebiliyor olacaksınız.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Hangi Puan Türünde Öğrenci Alıyor?

2017 yılı Yükseköğrenim Kurumları Sınavı (YKS) Puan Türü dağılımlarına göre Özel Eğitim Öğretmenliği Sözel Puan Türü üzerinden öğrenci alımına devam edecektir.

Ancak Eğitim Fakültesi bünyesi altında eğitim veren bir bölüm olduğu için Eğitim Fakültelerine uygulanan 250.000 Barajı bu bölümü tercih ederken de geçerli olacaktır. Barajın altında kalanların başvuruları ne yazık ki olumlu sonuçlandırılmayacaktır.

 

Özel Eğitim Öğretmenliği Başarı Sıralamaları

Özel Eğitim Öğretmenliği üzerine öğrenci alan sınırlı sayıda üniversite vardır. Bu sebeple de bu bölüme başvuru yapabilmeniz için iyi bir puan almış olmanız gerekecektir. Dilerseniz Devlet Üniversiteleri dilerseniz de Özel Üniversiteler üzerinden bu bölümü okumanız mümkündür.

YÖK Atlas Sisteminde yer alan Özel Eğitim Öğretmenliği 2017 yılı ÖSYS bilgilerine erişim sağlamak için https://yokatlas.yok.gov.tr/lisans-bolum.php?b=20903 linkini kullanabilirsiniz.

0
mutlu
Mutlu
1
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti