Öğretmen Atamalarında KPSS + Mülakat + Staj Puanı Dönemi

Öğretmen Atamalarında KPSS + Mülakat + Staj Puanı Dönemi
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) Müsteşarı Yusuf Tekin yeni dönemde öğretmen atamalarında kullanılan KPSS Puanı ve Mülakat Puanının yanında Staj Puanlarına da bakılacağını açıkladı.

Son birkaç senedir uygulanan ve öğretmenler tarafından Torpil İddialarının yoğun bir şekilde dile getirildiği, MEB tarafından da kesinlikle kaldırılmayacağı Mülakat Sisteminde artık Staj Puanları da önemli bir rol oynayacak.

Üniversitelerin son senelerinde veya Formasyon Eğitimi sırasında Öğretmen Adaylarının tabi tutuldukları Staj Programları artık Atanma Sürecinde karşılarına çıkıyor olacak.

Staj Puanı iyi olan adaylar Mülakat Sistemi ve KPSS Sıralamasına göre öncelikli olarak atanmış olacaklar.

 

Fakülte Dekanları İle Yapılan Konuşmada Ele Alındı

Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Doç. Dr. Yusuf Tekin, YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve Türkiye genelindeki üniversitelerin Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakültelerinin Dekanlarının katılımıyla gerçekleştirilen toplantıda Eğitim ve Eğitim Bilimleri Fakültelerindeki öğretmen yetiştirme programları yeniden ele alındı.

Programın açılış konumşasını yapan Yusuf Tekin, yeni dönem öğretmen atamaların staj puanlarının etkili olacağını belirterek, “Atama bekleyen öğretmenlerimize KPSS sınavından geçtikten sonra mülakat sistemi getirdik. Mülakatta öğretmenlerimizi birçok kriterden geçiriyoruz. Yeni dönemde alacağımız öğretmen adaylarının bir de staj puanlarına bakacağız. Burada üniversitedeki hocalarımızın öğrencileri için verdiği staj notu atamalarını etkileyecek” dedi.

Akademisyenlerinde bu süreçte denetleneceğine dikkat çeken Tekin, “Normal şartlarda hocalarımız staja gönderdiği öğrencilerini okulda denetlemek zorundadır. Ancak bazı hocalarımız okula hiç uğramadıklarını ama uğramış gibi imza attıklarını fark ettik. Biz bundan sonra buna müsaade etmeyeceğiz. Hocamızın bizzat okula gelip öğrencilerini gözlemledikten sonra imza atmalarını istiyoruz” ifadesini kullandı.

 

Staj Puanları Değerlenmeye Başlayacak

Birçok öğrenci tarafından “Gereksiz” olarak görülen Okul Deneyimi veya Okul Stajı olarak isimlendirilen dersler artık değerlenmeye başlayacak.

Eskiden öğrenciler tarafından Not Yükseltme Dersi olarak görülen Staj Programları yeni dönemde Öğretmen olabilmek için gereken ana unsurlardan birisi halini almış durumda.

Ancak birçok öğrenci için durum pek sıkıntılı değil. Çünkü Staj Programlarında genellikle öğrenciler AA – BA gibi zaten en üst notlarla geçmiş durumda.

Bu sebeple de Staj Puanı Uygulamasının ne kadar verimli olacağı, Öğretmen Adaylarının Seçiminde ne kadar etkili olacağı şu aşamada pek de net değil diyebiliriz.

Ancak bu sürecin aktife geçmesi ile ilerleyen dönemlerde Staj Uygulaması Dersinin yapı olarak biraz daha zorlaşması, takip işlerinin daha düzenli yapılması söz konusu olacak gibi görünüyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

1 Yorum

  1. 4 sene önce

    Dayin varsa staj puanı bahane

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti