ÖSYM’nin 09:45 Uygulaması Doğru mu? Yanlış mı?

ÖSYM ve 09.45 Kuralı
Daha Fazla Göster

ÖSYM tarafından bu sene uygulanmaya başlanılan 09:45 Uygulaması ile 10.00’da sınavı başlayacak öğrenciler 09:45’ten sonra salonlara alınmamaya başlandı. Bu uygulama kısa sürede tepki çekse de ÖSYM tarafından geri adım atılmayacak gibi görünüyor.

İlk olarak 2017 YGS için uygulanan 09:45 uygulaması daha sonrasında ÖSYM tarafından uygulanan İSG ve ALES için de aynı şekilde uygulanmaya devam etti.

Birçok öğrenci bu kurala takılmamak se ebiyle erken saatlerde sınav noktalarına ulaşırken yine yurdun birçok noktasında Geç Kalan Öğrencilerin görüntüleri basına yansıdı.

 

ÖSYM - Sınava Geç Kalan Öğrenciler

 

ÖSYM Bu Kuraldan Geri Adım Atmayacak

Daha önce özellikle YGS sonrasında yapılan başvurular üzerine ÖSYM tarafından bir açıklama yapılmış ve Sınava 1 Dakika farkla giremeyen öğrenciler için yeni bir sınav yapmayacaklarını açıklamıştı.

Aynı şekilde İSG ve ALES Sınavları sonrasında da bu sorunla karşılaşan öğrencilerin başvuruları ÖSYM tarafından büyük ihtimalle geri çevrilecektir.

ÖSYM kanadı bu noktada 10.00’da başlayan sınavlar için 15 dk öncesinde sınıfa girmiş olmak şartını diğer sınavlarda da uygulamaya devam edecek.

 

ÖSYM - Sınava Geç Kalan Öğrenciler

 

Sınava Girme Noktasında Öğrencide de ÖSYM’de de Hata Var

Aslında uygulama bir önceki uygulamadan pek farklı değil. Eski sistemde sınav başladıktan sonra 15 dakika daha sınava girilebiliyordu. 20. Dakika da gelirseniz giremiyordunuz.

Şimdi ise 09:45 olarak belirlenmiş durumda sınava giriş süreci. Bu süreden sonra gelirseniz yine giriş yapamıyorsunuz. Bu sayede 15 dakika erken sınav salonuna girmeniz, formları doldurmanız, kitapçıkları kontrol etmeniz ve diğer sınava girenlere sınav başında rahatsızlık vermemeniz sağlanmış durumda.

Ancak ÖSYM tarafından halen tam olarak oturtulamayan bazı durumlar var.

YGS sınavında bu sorun daha az olsa da ALES ve İSG Sınavlarında bu sorun biraz daha fazla görüldü.

Özellikle İSG sınavında her ilde Sınav Salonu açılmadığı gibi büyük illerde de açılan sınav salonlarına ulaşım büyük bir sorun halini aldı.

Örneğin Marmara bölgesinde Sınav Merkezi olarak belirlenen bölge İstanbul’du. Burada ise Anadolu ve Avrupa için 1’er sınav salonu belirlenmişti. Örneğin Bahçelievler’de veya Fatih’te oturan bir öğrenci sınava 4. Levent’te bulunan sınav salonunda girmek zorunda kaldı.

Bu da ortalama olarak 1-2 saat yol gelmesi anlamına geliyor. Kaldı ki farklı bir ilden gelenler için de sabah 10.00’da sınava girmek demek sabah 3-4 gibi yola düşmek anlamına gelecektir.

Örneğin Sakarya’dan İSG sınavına girecek olan ve İstanbul’da konaklama imkânı olmayan birisi öncelikle 2.5 saat süren şehirlerarası yolu, sonrasında da 1 saati bulan şehir içi ulaşımı tam zamanında tamamlaması ve 09:45’te salonda olması gerekir.

Ayrıca sınav salonlarına Çanta – Cüzdan ve Telefon gibi ürünlerin alınmaması, Emanet sisteminin ise olmaması yine birçok kişi için sorun yaratmıyor değil. Bu gibi sorunlara ise ÖSYM tarafından henüz bir çözüm getirilmemiş durumda.

 

ÖSYM - Sınava Geç Kalan Öğrenciler

 

ÖSYM’den 09:45 Kuralı İle Alakalı Yapılan Açıklama

“Geçmiş yıllarda adayların, sınav başlama saatinden sonra binaya gelmeleri; geç kalma telaşından dolayı üst arama işlemlerinin yeterince yapılamamasına ve bunun sonucu olarak sınav sonrasına, tutanaklar ve kamera görüntülerine dayalı olarak birçok adayın kol saati, cep telefonu ve metal eşyalar gibi sınava getirilmesi yasak eşyalar nedeniyle sınavlarının geçersiz sayılmasına neden oldu.

Sınav salonlarına adayların kimlik kontrolü yapılarak alınması, sınav kurallarının salon başkanı tarafından hatırlatılması, salonda sınava gireceklerin yoklamalarının yapılması, karekodların salon tutanaklarında adaya ilişkin yere yapıştırılması ve adayların sınav öncesi dolduracakları alanlar gibi, sınav öncesi işlemler zaman alıyor. Salonda sınava giren adayların sayısına bağlı olarak, sınav öncesi kurallara ilişkin duyurular ve sınav öncesi gözetmenlerin yapacakları işlemler 10-15 dakika arasında bir zaman alıyor.

Salona zamanında gelemeyenler hem salonda hatırlatılan kuralları duymamış oluyor hem de salon görevlilerinin ve kendilerinin yapacakları işlemlerin hatalı veya eksik yapılmasına, geç gelen adayların yanlış salon veya sırada sınava girmelerine ve diğer adayların dikkatlerinin dağıtılmasına neden oluyor.

Yukarıdaki gerekçeler sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde binaya girişin tamamlanmış olmasını zorunlu kıldı.”

 

Peki sizce ÖSYM tarafından uygulanan 09:45 Kuralı doğru mu? yanlış mı?

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti