KYK Yurtlarındaki Günlük Beslenme Yardımı Yükseltildi

KYK Yemek Yardımı - 2017
Daha Fazla Göster

Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) Yurtlarında kalan öğrencilere verilen Günlük Beslenme Yardımı 2017 yılı itibari ile yükseltildi. En son 2016 yılı Eylül ayında Beslenme Yardımı rakamları belirlenmişti.

KYK tarafından yapılan açıklamaya göre KYK yurtlarında barınan öğrencilere verilen Günlük Beslenme yardımı 11 liraya yükseltildi.

11 Eylül 2017 tarihinden itibaren geçerli olmak üzere uygulanacak beslenme yardımı sabah kahvaltısı için 3,5 TL; akşam yemeği için ise 7,5 TL olarak belirlendi. Beslenme yardımı Eylül 2016’dan bu yana sabah kahvaltısı için 3 TL, akşam yemeği için 6,5 TL; günlük 9,5 TL, aylık ise 285 TL olarak uygulanıyordu.

Kahvaltı yardımı, yurt yemekhanelerinde hafta içi 06.30-13.00, hafta sonları ise 06.30-14.00; akşam yemeği yardımı ise 16.00-23.00 saatleri arasında geçerli olacak.

Ödediğiniz Parayı Yemek Yardımı Olarak Alıyorsunuz

Kredi Yurtlar Kurumu – KYK Yurtlarında barınan öğrenciler aylık olarak KYK’ya ödedikleri Barınma Ücretlerinin neredeyse tamamını aylık olarak Yemek Yardımı adıyla geri alıyorlar.

Aslında KYK Yurtlarında barınan öğrenciler bu sistem sayesinde 2017 için aylık 330 TL Beslenme Yardımı alarak hem Barınma Hizmetini hem de Beslenme Hizmetini KYK’dan oldukça uygun bir fiyata almış oluyorlar.

 

Şehit ve Gazi Çocuklarına Günlük 21 TL Beslenme Yardımı Yapılacak

Kredi Yurtlar Kurumu – KYK Yurtlarından Yurt Ücreti ve Güvence Bedeli alınmadan faydalanan şehit ve gazi çocuklarına, anne ve babası vefat etmiş öğrencilere ile devletin koruması altındaki öğrencilere KYK tarafından 2017 yılında verilecek olan Beslenme Yardımı ise 19.5 TL’den 21 TL’ye yükseltildi.

Beslenme yardımı KKTC’de yer alan yurtlarda da sabah kahvaltısı için 4 TL, akşam yemeği için ise 8 TL olmak üzere günlük toplam 12 TL olarak uygulanacak.

 

Yemek Ücretleri Piyasanın %35 Altında

KYK yurtlarında barınan öğrencilerin sağlıklı, dengeli ve ucuz beslenebilmeleri için öğrencilere lokanta-kantin, kafeterya gibi imkânlar sunuluyor. KYK’lı gençlere her gün açık büfe sabah kahvaltısı imkânı sunulurken akşam yemeği için de 20 çeşide yakın yemek servis ediliyor.

Öğrencilerin maddi imkânları gözetilerek yemeklerin fiyatı, piyasa fiyatları ortalamasının en az %35 oranında indirimli olarak belirleniyor. Bununla birlikte mutfak, depo, kullanılan araç gereçler ile malzemelerin kalitesi ve hijyen şartlarına uygunluğu diyetisyenler, gıda mühendisleri ve yurt yöneticileri tarafından devamlı kontrol ediliyor.

 

Gıda Mühendisi ve Diyetisyen Tarafından Kontrol Ediliyor

KYK’daki lokanta-kantin işletmelerinde gıda mühendisi veya diyetisyen çalıştırma zorunluluğu da bulunuyor. Lokanta ve yemekhanelerin tedarik, depolama ve üretim aşamalarının tamamı, işinde uzman meslek elemanları tarafından kontrol ediliyor.

Diğer taraftan yurt idaresince her gün yemeklerden numuneler alınarak sterilize kavanozlar veya çıtçıtlı poşetlerde 72 saat buzdolabında saklanıyor. Numuneler, gerekli durumlarda Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığının ilgili birimleri tarafından tahlil ediliyor.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti