KYK’dan 950 Bin Üniversiteliye E-Haciz Şoku

KYK E-Haciz İşlemleri Başladı
KYK E-Haciz İşlemleri Başladı
Daha Fazla Göster

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) üzerinden Katkı Kredisi veya Öğrenim Kredisi alıp üniversite eğitimini tamamlayan 947 bin 173 Öğrenci borcunu devlete ödemedi.

Belli bir süre Borç Ödemesi yapmayan bu öğrenciler ilk olarak Vergi Daireleri üzerinden ödeme takibine alınırken yine süreç içerisinde ödemesini yapmayan öğrencilere E-Haciz Uygulanmaya başlandı.

Bugün Gazetesi tarafından gündeme taşınan rakamlar oldukça ciddi sayıları bulmuş durumda. Üniversite hayatı boyunca maddi zorluklar ve Burs Alamamış olmadan dolayı alınan Katkı ve Öğrenim Kredileri mezun olduktan sonra birçok öğrenci için büyük bir sorun olmaya başlamış durumda.

Okulu bitirerek iş arayışına giren ve birçoğu halen işsiz konumda olan 947 bin 173 mezun öğrenciye icra yolu göründü.

 

İcraya Gidenler Dışında Erteleme Yapanlarda Var

KYK tarafından açıklanan faaliyet raporlarında yer alan bazı acı gerçekler şu şekilde.

Vergi Dairesine sevk edilen öğrenci sayısı: 947 bin 173

2014 yılında Borcunu Erteleten öğrenci sayısı: 23 bin 226 Öğrenim Kredisi Borcunu, 12 bin 781 Öğrenci ise Katkı Kredisi Borcunu erteletmiş.

 

 

Kredi Verilirken Senet Alınıyor

KYK tarafından Devlet Üniversitesini kazanan öğrencilere Karşılıksız Burs ile birlikte Geri Ödemeli Kredi ödemesi yapılıyor.

Ortalama olarak 360.000 Öğrenci Karşılıksız Burs imkânından faydalanırken kalan 872.000 öğrenci ise Geri Ödemeli Kredi almak zorunda kalıyor.

2 ya da 4 yıllık Eğitim Süreleri boyunca her ay belli rakamlarda ödeme alan öğrenciler Kredi Ödemeleri Bittikten sonra geri ödemeye başlıyorlar.

İş Bulamayan Erkek Öğrenciler kredi ödemeleri bittikten 2 yıl sonra geri ödemeye başlarken İş Bulan Erkek Öğrenciler ise hemen geri ödemeye başlıyorlar.

İş Bulamayan Kız Öğrencilere iş bulana kadar izin sağlanırken iş bulur bulmaz Kredi Geri Ödemesi başlatılıyor.

Geri ödemeler aylık olarak Ziraat Bankası üzerinden yapılmaya başlanıyor.

 

KYK’dan 950 Bin Üniversiteliye E-Haciz Şoku
KYK’dan 950 Bin Üniversiteliye E-Haciz Şoku

 

2 Yılın Sonunda Ek 1 Yıl Daha Veriliyor

Dileyen Erkek Öğrenciler için 2 Sene içinde iş bulamaması durumunda Ek 1 Yıl Erteleme imkânı daha sağlanıyor. Ancak bu erteleme de direkt olarak +Faiz olarak ödemeye ekleniyor.

Mali sebeplerden dolayı belli bir süre ödeme yapmayan öğrencilerin önce Faiz Uygulaması ile borçları yükseltiliyor sonrasında da Vergi Dairelerine gönderilerek yasal işlemlere başlanıyor.

İlk olarak Tüm Banka Hesaplarına E-Haciz Uygulanan öğrenci Maaş ya da Farklı Ödemeler alıyorsa Vergi Dairesi buradan ödemeyi tahsil etmeye başlıyor.

Ancak bu tarz bir para girişi yoksa bu durumda Normal Haciz İşlemlerine başlanıyor ve kişinin mülküne haciz konulabiliyor.

 

11 Yılda 6 Milyar TL Tahsil Edildi

2003 ile 2014 yılları arasında Üniversite Öğrencilerine toplamda 15 milyar 743 milyon 644 bin lira Kredi Ödemesi yapılmış durumda.

Bu rakamın 6 milyar 411 milyon 36 bin liralık kısmı ise tahsil edilmiş durumda. Kalan rakam ise henüz ödemesi başlamayan ve Vergi Dairelerine düşen öğrencilerin yapacakları geri ödemelerden oluşuyor.

Yine bu 11 yıllık süre içinde Karşılıksız Burs olarak öğrencilere toplamda 6 milyar 102 milyon 67 bin lira ödeme yapılmış durumda.

 

Kaynak: Ajanslar

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti