Öğrenciyken veya Okul Bitince Evlenirseniz KYK Kredi Borcu Silinir mi?

KYK

Son dönemde öğrencilerin diline dolaşan “Evlenince KYK Kredi Borcu Sıfırlanıyor” sözü gerçeklerle bağdaşıyor mu kısa bir araştırma yaptık.

Geçtiğimiz senelerde KYK tarafından bu şekilde bir çalışma yapılacağı, öğrenci iken veya mezuniyetten sonraki 1 sene içinde evlenilmesi durumunda hem kız hem de erkek öğrencilerin KYK Kredilerinin silineceği iddiası gündeme geldi.

Ancak bu şekilde bir çalışma KYK tarafından hiç başlatılmadı.

 

Evlilik Durumunda KYK Kredi Borçları Geri Ödenecek mi?

Tabi ki ödenecek arkadaşlar.

KYK Kredisi alan öğrenciler okul bittikten sonra kendilerine KYK tarafından gönderilen tarihlerde KYK Kredi Borçlarını ödemek durumundalar.

Bir süre ödeme yapmamaları durumunda sürecin Vergi Dairesine aktarılacağı, ek faizlerle beraber borcun büyüyeceği ve olayın maaşa el koyma sürecine kadar gidebileceğini belirtelim.

Konuyla alakalı KYK tarafından sorulan bir soruya yapılan açıklama da şu şekildedir:

 

Soru: Krediler, öğrenim süresi içinde öğrenci evlenirse geri ödenmez diye bir şeyler duydum. Doğruluğu nedir? Tam ve kesin bilgi alabilir miyim?

Cevap: Kurumumuzun böyle bir çalışması ve uygulaması bulunmamaktadır. İyi akşamlar dileriz. (11:35 – 16 Kas 2017)

5 yorum

  1. Merhabalar önlisans okudum ve kredi aldım kredi ödeme zamanı gelene kadar yani 2 yıl içinde evlenince kredimiz siliniyormuş böyle bişey var mı doğruluğu nedir acaba??

    1. Okuyun. Konuyu okuyun. Konuda yazıyor. Yazıyor konuda. Yazmışız bakın. Konuda açıkça yazmışız.

  2. Merhaba.benim bir tane yakın arkadaşım ışte ona burs çıktı ama bu birinci dönem okula gitmedi ve bölüm d egisitirecek bursun kesilme durumu var mı teşekkürler

    1. Yıl sonunda orlaması 2.00 altında olursa ve hazırlık okumuyorsa muhtemelen krediye döner bursu

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir