MEB Müfredatlarda Düzenlemeye Gidiyor, Ders Yükü Hafifliyor

MEB Müfredatında Değişikliklere Gidilecek
MEB Müfredatında Değişikliklere Gidilecek
Daha Fazla Göster

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) tarafından 1.5 yıldır sürdürülen çalışmalar neticesinde Avrupa Birliği, OECD Ülkeleri, ABD ve Japonya müfredatları incelendi ve Türkiye’ye uyarlandı.

Hazırlanan yeni müfredat kapsamında 3 Aşamalı Değişim Planı hazırlayan MEB bu kapsamda öncelikli olarak Müfredat Değişimine gidilecek. Bu değişim süreci sonunda da MEB Müfredatı günümüze daha uygun bir hale getirilmiş olacak.

Müfredat Değişimi öncesinde MEB tarafından hazırlanan Rapor Doğrultusunda yapılacak olan işlemler sırasıyla şu şekilde sıralanabilir;

 

  • Ders İçeriklerinin Azaltılması,
  • Ders Sayısının Düşürülmesi,
  • Kitap Sayısının Azaltılması,

Gibi alanlarda çalışmalar yapılmaya başlanacak.

Sürecin sonunda ortaya çıkacak olan güncel sistem 2017/2018 Eğitim ve Öğretim yılı itibari ile uygulanmaya başlanacak ve güncel sisteme uyumlu kitaplar bu seneden itibaren dağıtıma çıkacak.

 

Görüşler Alındı, İncelemeler Yapıldı, Sonuca Varıldı

Akademisyen, Eğitimci ve Velilerden alınan görüşler ile Avrupa Birliği, OECD Ülkeleri, ABD ve Japonya müfredatlarını inceleyen MEB bir rapor hazırlayarak Yeni Eğitim Sisteminin dayanması gereken ana başlıkları belirledi.

İkinci aşama da ise Müfredat Değişimi için bu rapor ele alınacak ve Türk Eğitim Sistemi yeniden elden geçirilerek Güncel, Sağlam ve Öğrenci Dostu bir eğitim sistemi uygulanmaya başlanacak.

Özellikle öğrencilere verilen ders ağırlığının yeniden belirlenmesi, ders saatlerinin güncellenmesi gibi birçok konu ivedilikle halledilip bazı bölgelerde Pilot Uygulama ile hayata geçirilecek. Gelecek seneden itibaren ise her okulda uygulanmaya başlanacak.

 

MEB Müfredatına İnce Ayar
MEB Müfredatına İnce Ayar

 

Ders Saatleri 45 – 46 Saatten 40 Saate İndirilecek

İlk olarak MEB tarafından haftalık olarak uygulanan 45 – 46 Saat ders süreci Haftalık 40 Saat olarak güncellenecek.

Haftada 5 saat işlenen bazı dersler Müfredat Sadeleştirmesi sonrasında Haftada 3 Saat işlenecek ve verim daha yüksek olacak.

Aynı konuları farklı derslerde işleyen kitaplar birleştirilerek derslerde birleşmeye gidilecek. Bu sayede de Ders Sayısı Azalmış olacak.

 

Meslek Liselerine Sektör Temsilcileri ve Patronlar Gelecek

Meslek Liselerine konumlandırılacak Bölüm Derslerinde bazı sektörlerde çalışan temsilcilerin ve patronların ders vermesi sağlanacak.

Bu sayede Meslek Liselerindeki Kalifiye İş Gücünün direkt olarak doğru sektörlerde istihdam edilmesi sağlanmış olacak.

 

Müfredatın Yarısı Elden Geçirildi

MEB tarafından başlatılan çalışma kapsamında Yenilenmiş MEB Müfredatı 2017/2018 Eğitim ve Öğretim Yılı itibari ile hayata geçirilecek.

Bu süreç içerisinde çalışmaları tamamlayacak olan MEB Yetkilileri sistemi bazı bölgelerdeki bazı okullarda Pilot Uygulama kapsamında uygulamaya başlayacaklar.

Bu süreçte kapsamında doğan sorunlarda Pilot Okullarda yapılacak olan çalışma kapsamında görülecek ve buna bağlı iyileştirmelerde hızlı bir biçimde gerçekleştirilecek.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti