ÖSYM Son 10 Yılda Yapılan Tüm Sınavları İncelemeye Aldı

ÖSYM
Daha Fazla Göster

ÖSYM tarafından son 10 yıl içerisinde yapılan tüm sınavların “Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi” tarafından incelemeye alınacağı ve olağan dışı durumların tespiti durumunda suç duyurusunda bulunulacağı açıklandı.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER tarafından yapılan açıklamaya göre ÖSYM bünyesi altında kurulan “Sınav Sonuçlarını İzleme ve Değerlendirme Birimi” son 10 yıl içerisinde gerçekleştirilen Tüm ÖSYM Sınavlarını inceleme altına alacak.

Yapılacak olan analizler ve gelecek olan ihbarların değerlendirilmesi gibi birçok aşamadan sonra belirlenen olağandışı sürçlerle alakalı ise gerekli birimlere Suç Duyurusunda bulunulacak.

 

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER

 

İlk Analizler Kasım Sonunda Bitirilmiş Olacak

İlk olarak Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yürütülmekte olan bazı soruşturmaların kaynağında olan sınavların inceleneceği ve bu sınavlarla alakalı olarak Kasım ayı sonunda gerekli bilgilendirmenin Başsavcılığa yapılacağı belirtildi.

Sonrasında ise Son 10 Yılın Sınavlarını içeren, sınava göre farklılıklar içeren bazı analizlere başlanacağı ve olağan dışı bir durum tespit edilmesi durumunda ise gerekli suç duyurusu işlemlerinin başlatılacağı belirtildi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Mahmut ÖZER tarafından yapılan bazı açıklamalar ise şu şekilde;

“Her bir sınav için tüm sınav merkezlerine yönelik derinlemesine olağan dışılık analizi yapılacak. Aynı zamanda biyometrik analiz yaparak bir adayın yerine başka birinin sınava girip girmediğini tespit edebileceğiz. Söz konusu birim, ihbarları değerlendireceği gibi her bir adaya yönelik kapsamlı analizler yaparak olağan dışı bulguları tespit edecek. Birimde, her bir adayın girmiş olduğu aynı tip sınavlarda sınav sonuçları değerlendirilecek ve olağan dışı bir bulguya rastlanması halinde adayların eşdeğer sınava çağrılması için gerekli süreç de yönetilecek.”  

“Soruşturma olup olmadığına bakmaksızın son 10 yılın tüm sınavlarının olağan dışılık raporlarını hazırlayacağız. Olağan dışı bir durum tespit edilmesi durumunda suç duyurularında bulunacağız”

 

ÖSYM - Duyuru

 

Şu Ana Kadar 43 Adayın Sınav Sonucu İptal Edildi

Farklı savcılıklar tarafından yürütülmekte olan davalar kapsamında şu ana kadar 43 adayın sınav sonuçları iptal edilirken 77 kişi hakkında da suç duyurusunda bulunulmuş. 21 aday ise Eşdeğer Sınava çağrılmış ve bunlardan sınava katılan 6 kişiden 3’ünün sınavı geçersiz kılınmış durumda.

ÖSYM özellikle son dönemde yaşanan Sınav Skandalları ve FETÖ Bağlantılı Sınavlar sebebiyle ciddi anlamda sıkıntılar yaşarken yapılan bu incelemelerle Haksız Başarı Sağlamış olan adaylar elenecek.

Sürecin ne kadar devam edeceği bilinmezken gelen şikayetler ve başvurular neticesinde ÖSYM tarafından Son 10 Yıl olarak açıklanan inceleme sürecinin daha geniş bir sürece yayılması da ihtimaller arasında.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti