Marmara Üniversitesi 2018 Yılı Yaz Okulu Duyurusu

Marmara Üniversitesi
Daha Fazla Göster

Marmara Üniversitesi tarafından 2018 yılı Yaz Okulu duyurusu yapıldı. Ders kayıt işlemleri, harç ücretleri, akademik takvim ve diğer tüm detayları sizler için bir araya getirdik.

11 Haziran ile 13 Haziran 2018 tarihleri arasında Yaz Okulu Başvurularını kabul edecek olan Marmara Üniversitesi açılması muhtemel derslerin listelerini de yayınlamış durumda.

Gerek Marmara Üniversitesi Öğrencileri gerekse de Misafir Öğrenciler için geçerli olan Kayıt Süreçleri aşağıdaki gibidir

 

Yaz Okulu Ders Seçme (Ön Kayıt) ve Kesin Kayıt İşlemleri

MÜ Öğrencileri 11 Haziran 2018 (Pazartesi) – 13 Haziran 2018 (Çarşamba) Saat 16:00 kadar,

 • Üniversitemiz öğrencileri ders seçme işlemini ‘BYS-Bilgi Yönetim Sistemi’ https://bys.marmara.edu.tr adresinden yapacaklardır.
 • Ücret ödeme öğrenci numarasıyla ‘Yapı ve Kredi Bankası Şubelerine’ yapılacaktır.
 • Ödeme sonrasında ödenen ücretin öğrenci tarafından onaylanması gerekmektedir.

 

Misafir Öğrenciler 11 Haziran 2018 (Pazartesi) -13 Haziran 2018 (Çarşamba) Saat 16:00 kadar;

 • https://basvuru.marmara.edu.tr/ başvuru sayfamızdan ‘Yeni Kayıt’ adımıyla kayıt oluşturacaklardır.
 • Buradaki bilgilerin doğru olması zorunludur.
 • Yüklenecek resmin vesikalık formatında olması zorunludur.
 • Sisteme girilen e-posta adresinin aktif olarak kullanılan adres olması zorunludur. (Sisteme girilen e-posta adreslerinden şifre işlemleri ve bilgilendirme yapılacaktır.)
 • Kayıt sonrasında burada yer alan ‘2018 Yaz Okulu’ başlığından ilgili adımlar takip edilerek kayıt ve başvuru işlemi gerçekleştirilecektir.
 • Kayıtlı olunan üniversite bilgisinin doğru olması zorunludur. Transkript belgeleri burada yazılan üniversitelere gönderilecektir.
 • Yapılan başvurular Üniversitemiz tarafından onaylandıktan sonra başvuru sisteminde ‘Onaylandı’ bilgisi ve öğrenci numarası (Örn:o199914001) yer alacaktır.
 • Başvurusu onaylanan aday ders seçme işlemine geçecektir.

Ders seçme adresi ‘BYS-Bilgi Yönetim Sistemi’ https://bys.marmara.edu.tr ile yapılacaktır.

BYS giriş için başvuru sisteminde bildirilen öğrenci numarası ve şifresi ile giriş yapacaktır.

 • Ders seçimini yapmış aday, ilgili ücreti Yapı Kredi Bankasına ödeyecektir.
 • Ücret ödemesi sonrasında aday tarafından sisteme girilerek ‘ödeme onayı’ yapılacaktır.
 • Bir dersin açılması için 11 Haziran 2018 (Pazartesi) – 13 Haziran 2018 (Çarşamba) tarihlerinde 15 öğrencinin o dersi seçip ücret ödemesi gerekmektedir.

Not: Misafir adaylar 2 ayrı sistemimizi kullanacaklardır.

 • Öğrenci kaydının uzaktan yapılabilmesi için https://basvuru.marmara.edu.tr/ kullanacaklardır.
 • Ders seçimi ve ücret ödemesi için https://bys.marmara.edu.tr adresi kullanılacaktır.

 

Sistemde kayıtlanmış öğrenciler (MÜ ve Misafir Öğrenciler), 11 Haziran 2018 (Pazartesi) -13 Haziran 2018 (Salı) Saat 16:00 kadar ders seçme işlemi, ücret ödeme (Öğrenci numarasıyla ‘Yapı ve Kredi Bankası Şubelerine’) ve ödeme sonrası ücret onay işlemlerini tamamlayacaklardır.

Ders seçme işlemi yapmamış ve bankaya ödenen ücretini onaylamamış öğrenciler, ancak 18.06.2018- 20.06.2018 Yaz Okulu Kesin Kayıt’ kadar tarihlerinde “açılması kesinleşen” derslerden ders seçimi yapabilirler.

Daha önce kayıt olmamış Misafir öğrenciler de 18.06.2018-20.06.2018 tarihlerinde yukarıda belirtildiği gibi kayıt olabilir, açılan derslerden seçim yaparak ödeme yapabilirler.

Açılması önerilen dersler BYS (Bilgi Yönetim Sistemi)’den giriş yapılarak öğrenci tarafından seçilecektir. (http://bys.marmara.edu.tr/)

 • Yaz Okulunda, bir öğrenci toplam en çok 4 (dört) ders alabilir. Ancak mezun durumundaki öğrenci en çok 5 (beş) ders alabilir. (Misafir Öğrencilerde Dahil)
 • BYS de seçilen ders/dersler “Bankaya Para Ödemek İstiyorum” butonuyla borç oluşturulacaktır.
 • Yapı Kredi Bankası Şubelerinden “Öğrenci Numarası” belirtilerek oluşturulan borç kaydı miktarı ödenir.
 • Ödeme sonrasında tekrar BYS (Bilgi Yönetim Sistemi) den giriş yapılması gerekmektedir. “Yatırılan Ücret Miktarı” kısmında yatırmış olduğunuz tutar görülür. Derslerin yanındaki açıklama kısmında “Yaz Okulu Taslak” yazar. “Taslak Halindeki Dersleri Kaydet” butonuna basılarak ders kaydı tamamlanmış olur.
 • Ders kaydınız tamamlandıktan sonra yeşil işaretli olan dersler griye döner ve derslerin yanındaki açıklama kısmında “Yaz Okulu Kayıt” yazar.

 

Açılması Kesinleşen Dersler

 • 13 Haziran 2018 akşamı ilan edilecektir.(Yeterli sayıya ulaşmayan ders/dersler açılmaz. Bir dersin açılması için öğrenci sayısı en az 15 olmalıdır.)
 • Açılması kesinleşen derslere kayıt olmuş ve ücretini ödemiş öğrenciler değişiklik yapamazlar, seçilen ders/dersleri bırakamazlar. Ücret iadesi yapılmaz bu nedenle daha dikkatli seçim yapılması gerekmektedir.
 • Açılması kesinleşen derslerden ilave ders almak isteyen öğrenciler, 21.06.2018 – 22.06.2018 tarihlerinde ders ekleyerek ücretini yatırabilir, yatırılan ücreti BYS den onaylayabilir.
 • Kayıt sistemi açık bırakılacaktır. Bu durumda kesin olarak açılan dersler öğrenciler tarafından 21.06.2018-22.06.2018 tarihlerinde seçilebilecek misafir öğrencilerden yeni başvuru alınabilecektir.

 

Yaz Okulu Ücretleri

 • Yaz okulu ders ücretleri, dersin açılacağı Fakülte/Yüksekokula ve toplam (teorik + uygulama) ders saatine göre hesaplanır. 2017-2018 Yaz dönemine ilişkin birim bazında bir ders saat ücreti aşağıda verilen tablodan görülebileceği gibi yaz okulunda bir öğrencinin kayıtlanacağı derslere göre ödeyeceği tutar BYS’den ön kayıt zamanı içinde öğrenilebilecektir. Yaz okulu ders ücretleri ayrıca öğrencinin uyruğuna ve dersin eğitim diline göre değişiklik göstermektedir.
 • MÜ Yabancı Uyruklu 3 katı, Misafir öğrencilerin tümü 4 katı, yabancı dilde verilen ders ise Türkçe derslerin 2 katı kadar ücretlendirilir.

 

Ön Kayıt Sonucunda Açılması İçin Yeterli Sayıya Ulaşmayan Derslere Kayıt Olan Öğrencilerin Yapacağı İşlemler;

 • Ön kayıtlar bittikten sonra açılacak dersler 20 Haziran 2018 akşamı Üniversitemiz web sayfasında ve BYS’de görülebilecektir.
 • Yeterli öğrenci sayısına (15 Öğrenci) ulaşılamadığı için açılmayan derslere kayıtlı öğrenciler, açılmayan dersin yerine 21.06.2018-22.06.2018 (Kesin Kayıt) tarihlerinde BYS üzerinden başka bir ders seçebilirler.
 • Açılmayan dersin yerine açılan derslerden ders seçmek isteyen öğrenciler, BYS’de açılmayacak olan ders/dersleri listeden silip, başka bir ders/dersleri ekleyebileceklerdir. Ekleme yapılacaksa, arada oluşacak ücret farkında öğrenci alacaklı ise iadesi yapılacak fakat öğrenci borçlu olursa Yapı ve Kredi Bankası Şubelerine yatırılan fazla ücretin iadesini almak isteyen öğrenciler “BYS’den “Bilgilerim” kısmından IBAN ve İletişim bilgilerini doldurması gerekmektedir. IBAN numarasının öğrencinin kendisine ait olması şarttır, aksi durumda iade yapılamaz. Öğrenci kendisine ait istediği bankanın IBAN bilgilerini verebilir. İade işlemleri derslerin kesinleşmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılacaktır.

 

Açılmayan Derslerin Ücret İadeleri

 • Açılmayan derslerin ücretleri, BYS iletişim bilgileri üzerinden, ön kayıt süresi içerisinde öğrenci tarafından girilen, kendisine ait olma zorunluluğu olan IBAN ve Banka Hesap Bilgilerine iade edilecektir. İade işlemleri derslerin kesinleşmesinden sonraki 30 gün içerisinde yapılacaktır.
 • Açılan derslerin ücret iadesi hiçbir şekilde yapılmayacaktır.

 

Farklı bir birimden ders alacak öğrenciler MÜ öğrencileri

 • Ön kayıt tarihleri öncesinde dersin açılacağı Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokul Müdürlüklerine ve kendi Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokul Müdürlüklerine ayrı ayrı dilekçe ile başvurmaları gerekmektedir. Her iki birimde de dersin alınabilmesi için Kurul Kararının alınması gerekmektedir.

 

Misafir öğrenciler için ders içerikleri

 • Üniversitemizden alacakları ders/derslerin içeriklerini aşağıdaki linklerden alabilirler. Aşağıdaki linkte olmayan içerikler ilgili birimlerden alınabilir.

Ders içerik (Lisans için); http://llp.marmara.edu.tr/organizasyon.aspx?kultur=tr-TR&Mod=1

Ders içerik (Önlisans için); http://llp.marmara.edu.tr/organizasyon.aspx?kultur=tr-TR&Mod=0

Lisans, Önlisans sekmesinden ilgili Fakülte/Yüksekokul’un bölüm/program —> Program Çıktıları içerisinden ilgili dersin “ders kodu” tıklanarak çıktı alabilirler. Üniversitesi tarafından onaylı ders içeriği istenilenler, ilgili ders içerik çıktılarını ilgili Fakülte/Yüksekokul/Meslek Yüksekokullarında onay yaptırabilirler.

 • Üniversitemizde ders alacak misafir öğrencilerden onaylı içerik talep edilmemektedir. Kendi üniversitesinde dersin kabul olmama durumunda sorumluluk öğrenciye aittir. Bu nedenle misafir öğrencilerin, derslere kayıt olmadan önce Üniversitesinden onay almaları yararlarına olacaktır.

 

Üniversitemiz Öğrencilerinden, Diğer Üniversite Yaz Okullarından Ders Almak İsteyen Öğrenciler

 • Diğer Öğrencinin kaydolmak istediği derslerin MÜ Yaz Okulunda açılmaması durumunda, farklı bir üniversitenin Yaz Okulundan ilgili dersleri alabilir. Öğrenci, farklı bir üniversiteden alınacak dersin içerik, dil, kredi ve ders saatini, Yaz Okulu akademik takvimini içeren resmi belgeyi önceden kendi birimine verir. İlgili bölüm, program veya anabilim/anasanat dalının görüşü alınarak birim yönetim kurulu tarafından uygun görülmesi halinde farklı üniversiteden ders alınabilir.

 

Marmara Üniversitesi 2018 Yılı Yaz Okulu Akademik Takvimi

Tarihler  Süreç
14.05.2018 Yaz Okulu Açılacak Derslerin Belirlenmesi ve İlanı için Son Gün
28.05.2018 – 30.05.2018 Yaz Okulu Öğretim Üyelerinin Ders İzleme Programlarını Tanımlaması
04.06.2018 Yaz Okulu- Üniversite İçindeki Başka Birimden Ders Alacakların Dilekçe Vermesi İçin Son Gün
11.06.2018 – 13.06.2018 Yaz Okulu Ön Kayıt
13.06.2018 Yaz Okulu Açılması Kesinleşen Derslerin İlanı
18.06.2018 Lisansüstü Yaz Dönemi Uzmanlık Alan Derslerine Ait Kararların Rektörlüğe Gönderilmesi İçin Son Gün
18.06.2018 – 20.06.2018 Yaz Okulu Kesin Kayıt
19.06.2018 – 20.06.2018 Yabancı Diller Yüksekokulu Yaz Okulu Kesin Kayıt
25.06.2018 – 10.08.2018 Yaz Okulu Dersleri
16.07.2018 – 22.07.2018 Yaz Okulu Ara Sınav Dönemi
17.07.2018 ATA121, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Yaz Okulu Ara Sınavı
17.07.2018 ATA122 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Yaz Okulu Ara Sınavı
18.07.2018 TRD121 Türk Dili I Yaz Okulu Ara Sınavı
18.07.2018 TRD122 Türk Dili II Yaz Okulu Ara Sınavı
19.07.2018 YDZI121, YDZI131 İngilizce I Yaz Okulu Ara Sınavı
19.07.2018 YDZI122, YDZI132 İngilizce II Yaz Okulu Ara Sınavı
30.07.2018 ATA121, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
30.07.2018 ATA122 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
30.07.2018 – 01.08.2018 Yaz Okulu Ara Sınav Mazeretleri Başlangıç
31.07.2018 TRD121 Türk Dili I Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
31.07.2018 TRD122 Türk Dili II Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
01.08.2018 YDZI121, YDZI131 İngilizce I Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
01.08.2018 YDZI122, YDZI132 İngilizce II Yaz Okulu Ara Sınav Mazereti
03.08.2018 Yaz Okulu Ara Sınav Notlarının İlanı için Son Gün
13.08.2018 – 17.08.2018 Yaz Okulu Yarıyıl Sonu Sınavı
14.08.2018 ATA121, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
14.08.2018 ATA122 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
15.08.2018 TRD121 Türk Dili I Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
15.08.2018 TRD122 Türk Dili II Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
16.08.2018 YDZI121, YDZI131 İngilizce I Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
16.08.2018 YDZI122, YDZI132 İngilizce II Yaz Okulu Yarı Yıl Sonu Sınavı
27.08.2018 ATA121, Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi I Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
27.08.2018 ATA122 Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi II Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
27.08.2018 – 29.08.2018 Yaz Okulu Yarıyıl Sonu Mazeret Sınav Dönemi
28.08.2018 TRD121 Türk Dili I Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
28.08.2018 TRD122 Türk Dili II Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
29.08.2018 YDZI121, YDZI131 İngilizce I Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
29.08.2018 YDZI122, YDZI132 İngilizce II Yaz Okulu Yıl Sonu Sınav Mazereti
03.09.2018 Yaz Okulu Sonrası Tek Ders Sınavı

 

 

Tüm güncel bilgiler ve detaylar için https://oidb.marmara.edu.tr/notice/2017-2018-yaz-okulu-islemleri/ adresine bakabilirsiniz.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Öne Çıkan Yorumlar

 1. Yönetici 3 sene önce

  Kendileri gönderirler. Ama sizde takip edin. Geç kalırsa sisteme işlenmesi öğrenciye işleri ile görüşün.

 2. merhaba, ben başka bir unide okuyorum. Marmaradann yaz okulu aldım. transkripti kendilerini yollayacak laf universiteme yoksa benim dilekçe yazmam mi gerek tesekkyrler

3 Yorum

 1. merhaba, ben başka bir unide okuyorum. Marmaradann yaz okulu aldım. transkripti kendilerini yollayacak laf universiteme yoksa benim dilekçe yazmam mi gerek tesekkyrler

  • Yönetici 3 sene önce

   Kendileri gönderirler. Ama sizde takip edin. Geç kalırsa sisteme işlenmesi öğrenciye işleri ile görüşün.

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti