KYK’dan Burs veya Kredi Kazananların Yapması Gereken İşlemler (2017-2018)

KYK’dan Burs veya Kredi Kazananların Yapması Gereken İşlemler (2017-2018)

KYK’dan Burs veya Kredi Kazandı iseniz sırasıyla yapmanız gereken işlemleri maddeler halinde sizlere aktarıyor olacağız. Sürecin sorunsuz geçmesi adına lütfen işlemleri dikkatli yapın.

KYK’dan Burs veya Kredi Kazandı iseniz sırasıyla yapmanız gereken işlemleri maddeler halinde sizlere aktarıyor olacağız. Sürecin sorunsuz geçmesi adına lütfen işlemleri dikkatli yapın.

Öncelikli olarak işlemlerin yapılabilmesi için belirlenen süre 21 Kasım 2017 – 23:59 ‘da doluyor. Yani o tarihe kadar işlemleri yapmış olmanız gerekecektir.

Süre uzatması verilir mi verilmez mi bilinmez. Ancak bu riske girmeye gerek yok. İşlemleri yapın ve arkanıza yaslanarak Aralık ayında ödeme almaya başlayın.

 

Kredi – Burs Onay İşlemleri Nasıl Yapılacak?

Öncelikli olarak https://sonuc.kyk.gov.tr/KrediBurs/Home/KimlikDogrulama adresinden sorgulama yaparak Kredi veya Burs alıp almadığınızı kontrol edin.

 • e-Devlet Sistemine Giriş Yapın (E-Devlet MOBİL üzerinden işlem yapamıyorsunuz)
 • “Gençlik ve Spor Bakanlığı” seçeneği altındaki “Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” seçeneğini seçin. “Kendi hakkımda işlem yapmak istiyorum.” Seçeneğini seçip çıkan sayfadan Taahhütname Onay İşlemini yapın.
 • İşlemler bu kadardır.

Taahhütname Onayı öncesinde onayladığınız metnin içeriğini okumanız birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

 

18 Yaşından Küçük Öğrenciler Onay İşlemlerini Nasıl Yapacak?

15 – 18 yaş arasındaki Üniversite Öğrencileri KYK Kredi ve Burs Onay İşlemlerini aşağıdaki sırayla yapacaklardır.

 

Veli Tarafından Yapılacak İşlemler;

 • e-Devlet Sistemine Giriş Yapın (E-Devlet MOBİL üzerinden işlem yapamıyorsunuz)
 • “Gençlik ve Spor Bakanlığı” seçeneği altındaki “Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” seçeneğini seçin. “Velisi olduğum bir öğrenci hakkında işlem yapmak istiyorum.” Seçeneğini seçip çıkan sayfadan Taahhütname Onay İşlemini yapın.
 • İşlemleri tamamlayıp çıkın.

Öğrenci Tarafından Yapılacak İşlemler;

 • e-Devlet Sistemine Giriş Yapın (E-Devlet MOBİL üzerinden işlem yapamıyorsunuz)
 • “Gençlik ve Spor Bakanlığı” seçeneği altındaki “Kredi Yurtlar Kurumu Burs/Kredi Taahhütnamesi Onay İşlemleri” seçeneğini seçin. “Kendi hakkımda işlem yapmak istiyorum.” Seçeneğini seçip çıkan sayfadan Taahhütname Onay İşlemini yapın.
 • İşlemler bu kadardır.

Taahhütname Onayı öncesinde onayladığınız metnin içeriğini okumanız birçok konuda bilgi sahibi olmanızı sağlayacaktır.

 

Anne – Babası Hayatta Olmayan Öğrenciler İşlemleri Nasıl Yapacaklar?

15 yaşından küçük ya da anne-babası olmayan öğrenciler ise kanuni vasileri ile birlikte kendilerine en yakın KYK İl Müdürlüğüne belgeleri (kimlik, vasi kararı vb.) ile giderek taahhütnamelerini onaylayabiliyor.

 

Kredi Çıktı, Almak İstemiyorum Ne Yapacağım?

Kredi çıktı ve almak istemiyorsunuz.

Bu durumda hiçbir işlem yapmayınız.

e-Devlet üzerinden Taahhütnameyi onaylamadığınız taktirde işlem iptal olacaktır.

 

Kredi Çıktı, Bu Sene Almasam Seneye Burs Çıkar mı?

Kredi çıktı ve almak istemiyorsunuz. Seneye de Burs Çıkar mı acaba diye aklınızda bir soru işareti var.

Bu durumda hiçbir işlem yapmayınız.

e-Devlet üzerinden Taahhütnameyi onaylamadığınız taktirde işlem iptal olacaktır.

Seneye yeniden KYK Burs ve Kredi Başvuru işlemini gerçekleştirebilirsiniz.

 

Kredi Çıktı, Alsam Seneye Burs Başvurusu Yapabilir miyim?

e-Devlet sistemi üzerinden bu ne yazık ki mümkün değil. Yeni sistemde Kredi almaya başladıysanız yeniden başvuru yapıp Burs alamıyorsunuz.

Ancak olası bir mali durum değişiminde bunu belgeleyen bir evrak ile KYK’ya Dilekçe ile başvuru yapabilirsiniz. Bu durumda inceleme yapılır ve duruma göre karar verilir.

 

İlk Ödemeler Kasım Ayı Sonunda 2 Aylık Olarak Yapılacak

Taahhütname Onayını yapan öğrencilere ilk Kredi veya Burs ödemeleri Kasım Ayı Sonunda 2 Ay (Ekim – Kasım) olarak yapılacaktır.

Yani ilk ödemeler 425 TL + 425 TL olarak Kasım Ayı sonunda yapılacaktır.

Aralık ayında ise Normal Ödeme Süreci kapsamında Aylık Ödeme Sistemine geçilecektir.

 

Kasım 2017 Sonu  425 TL + 425 TL = 850 TL
Aralık 2017 Başı  425 TL
Ocak 2018 Başı  470 TL

 

TC Kimlik Numarası Aylık Ödeme Tarihi
0 İle Bitenler Her ayın 6’sı itibariyle
2 İle Bitenler Her ayın 7’si itibariyle
4 İle Bitenler Her ayın 8’i itibariyle
6 İle Bitenler Her ayın 9’u itibariyle
8 İle Bitenler Her ayın 10’u itibariyle

 

Yurt Dışındaki Öğrenciler İçin Son Gün 15 Ocak 2018

Yurt dışında öğrenim gören öğrencilerin e- Devlet üzerinden taahhütname onaylama ve kefaletname hazırlatma işlemleri için ise son gün 15 Ocak 2018 (23:59). (Taahhütname onayı e-Devlet mobil uygulamasından yapılamamaktadır.)

Öğrencilerin kefaletname senedini yurt içinde noterler, yurt dışında elçilikler aracılığıyla hazırlatarak en geç 15 Ocak tarihine kadar ilgili belge ile durumunu anlatan dilekçeyi Söğütözü Mahallesi 2176. Sokak No: 25 Çankaya/Ankara adresindeki Kredi Dairesi Başkanlığına elden veya posta yoluyla teslim etmeleri gerekiyor.

 

2017 / 2018 Yılı Burs ve Kredi Miktarları

Tür 2017 Yılı  2018 Yılı
Ön Lisans 425 TL 470 TL
Lisans 425 TL 470 TL
Yüksek Lisans 850 TL 940 TL
Doktora 1275 TL 1410 TL

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

134 yorum

 1. Ben geçen sene burs başvuru yaptım öğrenim kredisi çıkmıştı. Fakat taahhütnameyi onaylamadigimi sanıyordum çok geç öğrendim bankadan kartımı da almadım bu yatırılan bursu ilerde geri borç olarak ödeme ihtimalim yok değil mi çünkü hiçbir şekilde almadığım onay vermediğim karttan harcama veya para çekme gibi bir işlem olmamıştır. Bunun iptal olması içim e devletten iptal ettim. Yardımcı olur musunuz lütfen çok acil bankayı aradığımda ise kyk ile görüşün dedi kyk ise bu durumu belirten bir dilekçe yazıp gönderin dedi böyle bi durum yaşayan oldu mu lütfen bana yardımyardımcı olun ne yapmam lazım .

  • Taahhütnameyi onaylamış olmanız Kredi Almayı Kabül Etmiş olmanız anlamına gelir. Yani iptal ettiğiniz süreye kadar size borç çıkacaktır.
   Ödemeyi almamış olmanızdan dolayı konuyla alakalı olarak KYK’nında belirttiği şekilde bir dilekçe yazın gönderin. İncelemeler yapılıp size dönüş yapılacaktır.
   Muhtemelen ödemeleri almadığınız için borç çıkarılmayacaktır.

 2. 10 aralıktan önce uzatılan sürede taahhütname onayı yaptım kyk yı aradım ayın 19 unda arama ödeme yapılacağı söylendi fakat interne şubesinden hesabıma baktığımda herhangi bir ödeme görünmüyor kartımı da para yattıktan sonra alabileceğimi söylemişlerdi yardım olursanız sevinirim

  • 4- 10 Aralık 2017 tarihleri arasında taahhütnamesini onaylayan öğrencilerin ödemeleri TC Kimlik numarasının son rakamına göre;

   0 olanlar 18 Aralık 2017
   2 olanlar 19 Aralık 2017
   4 olanlar 20 Aralık 2017
   6 olanlar 21 Aralık 2017
   8 olanlar 22 Aralık 2017

   tarihlerinde 3 aylık – 1.275 TL olarak ödenecektir.

 3. Merhaba ben kıbrısta okuyorum taahhütnameyi 2 gün önce onayladım karttım çıkmışmıdır çıktıysa bu ayın sonunda kaç aylık ödeme alıcam

  • Kart için Ziraat Bankası ile görüşün. Ödemeniz bu ay içinde yapılmaz muhtemelen. Ocak ayında Ekim – Kasım – Aralık ve Ocak ödemelerini alırsınız

 4. Merhaba ben once taahhutnameyi onaylamadim sonra ek sure verildi
  ve onayladim 10 araliga kadar sure verilmisti ben onayladim simdi napmam gerekiyor e devletten kredi sprgulamaya giriyorum adiniza kredi yoktur yaziyor.ve universitenin icindeki kart alma yerine gittim .kartlari aldilar uzatilipda kabul edenler icin subeden alin dediler hangi sube oldugunuda bilmiyorum .

  • En yakın Ziraat Bankası şubesine gidin. Banka Hesabınız aktife alınmıştır muhtemelen. Kartınızı alın. Bu ay içinde de ödemeler yatacak

 5. merhaba, taahhütnameyi onayladım ancak bana bankadan herhangi bir bildirim gelmedi, bu bir sorunun işareti mi acaba emin olamadım

  • Anında bildirim gelecek diye birşey yok. Yarın bir Ziraat Bankası Şubesine gidip Burs – Kredi aldığınızı ve kartınızı almak istediğinizi söyleyin. Hesaplar aktif ise kartınızı verirler. Değilse 1 haftaya aktif olur.

 6. Ben kredı almadım fakat sure uzatılınca aldım e devletten onay yaptm bankadan kartımı aldım tc son hanesıne gore ıse bnmkı 6 dun yatmıs olması gerrkıyordu herkesın yattı bn sureklı hesabımı kontrol edıyorum fakat yatmıyor acaba bn ek sure verdıklerımde yaptıgım ıcın bızım tarıhler farklı mı ogrenım kredı kısmına bakıyorum e devletten kredınız bulunmamaktadr dıyor ama kyk onay bsktgmda onayı yaptgımı soylıyor bıse anlsmadım ben yardımcı olablrmsnz lutfen

  • Sümeyye hanım sizin ödemeleriniz Aralık ayı sonuna doğru yapılacak. Sizin zaten onay süreniz 10 Aralık idi. Yani daha sisteme işlenmesi, KYK tarafından ödemelerin çıkması falan 1-2 hafta sürecektir. Onayı verir vermez hesaba geçmez ödemeniz. 2018 Ocak ayından itibaren her ayın 6 sında alırsınız ama bu ay gecikmeli yatacak.

 7. Merhabalar bana kyk kredisi cikmisti ve onaylamamistim fakat sure uzatilinca 5 aralikta taahhutnameyi onayladim internetten, bu uzatma suresi 10 aralika kadarmis. Suan benim kyk kartim falan yok ne yapmam gerekiyor,aralik ayinda para yatar mi bilgisi olan yardimci olabilirse sevinirim

 8. Ben bu yıl kyk dan burs kazanmıştım fakat taahhütnameyi onaylamayi unuttugum icin burs alamiyordum kyk ek bir süre daha verdifi icin taahhutnameyi onayladim bunun disinda yapmam gereken bi islem varmi kartimi 20 kasimda almistim yada kartla ilgili bi islem yapmama gerek varmi

 9. Kyk hesabım açılmamış soyisim değişikliği olmuştu taahütnamede eski soyadım yazıyo bankaya gidiyom kyk hesabın yok diyo ne yapmalıyım

  • Konuyu KYK ile bir görüşün. Gerekiyorsa banka ile iletişime geçilsin ve yeni hesap bilgileriniz aktarılsın.
   Bankadan eski soyadınızla hesap görünüyorsa evlilik cüzdanı ile gidip işlem yapabilirsiniz yine. Buna müsade etmesi lazım sistemin.

 10. Merhaba, ben kykdan kredi hakkı kazandım taahhütnameyi onayladım fakat bankaya gidip kartımı almadım ve kartlara ücretler yatırılmış . Pazartesi alıcam kartımı bir sorun yaşar mıyım ?

 11. Benim kart teslim günüm geçti yarın da kredimin yatma günü fakat kartımı alamadım. Pazartesi gidip alabilir miyim bir sorun olur mu? Bir de alamadığım halde kredi yarın yatar mi hesabıma bi sorun olmadan

   • Ben geçen sene başvurdum burs için öğrenim kredisi çıkmıştı ama almadım. Fakat taahhütnameyi onaalmışım kartımı teslim almadım şu an bankada mi onu nasıl iptal edebilirim ve hiç almadığım kartatlı yatırılan tutar bana borç olarak kalmaz değil mi kalmaması için ne yapmalıyım lütfen yardımcı olun

    • Taahhütnameyi onaylamış olmanız Kredi Almayı Kabül Etmiş olmanız anlamına gelir. Yani iptal ettiğiniz süreye kadar size borç çıkacaktır.
     Ödemeyi almamış olmanızdan dolayı konuyla alakalı olarak KYK’nında belirttiği şekilde bir dilekçe yazın gönderin. İncelemeler yapılıp size dönüş yapılacaktır.
     Muhtemelen ödemeleri almadığınız için borç çıkarılmayacaktır.

 12. Ben kktcde ogrenim goruyorum. Kefaletnameyide gonderdim.kartimida aldim kredi alma hakki kazanmistim hatta karttan kredi de kullandim ama para yatmadi hala ve sistemde gorunmuyor kredi kazandigim ?

  • Konuyu KYK ile bir görüşün. Yurtdışı için belki ödemeler Ocak 2018 de başlatılabilir. Ama net bir açıklama yapılmadı.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
YKSDestek