Öğrenciler İçin Ev Kiralamak İyi Bir Alternatif Mi?

Öğrenci Yurdu
Daha Fazla Göster

Ev kiralamak, özellikle üniversitede 2. ya da 3. Senesi olan öğrencilerin konaklama alternatifleri arasında sıklıkla tercih ettiği bir seçenektir. Bunun sebebi, üniversitede ilk yılı olan bireylerin şehri tanımak amacı ile kendilerini güvenli bölgeye almak istemeleri ile başlıyor. Bu bireyler genellikle öğrenci evi alternatifini denemek için bir sene bekliyorlar. İlk bir seneden sonra öğrenci evine geçiş yapan bireyler genellikle öğrencilik yaşamlarının sonuna kadar bu şekilde barınmaya devam ediyorlar. 3. Yılının sonuna kadar yurtta yaşamaya devam etmiş olan öğrencilerin ise, genellikle barınma tercihlerini değiştirmeyi mezuniyetten sonraya sakladıkları biliniyor. Bundan dolayı genelde öğrenci evine geçiş için üniversitedeki 2. Ve 3. Yılın tercih edildiğini söylemek mümkün.

Öğrenciler, barınma alternatifleri arasında bir seçim yaparken aslında pek çok etkeni bir arada düşünmek zorundalar. Örneğin kira bedelleri, kira bedelleri belli olan dairelerin aidat bedelleri, bu dairelerin okullarına ve sosyalleşme ortamlarına olan uzaklıkları, ulaşım alternatifleri ve bedelleri, bölgenin güvenilirlik oranı, bölgenin sokak yaşamı gibi etkenler, öğrencilerin yaşam için hangi bölgelerde yoğunlaşacaklarını büyük ölçüde belirleyebiliyor.

Özellikle büyükşehirlerde öğrencilerin barınma için tercih edebilecekleri pek çok ilçe alternatifi varken, küçük şehirlerde bu alternatif sayısının bir ve ikiye düştüğünü görüyoruz. Çünkü bu tür şehirlerde öğrenciler, okula yakın olan küçük bir alanda bir arada yaşamayı tercih ediyorlar.

 

Yurtlar İle Karşılaştırıldığında Öğrenci Evlerinin Avantajı Ne?

Yurtlar ile karşılaştırıldığında öğrenci evlerinin sunduğu en önemli avantajlardan kuşkusuz ilki, kişinin kendi yaşamını tüm paradigmaları ile yönetme özgürlüğüdür. Evde yaşamak kişiye, tüm değerlerini kendinin belirlediği bir yaşam kurma imkânı sunarken, kişiyi gerçek yetişkin yaşamına hazırlar. Burada kastedilen yetişkinlik yaşamı, kişinin mesleğini eline aldığı ve düzenli gelir elde ederek ekonomik ve manevi bağımsızlığını ilan ettiği yaşam sürecidir.

Bunların yanı sıra, özellikle son birkaç yıl içerisinde yurtta kalmak için ödenmesi gereken fiyatların fahiş fiyatlara dönüşmesi, pek çok öğrencinin evde kalmayı tercih etmesinin önünü açıyor. Bu öğrenciler, evlerde yaşayarak daha yüksek bir özgürlük ve konforu daha düşük bir fiyat karşılığında satın almış oluyorlar.

Yurtlar ile karşılaştırıldığında evde kalmanın bir diğer avantajı ise, kişinin birlikte yaşayacağı insanları seçme özgürlüğü. Yurtta yaşarken, birlikte kalınacak insanlar çoğu zaman sıradan bir kura ile belirlenir. Belirlenen bir şeyi değiştirmek ise ciddi prosedür süreçleri gerektirir. Bu süreçte yaşanması olası bir dolu olumsuz deneyim ise cabası. Evde yaşamayı tercih edenler ise ev arkadaşlarını kendileri seçerler. Bu sayede yaşanması muhtemel olumsuz deneyimlerin sayısı minimize edilmiş olur. Bu durum öğrencilik yaşamındaki maddi ve manevi konforun hızlı bir şekilde artmasını sağlayacaktır.

 

Öğrenci Evi Kiralama Süreci: Nerede Ev Kiralamalıyım?

Bir öğrencinin ev kiralarken öncelikle dikkat etmesi gereken şey kesinlikle evin, okula ya da okula doğru giden ulaşım araçlarına göre konumudur. Öğrenciler sürekli olarak okuldan eve ya da evden okula seyahat ettiklerinden dolayı, evin bu açıdan konumu öğrencilerin yaşam konforu açısından büyük bir önem taşır. Çeşitli ev ilanlarını incelemek, konum hakkında detaylı bilgi edinmek ve öğrenci evi alternatiflerini birbiri ile karşılaştırmak için tüm öğrenciler Flatfy Türkiye sitesinden yararlanabilirler. Semt, fiyat aralığı, ev özellikleri sınırlandırılarak Flatfy üzerinden gelişmiş arama yapılabilir ve bu sayede istenen ev daha kolay ve hızlı bir şekilde bulunabilir. Üstelik geniş bir ilan havuzu sayesinde Flatfy, öğrencilere çok sayıda alternatif sunar.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti