Mühendislik Tamamlama Sınavı (MTS) Kaldırıldı, ALES Baz Alınacak

Mühendislik Tamamlama Sınavı Kalktı, ALES Geldi
Mühendislik Tamamlama Sınavı Kalktı, ALES Geldi
Daha Fazla Göster

Teknik Öğretmenlerin Mühendislik Tamamlama Eğitimleri için her sene Ankara’da girdikleri Mühendislik Tamamlama Sınavları kaldırıldı. Artık ALES – Sayısal Puanına göre Mühendislik Tamamlama Tercihi yapılabilecek.

YÖK tarafından yapılan düzenleme ile 3795 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” değiştirilmiş oldu.

Buna göre Ankara’da senede 1 kez yapılan Mühendislik Tamamlama Sınavı kaldırılarak, bu sınavın misyonu ALES – Sayısal sınavına yüklendi.

 

Taban Puan 50 Olarak Kaldı

Mühendislik Tamamlama Sınavında da kullanılan Taban Puan Sistemi ALES – Sayısal Sınavında da uygulanacak.

Buna göre Mühendislik Tamamlama Programı Tercihi yapabilmeniz için Min. 50 Puan almış olmanız gerekecek.

Alacağınız puan ne kadar yüksek olursa ilk tercih ettiğiniz Mühendislik Tamamlama Eğitimi veren Üniversiteye yerleşme ihtimalinizde o kadar yüksek olacak.

Yeni uygulama Genel Kurul’un 10.11.2016 tarihli toplantısında karara bağlanmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir.

 

MTS Yerine ALES Sınavı Geçerli Olacak

Eski sistemde ALES seviyesinde soru sorulmasına rağmen farklı bir isimle ayrıca gerçekleştirilen MTS yeni düzenleme ile ALES ile birleştirilmiş oldu.

Bunun Mühendis Adayları için 2 avantajı oldu.

Bunlardan ilki artık ALES ile giriş yapılacağı için Sınava Hazırlanma konusunda daha fazla kaynak ve doküman bulabilecekler.

İkincisi ise sınav noktalarının daha fazla olmasından dolayı tek bir sınav için Ankara’ya gidip gelmek zorunda kalmayacaklar.

ALES başvuru sayısı 1.000 kişiden fazla olan tüm illerde yapılmaktadır. Başvuru sayısı 1.000 kişiden az ise o ilde yapma yada yapmama kararı ÖSYM tarafından verilmektedir. Ama genellikle Tüm İllerde Sınav yapılmaktadır.

 

Hangi ALES Sınavları Geçerli Olacak?

MTS Sınavı için ALES Sınavına girecek olan Teknik Öğretmenler için Son 5 yıllık ALES Puanı geçerli olacak.

Yani son 5 yıl içinde girmiş olduğunuz 10 ALES Sınavından hangisinde En Yüksek Puan aldıysanız o puan üzerinden Mühendislik Tamamlama Tercih İşlemlerini yapabiliyorsunuz.

Misal 2017 Yılı Mühendislik Tamamlama Tercih İşlemleri için aşağıdaki ALES Sınav Sonuçları baz alınacaktır.

 • 2012 Sonbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2013 İlkbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2013 Sonbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2014 İlkbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2014 Sonbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2015 İlkbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2015 Sonbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2016 İlkbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2016 Sonbahar ALES Sayısal Puanı,
 • 2017 İlkbahar ALES Sayısal Puanı,

Bunların dışında Elektronik Sınav Merkezlerinde yapılacak olan e-ALES Sınavlarından alınan puanların MTS için geçerli olacağı konusunda bir açıklama yapılmadığı için E-ALES Sınavları şu aşamada Yerleştirme İşlemleri için kullanılmayacak.

2012 Sonbahar, 2013 İlkbahar – Sonbahar, 2014 İlkbahar – Sonbahar, 2015 İlkbahar – Sonbahar, 2016 İlkbahar – Sonbahar veya 2017 İlkbahar dönemleri Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavlarının (ALES) herhangi birinde, en az 50 ALES-SAY puanı alan teknik öğretmenlik programından mezun olan adaylar tercih yapabileceklerdir.

 

Sadece SAYISAL 1, SAYISAL 2 ve Sözel 1 Baz Alınacak

ALES yapı olarak hem Sayısal hem de Sözel soruların olduğu 4 farklı testten ve 160 sorudan oluşan bir sınavdır.

Mühendislik Tamamlama için sınava girecek olanlar bu 4 farklı testin sadece Sayısal 1, Sayısal 2 ve Sözel 1 kısmında yer alan 120 soruluk bölümü çözmekle yükümlüdürler. Sözel 2 kısımlarında yer alan diğer 40 sorudan sorumlu olmayacaklardır.

MTS Sınav Yönetmeliği tam olarak netleşip ÖSYM tarafından açıklamalar yapınca detaylı bir haber yapıyor olacağız. Sayısalcı ve Eşit Ağırlıkçı adaylar Sözel-2 testini, Sözelci adaylar ise Sayısal-2 Testini çözmeyecekler. Böylece bütün adaylar toplamda 3 test (120 soru) cevaplayacaklar.

 

Mühendislik Tamamlama Sınavı (MTS) Yerleştirme İşlemleri

Yerleştirme, adayların puanları ve tercihleri ile yükseköğretim programlarının kontenjan ve koşulları göz önünde tutularak bilgisayarla yapılacaktır. Adaylar arasından, bir tamamlama programını tercih edenler puan sırasına koyularak ve en yüksek puan alandan başlanmak üzere kontenjan sayısı kadar aday programa yerleştirilecektir.

Yerleştirmede; 2012 Sonbahar, 2013 İlkbahar-Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016 İlkbahar-Sonbahar veya 2017 İlkbahar dönemlerinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş Sınavında (ALES) SAYISAL puan türünde alınan (50 puandan az olmamak kaydıyla), en yüksek puan herhangi bir kesinti yapılmadan kullanılacaktır.

2018 yılından itibaren bir önceki yılda herhangi bir programa yerleştirilen adayların ALES puanları 0,9 katsayısı ile çarpılacak, oluşan puan yerleştirmede kullanılacaktır.

Aynı programı tercih etmiş olan adayların puanlarının eşit olması durumunda, söz konusu programı daha üst tercihinde gösterene, eşitlik yine sürdüğü takdirde mezuniyet tarihi günümüze daha yakın (yeni mezun) olana, eşitlik yine de sürdüğü takdirde doğum tarihi günümüze daha yakın (yaşı küçük) olana öncelik verilecektir. Boş kalan kontenjanlar için ek yerleştirme yapılmayacaktır.

 

Mühendislik Tamamlama Programı Giriş Sınavı Hakkında Duyuru (28.11.2016)

3795 sayılı Kanun’un 4. maddesi gereğince hazırlanan ve 07.08.1992 tarihli ve 21308 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanan “Teknik Öğretmenler İçin Düzenlenecek Mühendislik Programlarının Uygulama Esas ve Usulleri Yönetmeliği” uyarınca, Mühendislik Tamamlama için ALES-Sayısal sınavının referans alınması ve baraj puanı olarak 50 belirlenmesi, Genel Kurul’un 10.11.2016 tarihli toplantısında uygun bulunmuştur.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 4 sene önce

  Vakti zamanında Mühendislik Fakültelerinin Öğretmen olmasının önünün açılmasına ve binlerce Mühendislik Fakültesi mezununun Öğretmen olarak atanmasına da keşke bu tepkileri gösterse idi Mühendislik Fakülteleri. O zaman Teknik Öğretmenler öğretmen olurdu, Mühendislerde Mühendis.

  Şu aşamada taban puanının 50 olması bir anlam ifade etmiyor. Üniversiteler genelde 3-5 Mühendislik Tamamlama Öğrencisi alıyor. Bu durumda da üstten sıralama yapıldığında puanlar 80 – 90 da kapanıyor.

  Teori – Pratik demişsiniz. Belki de haklısınız. Ancak şurası bir gerçek ki Meslek Lisesinde 4 sene eğitim gören, Elektroniği – Bilgisayarı – Makineyi daha yolun başında öğrenen öğrencilerin Mühendislik Fakültelerine yıllarca Puan Türü sebebiyle alınmadığı, Düz Liseden veya Anadolu Lisesinden, daha eline direnç almamış, testere almamış, kod yazmamış öğrencilerin Mühendis olarak alınmaları zaten başlı başına bir haksızlıktı.

  Yani bu ülkede eğitim sistemi baştan yanlış. Bu yanlışın en büyük sıkıntısını da mezunlar çekiyor.

 2. 5 sene önce

  2017 mühendislik sınavınını geçerlilik süresi nedir? bilen var mı?

39 Yorum

 1. Mühendislik tamamlama için gireceğimiz sınavda sadece matematik (sayısal bölüm) sorularını çözmek tercih yapabilmek için yeterli oluyor?

  • Yönetici 3 sene önce

   Her bölümden en azından 1-2 net bırakmaya çalışın. Bazen bölümden sıfır net yapanların puanları hesaplanmayabiliyor. Riske girmeyin.
   İkinci olarak başvuru yapacağınız üniversiteye açılan kontenjan ve başvuru yapacak olan öğrencilerin puan seviyeleri belirler. Atıyorum 1 kişi başvuru yaparsa 10 kişilik yere taban puandan girersiniz. Ama 10 kişilik yere 100 kişi başvuru yaparsa en yüksek puanı olan 10 kişi alınır.

 2. 4 sene önce

  slm…mühendislik tamamlama sınavı 2018 yılındada ALES in içinde olacakmı… bunun için YÖK ün duyuru yapması gerekiyormu..yoksa YÖK herhangi bir duyuru yapmasına gerek kalmadan ALES e girmemiz yeterlimi..
  bilgi için teşekkürler

  • Yönetici 4 sene önce

   MTS artık kaldırıldı. Bundan sonra ALES sınavı baz alınacak ve geriye dönük 5 yıllık notunuzdan hangisi iyi ise onla tercih yapabileceksiniz ALES için.

 3. 4 sene önce

  ARKADAŞLAR HABERDE YANLIŞ BİR BİLGİ VAR!.
  SADECE İLKBAHAR-ALES GEÇERLİ DİYOR.
  ÖSYM’Yİ ARADIK BÖYLE BİR DURUMUN OLMADIĞINI SÖYLENDİ. 2017 SONBAHAR-ALES’E GÖNÜL RAHATLIĞIYLA BAŞVURABİLİRSİNİZ.
  2017 MÜHENDİSLİK TAMAMLAMA TERCİH KILAVUZUNDA DA SONBAHARLARI GEÇERLİ SAYMIŞLARDI ZATEN. AŞAĞIDA AYNEN PAYLAŞIYORUM.

  Yerleştirmede; 2012 Sonbahar, 2013 İlkbahar-Sonbahar, 2014 İlkbahar-Sonbahar, 2015 İlkbahar-Sonbahar, 2016
  İlkbahar-Sonbahar veya 2017 İlkbahar dönemlerinde yapılan Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitimi Giriş
  Sınavında (ALES) SAYISAL puan türünde alınan (50 puandan az olmamak kaydıyla), en yüksek puan herhangi
  bir kesinti yapılmadan kullanılacaktır.

 4. 4 sene önce

  Diyelimki alese daha önce girdim, bu senede girdim daha düşük puan aldım öncekinden. Bu sene tercih yaparken hangisi geçerli olacak?

 5. 4 sene önce

  MTS sınavının yerine ALES gelmesi yerinde olmuş ancak taban puan çok düşük olmuş ,50 yerine 70 puan baz alınsaydı daha mantıklı olurdu.
  Mühendislik fakülteleri can çekişmekte birçok ilde mevcut ancak çoğunun öğretim üyesi yetersiz bölümü yar.doç ordusu yönetmekte ve alanı olsun olmasın her derse girmekteler, Enerji tesisleri ana bilim dalındaki bir hocanın Analog ve Digital Elektronik derslerine girdiğine şahit oluyoruz haliyle anlattıkları ezber , araştırmaya dayanmayan ,öğreticiliği bulunmayan bir ders halini alıyor.
  Mühendislik fakültelerini bir ülkenin geleceği ama biz doğru düzgün matematik , fizik bilmeyen teknik eğitim mezunu , taban olarak konulan 240 bin sıralamadaki öğrencileri alıyoruz ve mühendis olmasını bekliyoruz.Burada belki en erken çözüm yöntemi Mühendislik fakültelerinde 2. öğretimlerin kaldırılması olur bu bir nebzede olsun puanların yükselmesini sağlar.
  Ayrıca Onur hocam Mühendislik tamamlama öğrencilerinide mezun olmadan önce kendi gözlerimizle gördük . Hocalara sordukları sorularla zaten seviyelerini belli ediyorlardı şimdi bizimle aynı diplomaya sahipler ve biz mühendisiz diyorlar, dayanaklarıda sizin sözleriniz gibi siz teorikte iyisiniz biz uygulamada gibi klişe laflar oluyor. Kusura bakmayında Teorik bilgi olmadan hiç birşey olmaz, uygulama dedikleride sanırım Tornacılık filan.
  Yazık etmeyin bu ülkeye Mühendislik Tamamlama öğrencilerinin gözlerine baksanız ne demek istediğimi anlarsınız hepsi Bedavadan Mühendis oluyoruz bakışı atmakta çevresine.
  Sorun çok umarım gelecekte ;
  1) Mühendislik tamamlama kaldırılır
  2) Mühendislikte 2.öğretimler kaldırılır
  3) Yeterli Öğretim üyesi , laboratuvarı bulunmayan Üniversiteler kapatılır.
  4) 240 bin olan taban sıralama makul seviyeye getirilir.

  • Yönetici 4 sene önce

   Vakti zamanında Mühendislik Fakültelerinin Öğretmen olmasının önünün açılmasına ve binlerce Mühendislik Fakültesi mezununun Öğretmen olarak atanmasına da keşke bu tepkileri gösterse idi Mühendislik Fakülteleri. O zaman Teknik Öğretmenler öğretmen olurdu, Mühendislerde Mühendis.

   Şu aşamada taban puanının 50 olması bir anlam ifade etmiyor. Üniversiteler genelde 3-5 Mühendislik Tamamlama Öğrencisi alıyor. Bu durumda da üstten sıralama yapıldığında puanlar 80 – 90 da kapanıyor.

   Teori – Pratik demişsiniz. Belki de haklısınız. Ancak şurası bir gerçek ki Meslek Lisesinde 4 sene eğitim gören, Elektroniği – Bilgisayarı – Makineyi daha yolun başında öğrenen öğrencilerin Mühendislik Fakültelerine yıllarca Puan Türü sebebiyle alınmadığı, Düz Liseden veya Anadolu Lisesinden, daha eline direnç almamış, testere almamış, kod yazmamış öğrencilerin Mühendis olarak alınmaları zaten başlı başına bir haksızlıktı.

   Yani bu ülkede eğitim sistemi baştan yanlış. Bu yanlışın en büyük sıkıntısını da mezunlar çekiyor.

 6. 4 sene önce

  Onur kardeşime katılıyorum. Bende teknik eğitim mezunu olarak bu mühendislerin bizi küçük görmeleri ve sanki hiç eğitimimiz yokmuş gibi davranmalarini anlamıyorum. Ben bir sürü mühendis gördüm uygulamada benim kadar iyi değiller. Tabiki iyi olanlarda var onlara saygım var ama herkes işine baksın biz onlara birsey demiyoruz onlarda bizle uğraşmasinlar . Öyle 2 soru fazla sayısal yapmakla olmuyor…

 7. Ales e girdik barajıda geçtik osym yi kontrol ediyorum ama hala tercih yapamadım.Ben mi kaçırdım yoksa daha belli değilmi bilgisi olan varmı

 8. mağdur nickli kardeşim branşın ne bilmem ama teknik eğitim mezunu saha tecrübesi olan biri olarak yazıyorum. zamanında mühendisler formasyon almadan meslek liselerinde öğretmenlik yaptı.Ayrıca Teknik eğitim fakültelerinde verilen derslerin kredi ve ders bütünlüğü birebir mühendislik fakültesi ile aynı. Ayrıca teknık öğretmenlerin fazlası var çünkü eğitim dersleri aldılar. senin adını saydığın ünlü veya süslü üniversitelerinden mezun mühendislerin ile saha da teknik öğretmen olarak bir uygulama yapalım. Endüstri de işverenin işine teknık öğretmen mi yarar veya bilkent li mühendis mi yarar ? bırak da işveren versin bunun cevabını. Küresel pazarda artık kağıt kalem ile sadece proje çizecek mühendisler aranmıyor artık. Ekipmana hakim teorik bilgiyi uygulamada yapabilecek ve sonuç alacak, süreci yönetecek,idareci analatik ve kararları şirkete ivme kazandıracak mühendisler ise eyvallah. Teknik öğretmenleri özellikle saha tecrübeli olanları diplomalı mühendisler ile kıyaslamak yanlış olur. senin saydığın üniversiteden mezun olup ta 2000 lirayı beğenmeyen sonra 6 ay işsiz kalıp aynı paraya çalışan birçok adam tanıyorum ben. Saygılarımla…

 9. 4 sene önce

  Ayıptır ayıp odtülü,itülü,boğaziçili,galatasaraylı,bilkentli,yıldızlı mühendislere yazık. hadi her yere açtınız barajı geçen herkesi “neredeyse mühendis”yaptınız.2 yıllık teknikeri de mühendis yaptınız.şimdi de bu öğretmenler mühendis oldu hıhhh olduda ne oldu. yukarda saydığım mühendislerin hevesini kırdınız itibarını düşürdünüz.ardındanda beyin göçü vs. Farkındamısınız bilmem ama ülkenin geleceğini kendi ellerinizle yakıyor, yıkıyor kayıp ediyorsunuz.
  Bir odtülü mühendis.

 10. 4 sene önce

  Merhabalar şimdi ales e girdik puanlar açıklandı 60 almışım üniversiteleri tercih ederken sistemden mi yapacagız yoksa tek tek üniversitelere gidip ales puanı ile mi tercih yapacagız hiç bir açıklama yok kafamız karıştı

  • Yönetici 4 sene önce

   Tercih Kılavuzları yayına alınacaktır. O zaman daha detaylı bir bilgi verilir. Beklemede kalın.

 11. 4 sene önce

  Merhaba, Şuan ales mts yerine geçecek değil mi? bu bilgi net mi? sınav başvurusunda görevlilere sorduğumda hiç biri bilmiyordu !!! Sınav sonuçlarıda halen açıklanmadı…

  • Yönetici 4 sene önce

   ALES Sınavı ile alakalı kitapçıkta bu bilgi yer alıyor.
   Sınav Sonuçları için ÖSYM ile görüşmeniz lazım.

 12. 5 sene önce

  2017 mühendislik sınavınını geçerlilik süresi nedir? bilen var mı?

  • Yönetici 5 sene önce

   2017 yılında girdiğiniz MTS sadece 2017 yılı için geçerlidir.
   Her sene ALES Sınavına girip MTS için puan almanız lazım

   • Bu bilgilerin kaynağı nedir?Yorumdan ibaret mi?Ales 2015 geçerli değil demisşiniz

    • Yönetici 4 sene önce

     ALES 2017 Sınav Kitapçığına bakabilirsiniz.
     MTS Sınavı yerine ALES Sınavı baz alınacak. MTS Sınavında MTS 2015 ile 2017 yılında Mühendislik Tamamlama Tercihi yapabiliyor muydunuz?
     Sınavın sadece yapıldığı süreç ve yapı değişti. Aslında puan hesaplaması ve tercih süreci yine aynı devam edecektir.

 13. 5 sene önce

  Özel sektörde çalışmakta olanlar için derslere katılım zorunluluğu var mıdır ? Hem iş hem okul nasıl yürüyor ?

  • Yönetici 5 sene önce

   O sizin sorununuz. Derslere katılım zorunlu. Hem Mühendislik Diploması alacağım demek hem de Derslere gitmeden diploma baklemek pek de doğru olmasa gerek.
   İşinizi ona göre ayarlayabilir, ders günleri izin alabilir veya farklı çözümler üretme yoluna gidebilirsiniz.

 14. 5 sene önce

  merhablar 2017 sonbahar ales ve ya e ales de olabilir mi ?

  • Yönetici 5 sene önce

   Verilen bilgi sadece İlk Bahar ALES sınavının geçerli olacağı yönünde. E-Ales Sınavı geçerli değil zaten. Sonbahar Dönemi de dönem başladıktan sonra yapılacağı için bir anlamı kalmıyor.

 15. 5 sene önce

  daha onceki alesler mts için geçerli olacak mı yoksa sadece 2017 den sonraki alesler mi baz alınacak.bide diyelim sınavdan 50 üzeri aldık başvurular nasıl olacak bunla ilgili bilginiz var mı istediğimiz mühendislik fakültesi için başvuru yapabileceğiz mi fakültelerin taban puanları olacak mı

  • Yönetici 5 sene önce

   Daha öncesi geçerli değil. 2017 İlkbahar ALES Sınavı geçerli olacak.
   50 Puan baraj. Barajı geçtikten sonra üniversitelere başvuru yapacaksınız. Başvuruları üstten alta göre alacak üniversiteler.
   Misal Sakarya Üniversitesi 10 öğrenci alacaksa puanı en yüksek olan başvurulardan 10 öğrenciyi alır ve alımı kapatır.
   Bu durumda da bazen 80 puanda kapanır bazen 60 bazen 50.

 16. 5 sene önce

  Merhaba ben gecen sene girdigim sinav puaniyla tercih yapabilirmiyim acaba bilginiz varmi.cunku ALES puani 3 yil gecerli

  • Yönetici 5 sene önce

   ALALES 3 yıl geçerli olabilir ama bildiğimiz kadarıyla MTS için puan 1 sene geçerli olacak.

 17. 5 sene önce

  Yahu sınav başvuru dönemi geldi hala açıklama gelmedi.Ya siz yalan söylüyorsunu yada ösym yine beceriksiz bir kurum oldugunu teyit ediyor

  • Yönetici 5 sene önce

   Şu ana kadar ayrı bir MTS Sınavı için bir adım atılmadı. Bu da şu demek. Ya ALES ile olacak yada hiç olmayacak.
   Hiç olmama konusu pek mümkün değil. Bu sebeple de tek seçenek kalıyor. Daha önce yapılan açıklamalar ışığında sınavın ALES ile birlikte yapılması.
   Konuyla alakalı ÖSYM bir açıklama yapacaktır ama büyük ihtimalle yumurta deliğe dayanınca bu açıklama gelecek.

 18. 5 sene önce

  Mts sınavlarının kaldırilmasile ilgili haberinizle ilgili resmi kurumların bir açıklaması ni bulamadım haber kaynağımız ilgili bi açıklama yapabilir misiniz

  • Yönetici 5 sene önce

   Yeni uygulama Genel Kurul’un 10.11.2016 tarihli toplantısında karara bağlanmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir.
   Yakın dönemde detaylarda netleşerek Resmi Gazetede yayına alınacaktır.

 19. 5 sene önce

  Mrs sınavlarının kaldırilmasile ilgili haberinizle ilgili resmi kurumların bir açıklaması ni bulamadım haber kaynağımız ilgili bi açıklama yapabilir misiniz

  • Yönetici 5 sene önce

   Yeni uygulama Genel Kurul’un 10.11.2016 tarihli toplantısında karara bağlanmış ve uygulama aşamasına geçilmiştir.
   Yakın dönemde detaylarda netleşerek Resmi Gazetede yayına alınacaktır.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti