ÖSYM Kılavuzunda Artık Akreditasyon Sayıları da Yer Alacak

ÖSYM Kılavuzunda Artık Akreditasyon Sayıları da Yer Alacak
ÖSYM Kılavuzunda Artık Akreditasyon Sayıları da Yer Alacak
Daha Fazla Göster

Geçtiğimiz sene Üniversite Tercih Kılavuzuna üniversitelerin Akademisyen Sayılarını ekleyen YÖK bu sene de Üniversitelerin Akreditasyon Sayılarını ekleyerek öğrencilerin daha doğru bilgilerle üniversite seçmesine imkân sağlamış olacak.

Şuan ülkemizde 15 Farklı Akreditasyon Kurumu tarafından üniversitelerin yeterlilik ve kalite ölçümleri yapılıyor. Ve bunların verdikleri belgelere göre Üniversitelerin Akademik ve Sosyal anlamda ne durumda oldukları görülebiliyor.

Lisans yerleştirme Sınavı (LYS) sonuçlarının açıklanması ile başlayacak olan Üniversite Seçme Sürecinde öğrencilerin eklenecek olan Akreditasyon Bilgileri ile daha rahat tercih yapacakları düşünülüyor.

Geçen sene olduğu gibi bu sene yine Akademisyen Sayıları da kılavuzda kendisine yer bulmuş olacak.

 

 

Akreditasyon Veren Uluslar Arası Kuruluşlar

AQAS: Eğitim Programlarının Akreditasyonu ile Kalite Güvence Ajansı (AQAS) hem akademik dernekler hem de yükseköğretim kurumlarından oluşan kâr amacı gütmeyen bağımsız Almanya kökenli bir kuruluş. 2002’de kuruldu. Uluslararası partner kurumlar ile ortak ve çift diploma programlarının akreditasyon prosedürlerini de değerlendirerek programın Avrupa standartları ve ilkeleri ile uygun olduğuna dair akreditasyon veriyor.


AACSB: The Association to Advance Collegiate Schools of Business, (AACSB) lisans ve lisansüstü işletme ve muhasebe programlarını akredite ediyor. ABD’de kâr amacı gütmeyen küresel bir organizasyon olarak 1916’da kuruldu. Yapılan incelemeler öz-değerlendirme, meslektaş gözüyle inceleme, komite incelemeleri ve detaylı stratejik planların geliştirilmesini kapsar. Aynı zamanda eğitim kurumunun misyonu, öğretim üyelerinin özellikleri ve ders içerikleri de incelenir.


ABET: Bağımsız bir kuruluş olan “Accreditation Board for Engineering and Technology” (ABET) üniversitelerin mühendislik fakültelerini denetliyor. Kuruluş, ABD’deki ve ülkenin dışında bulunan üniversitelerin eğitim programlarını da inceleyerek eğitimde gerekli standartların yerine getirilip getirilmediğini denetliyor. Sürekli akreditasyon vermiyor.


ACPE: Eczacılık fakültelerini akredite etmek için ABD’de 1932’de kurulan Accreditation Council for Pharmacy Education (ACPE) Yönetim Kurulu, Eczacılık Kolejleri Amerikan Derneği (AACP), Amerikan Eczacılar Birliği (APHA), Eczacılık Kurulları Ulusal Birliği (NABP) ve Amerikan Eğitim Konseyi (ACE) işbirliği ile oluşturuluyor.


AHPGS: Merkezi Almanya’da bulunan Accreditation Agency in Health and Social Sciences (AHPGS) sağlık, sosyal bilimler ve benzeri dallarda verilen eğitimlerin akreditasyonu üzerinde uzmanlaşan bir kurum. Akreditasyon, kurum kalite standartlarını sağladığı sürece devam ediyor.


ASIIN: Alman akredite kuruluşu ASIIN (Accreditation Agency for Degree Programmes in Engineering, Informatics, the Natural Sciences and Mathematics) mühendislik, bilgisayar bilimleri, doğa bilimleri, matematik, eğitim kalitesi gibi alanlarda kurumların yönetim sistemlerini ve programlarını akredite ediyor.


FIBAA: Merkezi Almanya’da bulunan FIBAA (The Foundation for International Business Administration Accreditation), hukuk ve sosyal bilimler de dahil olmak üzere geniş alan kapsayan ekonomi ve yönetim nitelikleri üzerine programları değerlendiriyor. FIBAA sistemi Bologna süreci ile beraber 1994 yılında kuruldu ve 2002 yılından bu yana resmi akreditasyon faaliyetlerine devam ediyor.


IACBE: İşletme fakültelerini akredite etmek amacıyla ABD’de kurulan International Assembly for Collegiate Business Education (IACBE), fakülteleri web siteleri de dahil inceleyip akredite ediyor.


ECZAKDER: Eczacılık Eğitim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (ECZAKDER), eczacılık eğitimi programları için değerlendirme, bilgilendirme çalışmaları yapıyor. 2014’te kurulan dernek eczacılık fakültelerinden ilk akreditasyon başvurularını 15 Ocak 2014’te almaya başladı.


FEDEK: 2009’da kurulan Fen, Edebiyat, Fen-Edebiyat, Dil ve Tarih-Coğrafya Fakülteleri Öğretim Programlarını Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (FEDEK) bu fakültelerde sunulan eğitim olanaklarını değerlendirerek akredite ediyor.


MİAK: Türk Mühendis ve Mimar Odaları Birliği (TMMOB) Kanunu’na göre kurulan Mimarlık Akreditasyon Kurulu (MİAK) mimarlık eğitimi veren yükseköğretim kurumlarını değerlendiriyor.


MÜDEK: Bağımsız bir kuruluş olan Mühendislik Eğitim Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (MÜDEK) Türkiye’deki mühendislik bölümlerini denetliyor.


PSİKOLOGLAR DERNEĞİ: Farklı üniversiteleri temsil eden akademisyenlerin yer aldığı Psikoloji Lisans Eğitimi Akreditasyonu Kurulu psikoloji programlarının kalitesini değerlendiriyor ve 7 yıl süreli akreditasyon veriyor.


TEPDAD: Tıp Dekanları Konseyi inisiyatifinde Ulusal Tıp Eğitimi Akreditasyon Kurulu (UTEAK) tıp fakültelerinde verilen eğitimin kalitesini belgelendirmek amacıyla 2008’de kuruldu. Daha sonra YÖK’ün önerisi ile bağımsız bir kurum olması için Tıp Eğitimi Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (TEPDAD) kuruldu ve tıp fakültelerini akredite etmeye başladı.


VEDEK: Veteriner Hekimliği Eğitim Kurumları ve Programları Değerlendirme ve Akreditasyon Derneği (VEDEK) veterinerlik programlarını eğitim ve fiziki olanaklar açısından denetleyerek akredite ediyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti