Öğretmen Maaşları Ne Zaman Hesaplara Yatar?

Öğretmen
Daha Fazla Göster

Kadrolu veya Sözleşmeli Öğretmenler ile Ücretli Öğretmenlerin Maaşları ve Ek Ders Ödemeleri ne zaman hesaplara yatar?

Bu sorunun cevabı aslında atama yapısına göre değişiklik göstermektedir. Kadrolu Öğretmen veya Sözleşmeli Öğretmen olarak atamanız yapıldı ise farklı, Ücretli Öğretmen olarak atamanız yapıldı ise sistem farklı olarak işlemektedir.

Bu sebeple de birkaç farklı ara başlık ile Öğretmen Maaşlarının Ne Zaman Yattığını sorusuna cevap arıyor olacağız.

 

Kadrolu Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Kadrolu Öğretmenler her ayın 15’inde Peşin Ödemeli olarak maaşlarını alırlar. Yani çalışacakları ayın ödemesi her ayın 15’inde hesaplarına yatmış olur.

Birkaç örnekler süreci net olarak anlatalım isterseniz;

  • 1 Eylül tarihinde göreve başlayan bir Kadrolu Öğretmen 15 Eylül tarihinde 1Eylül – 15 Eylül tarihleri arasındaki hak edişi ile birlikte 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındaki hak edişini maaş olarak alır. Yani 15 Gün + 30 Gün şeklinde ödeme yapılır.
  • 16 Eylül tarihinde göreve başlayan bir öğretmen Maaş Gününü kaçırdığı için ilk ödemesini 15 Ekim tarihinde alır. İlk ödemesinde 16 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındaki hak edişi ve 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasındaki maaşını içerir. Yan, 29 Gün + 30 Gün şeklinde ödemesini alır.

 

Sözleşmeli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar

Sözleşmeli Öğretmenler her ayın 15’inde Peşin Ödemeli olarak maaşlarını alırlar. Yani çalışacakları ayın ödemesi her ayın 15’inde hesaplarına yatmış olur.

Birkaç örnekler süreci net olarak anlatalım isterseniz;

  • 1 Eylül tarihinde göreve başlayan bir Sözleşmeli Öğretmen 15 Eylül tarihinde 1Eylül – 15 Eylül tarihleri arasındaki hak edişi ile birlikte 15 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındaki hak edişini maaş olarak alır. Yani 15 Gün + 30 Gün şeklinde ödeme yapılır.
  • 16 Eylül tarihinde göreve başlayan bir öğretmen Maaş Gününü kaçırdığı için ilk ödemesini 15 Ekim tarihinde alır. İlk ödemesinde 16 Eylül – 15 Ekim tarihleri arasındaki hak edişi ve 15 Ekim – 15 Kasım tarihleri arasındaki maaşını içerir. Yan, 29 Gün + 30 Gün şeklinde ödemesini alır.

 

Ek Ders Ücretleri ne Zaman Yatar?

Ek Ders Ücretleri maaş ile birlikte yatmaz. Ayrıca hesaplanarak daha sonra yatırılır.

Sistem genellikle Ek Ders Ücretlerinin her ayın 1. Günü yatmasını öngörse de ek der saatlerinin girilmesi, sisteme işlenmesi ve diğer bazı sebeplerden dolayı ödemeler her ayın ilk 10 günü içinde yapılabilmektedir.

İl ve İlçe Milli Eğitim Müdürlüklerinin çalışma hızı bu süreçte önemli bir etken olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

Ücretli Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Ücretler Öğretmenler Kadrolu ve Sözleşmeli Öğretmenlerden farklı olarak çalışmaktadırlar.

Yarı Zamanlı Çalışan statüsünde çalışan Ücretli Öğretmenlerin bulundukları konuma göre çalışma saatleri değişebilmektedir. Bu sebeple de ödemeleri çalışmaya başladıktan sonraki süreçte yapılabilmektedir.

Normalde Ücretli Öğretmenlerin maaş ödemeleri her ayın 1. Günü hesaplarına geçecek şekilde ayarlanmaktadır. Ancak çalışma saatlerinin işlenmesi, hesaplamaların yapılması, gerekli onayların alınması vs. derken bu süre bazen sarkabilmektedir.

Bu sebeple de çalışmaya başladıktan sonraki ayın 1. ila 15. günleri arasında Sözleşmeli Öğretmen Maaşları hesaplarınıza yatabilir.

Bu konuda İl veya İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü ile görüşmeniz ve sürecin hangi tarihlerde tamamlanacağını öğrenmeniz gerekecektir.

 

Göreve Yeni Başlayan Öğretmenlerin Maaşları Ne Zaman Yatar?

Artık direkt olarak Kadrolu Öğretmen Ataması yok. O sebeple de Kadrolu Öğretmenler için bir bilgi paylaşılmasına gerek yok.

Sözleşmeli Öğretmenler ilk maaşlarını ayın 15. Günü alırlar. Eğer göreve başladıkları tarih 15. Günü geçmiş bir tarih ise (misal ayın 20’si) bir sonraki ayın 15. Günü hem geçmiş aydan çalıştığı günlerin hem de bir sonraki ayın maaşını tek seferde alırlar.

Ücretli Öğretmenler ise göreve başladıkları tarihten sonraki ayın 1. günü maaş hak edişlerini görebilirler. Tabi ödemelerin ne kadar süre içinde yapılacağı İl – İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından net olarak belirtilecektir.

 

Tatil Günlerinde – Bayramlar Ödemeler Nasıl Yapılır? Erken Ödeme Yapılır mı?

Genellikle Maaş ödemelerinde oynama olmaz. Belirlenen tarihlerde ödemeler İlgili Bankalar üzerinden hesaplara yatırılır.

Ancak bazı dönemlerde Kurban Bayramı – Ramazan Bayramı gibi süreçlerde ödemeler birkaç gün öncesine çekilebilir. Örneğin Kurban Bayramı 13 Ekim tarihinde ise maaş ödemeleri 12 Ekim tarihinde ödenebilir.

Ancak bunun kararı tabi ki Hükümet nezdinde alınan bir karardır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti