Muhasebe Mezunu Sınıf, Bankacılık Mezunu Ana Sınıfı Öğretmeni Oldu

Ücretmen Değil Öğretmen
Daha Fazla Göster

Öğretmen Atamaları konusunun ülkemizde ne kadar yetersiz seviyede yapıldığı geçtiğimiz günlerde yapılan Ücretli Öğretmen Atamaları ile net olarak karşımıza çıktı.

Öncelikle bilmeyenler için Kadrolu Öğretmen, Sözleşmeli Öğretmen ve Ücretli Öğretmen ayrımlarını bir yapalım dilerseniz.

Kadrolu Öğretmen geçtiğimiz yıla kadar atanan öğretmenlere verilen isim. Sözleşmeli Öğretmen ise geçtiğimiz yıldan itibaren atanan öğretmenlere verilen isim. Bu iki grupta normal öğretmen kategorisinde ve uzun süre öğretmenlik yapacak olan, Formasyon eğitimi almış, 4 yıllık üniversite bitirmiş ve ilgili alanda ihtisas yapmış öğretmenlerden oluşuyor.

Ücretli Öğretmenlik ise yarım yada tam dönem öğretmenlik yapması için dışarıdan başvuru ile alınan, açık noktalara ataması yapılan, 2 veya 4 yıllık eğitim almış olması yeterli olan, gerektiğinde formasyon ve alan bilgisi aranmayan öğretmen grubudur.

 

Ücretli Öğretmenliğe Neden Karşıyız

Öncelikli olarak Ücretli Öğretmenlik yapan ve yapacak olan hocalarımıza, arkadaşlarımıza hiçbir sözümüz yok. Çünkü ortada bir ihtiyaç var ve belirlenen şartlara göre de başvuru yapıyorlar.

İşsiz kalmaktansa Ücretli Öğretmen olarak birçok haktan mahrum, bazen Asgari Ücretin altında maaş alarak, Yarım veya Tam dönem öğretmenlik yaparak para kazanmak istiyorlar.

Ancak bu konuda MEB büyük bir yanlışın içinde.

Sebebini ise biraz sonra göreceğiniz tabloda net olarak görüyor olacaksınız.

 

Branşları Dışında Atanan Ön Lisans Mezunu Öğretmenler

Ücretli Öğretmen Atamaları duyurulunca durumun ne kadar vahim olduğu ortaya çıktı.

Normal şartlarda öğretmen atanabilmek için için İlgili Alanda 4 yıllık bölüm mezunu olmanız ve Pedagojik Formasyon almanız şart. Bu bilgiyi de baştan verelim.

Ancak Ücretli Öğretmenlikte böyle bir şart aranmadığı ortada.

Örneğin Çaldıran İlçe Mille Eğitim Müdürlüğü tarafından görevlendirilen Ücretli Öğretmenlerin listesi şu şekilde.

Ücretli Öğretmenlik - Çaldıran

 

Görüldüğü üzere 2 yıllık Büro Yönetimi ve Muhasebe bölümünü bitiren öğrenciler Sınıf Öğretmeni ve Okul Öncesi Öğretmeni olarak atanmışlar. Formasyon Eğitimleri yok. Yani çocuğun psikolojisi nasıldır, hangi yaşlarda hangi eğitimler çocuklar için uygundur gibi verilen bilgilerin hiçbirisine sahip değiller.

Aynı şekilde Muhasebe ve Vergi bölümünden mezun olan bir arkadaşımız da Matematik Öğretmeni olarak atanmış. Yine Bankacılık bölümünü ve Tapu Kadastro Bölümünü bitiren arkadaşlarda Okul Öncesi yani Ana Sınıfı öğretmeni olarak atanmış durumda.

 

Dönem Ortasında Ayrılan yada Kovulan Öğretmenler

Her ne kadar Çaldıran İlçesi bu örnekte kendisine yer bulmuş olsa da birçok il ve ilçede Yetersiz Öğretmen Ataması sebebiyle öğrenciler alakasız bölümlerden mezun öğretmenlerin sınıflarında ders almak zorunda kalıyorlar.

Elbette ki bu öğretmenler derslerini en iyi şekilde vermek için ellerinden geleni yapıyorlar ama dönem içinde birçoğu başka yerden gelen daha iyi maaşlı bir iş teklifi sonrasında Öğretmenliği bırakabiliyorlar.

Çünkü ortada bir sözleşme yok ve buna bağlı olarak istenildiği zaman ayrılma veya okul yönetimi tarafından kovulma olayı çok kolay bir şekilde gerçekleşebiliyor.

Bu durum da dönem ortasında çocukların öğretmensiz kalmasına ve derslerin boş geçmesine, alışılan bir öğretmenin giderek yenisinin gelmesi sonrasında başarıların düşmesine sebep oluyor.

 

Ücretmen Değil Öğretmen

 

Ücretli Öğretmenlik Bir Anlamda Köle Öğretmenlik

Ücretli Öğretmen olarak görev yapan 4 yıllık bölüm bitirmiş, ilgili bölümle alakalı Formasyon Eğitimi almış ve Normal bir şekilde Öğretmen olarak atanmayı bekleyen ancak atanamadığı için Ücretli Öğretmen olarak başvuran arkadaşlarımızda var.

Ücretli Öğretmen olarak atanan arkadaşlarımız aylık 16 gün üzerinden SGK girişleri yapılan, Part Time çalışma sistemine göre aldıkları ders saati kadar maaşları yatan ve bir yılda 8 aya kadar öğretmenlik yaparak sonra sistem dışına itilen köleler olarak çok rahat tanımlanabilir.

Birçok Ücretli Öğretmenin yetersiz ders saati sebebiyle Asgari Ücretin Altında bir maaş aldıkları gerçeğini de unutmamak gerekiyor.

Bu tarz öğretmenin Köle Sistemi ile çalıştırıldığı sistemlerde, insanların geçim kayısı güttüğü bir ortamda bu öğretmenlerin ne kadar sağlıklı kararlar alacakları, ne kadar sağlıklı ders anlatacakları ise büyük bir soru işareti olarak karşımıza çıkmaktadır.

 

MEB Ücretli Öğretmenlik Hatasından Geri Dönmelidir

Binlerce Ücretli Öğretmen her sene MEB tarafından atanmakta ve halen Öğretmen Açığı Bulunmamaktadır şeklinde açıklamalar yapılmaktadır.

Ancak Ücretli Öğretmen Atamaları çok ne bir şekilde açığın ciddi boyutlarda olduğunu göstermekte ve binlerce Matematik Öğretmeni, Tarih Öğretmeni, Sınıf Öğretmeni, Ana Sınıf Öğretmeni atama beklerken alakasız bölümlerden ücretli öğretmen alımı yapıldığını net olarak gözler önüne sermektedir.

Bu şekildeki atamaların eğitim sisteminin içini oyduğunu da söylemeye gerek yok sanırım.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. 3 sene önce

  Bu nasil bi sistem ki herkesi magdur ediyor.birde ogretmenler ben gidiyorum diyip baska yere aninda tayin istiyor cocuklari dusunen kimse yokk.3. Sinifa giden kizimin derslerine suan ana okulu ogretmeni giriyor sinir olmamak elde degill.ogrrtmenin maasi ogretmenin huzuru ogretmenin es durumu carti curtu bitmiyor ama cocuklarin ogreniminin icinede cumleten ediliyor hayirli ugurlu olsun.biz yalovadayiz bu durumdayiz ama dogunun ucra koyune ogretmen gitsin vay efendim kiz cocuklari okusun buralari cok hakladiniz kaldi ucra koseler ya bi gidin yaa is guzarlik yapmayin isinizi yapinn…

 2. Çok komiksiniz çok hadsiz bir cevap olmuş sizinki çünkü kimse 10.000 tl para istemiyor asgari ücret yeterli. İnsanların hakkını koruması istemesinin nesi komik. senin kıytırık bulduğun 2 yıllığı insanlar ne zorluklarla okuyor yazık düşünce sisteminize

5 Yorum

 1. 3 sene önce

  Merhaba bizde geçen hafta aynı şeyi yaşadık ve biz şikayet bile edemiyoruz sözleşmeli olduğu için sinirden uyuyamıyorum ana okulu öğrenin geliyo 4 sınıfız ders veriyo aklım almıyo

 2. Ben şunu anlamıyorum. 4 yıllık eğitim fakültesini bitiren bir sürü gerçek öğretmen açıkta beklerken , bu önlisans mezunu 2 yıllıklar hak etmedikleri bir şekilde istihdam edildikleri hâlde neden hala beğenmezler , neden hala kolemiyiz derler. Ne yani 2 yıllık kıytırık bir bölüm bitirdiniz diye devlet sizi baş tacı edip aylık 10 bin lirami versin. :) Komiksiniz ama kimse sizi kırmamak için bu gerçekleri size söylemiyor.

  • 3 sene önce

   Bu nasil bi sistem ki herkesi magdur ediyor.birde ogretmenler ben gidiyorum diyip baska yere aninda tayin istiyor cocuklari dusunen kimse yokk.3. Sinifa giden kizimin derslerine suan ana okulu ogretmeni giriyor sinir olmamak elde degill.ogrrtmenin maasi ogretmenin huzuru ogretmenin es durumu carti curtu bitmiyor ama cocuklarin ogreniminin icinede cumleten ediliyor hayirli ugurlu olsun.biz yalovadayiz bu durumdayiz ama dogunun ucra koyune ogretmen gitsin vay efendim kiz cocuklari okusun buralari cok hakladiniz kaldi ucra koseler ya bi gidin yaa is guzarlik yapmayin isinizi yapinn…

   • 3 sene önce

    Konuyla alakası yoktur. Eğitim fakültesi mezunlarının haklarının birilerine peşkeş çektiğini söz edilmektedir

  • Çok komiksiniz çok hadsiz bir cevap olmuş sizinki çünkü kimse 10.000 tl para istemiyor asgari ücret yeterli. İnsanların hakkını koruması istemesinin nesi komik. senin kıytırık bulduğun 2 yıllığı insanlar ne zorluklarla okuyor yazık düşünce sisteminize

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti