KYK Yurt Kayıt İşlemlerinde Alınan Hatalar ve Çözümleri

KYK Yurt Kayıt İşlemlerinde Alınan Hatalar ve Çözümleri

e-Devlet üzerinden yapılan KYK Yurt Kayıt İşlemleri sırasında öğrenciler birbirinden farklı birçok hata almaya başlamış durumda. Birkaç örnek hata ve çözümünü sizler için bir araya getiriyoruz.

Öncelikli olarak e-Devlet üzerinden KYK Yurt Kayıt İşlemleri yapabilmeniz için ya e-Devlet üzerinden veyahut da Üniversiteye Giderek kayıt işlemlerinizi tamamlamış olmanız gerekmektedir.

Aksi durumda Yurt Kayıt Süreci aktif hale gelmeyecek ve dolayısıyla e-Devlet üzerinden KYK Yurt Başvurusu yapamayacaksınız.

[stextbox id=’info’]Kredi Yurtlar Kurumu – KYK Yurt Başvuru Kılavuzu (2017/2018)[/stextbox]

 

 

KYK Yurt Başvurusu Nereden Yapılıyor?

KYK Yurt Kayıt İşlemleri için e-Devlet üzerinden TC Kimlik Numaranız ve e-Devlet Şifreniz ile giriş yapmanız gerekecektir.

İlgili Sayfa: https://www.turkiye.gov.tr/kyk-yurt-basvurusu

 

Bulunduğunuz İl veya İlçede KYK Yurdu Bulunmamaktadır

 

İl veya İlçede Kurumumuza Ait Yurt Yok Hatası

Bu genellikle sistemin yoğun olduğu anlarda e-Devlet sisteminin KYK Altyapısından veri çekememesinden dolayı ortaya çıkan bir hatadır.

Çözümü ise biraz daha sakin bir zamanda yeniden denemek olacaktır.

Türkiye’deki 81 il merkezinde de KYK Yurdu bulunmaktadır. Ancak birçok ilçe de KYK Yurdu bulunmayabilir. Bu sebeple gideceğiniz İl ve İlçeye göre KYK Yurtlarına bir bakın.

İlgili Adres: http://yurtkur.gsb.gov.tr/Directorate.aspx

 

Size Ait Aktif Bir Öğrenci Kaydı Bulunamadı

 

Size Ait Aktif Bir Öğrencilik Bilgisi Bulunamadı

Bu hata ya Öğrenci Kayıt İşlemlerini yapmamış olmanız ya da Kayıt İşlemlerinin Sisteme Düşmemiş olmasından kaynaklıdır.

İlk işlem olarak;

e-Devlet üzerinden kayıt yapanlar https://www.turkiye.gov.tr/belge-dogrulama adresi üzerinden doğrulama yaparak kayıt süreçlerini takip edebilirler.

Üniversitelerden kayıt yapanlar ise zaten işlemlerini ilk elden yaptıkları için ve Öğrenci Kimliklerini teslim aldıkları için sorun yok.

İkinci işlem olarak;

Yukarıdaki işlemleri sorunsuz bir şekilde yapmış ve doğrulama sonucunda da Öğrenci olarak sistemde görünüyorsanız bu durumda henüz e-Devlet Yurt Başvuru Sayfasına aktarılmamış olması sebebiyle kayıt işlemi yapamıyorsunuz demektir.

Bu işlem Kayıt İşleminden sonraki 24 saat içerisinde gerçekleşecektir ve sonrasında panelde görülecektir.

Ancak yine de Yoğunluk sebebiyle bu işlemin panele geç düşme ihtimali veya ara ara görünmeme ihtimali vardır. Bu sebeple de farklı zaman dilimlerinde tekrar tekrar denemeniz de fayda vardır.

Bu hata çıkınca yeniden başvuru yapmanıza, Okula bir evrak götürmenize ya da Birilerini aramanıza gerek yoktur.

 

Diğer sorularınız için YORUM SEKMESİNİ kullanarak bizlere ulaşabilirsiniz.

62 yorum

 1. ÖSYM başvurusu, ÖSYM den doğrulanamadı / 2019 YKS ile yerleştirildiğiniz programa kayıt yaptırdıktan sonra tekrar deneyiniz. Kod numarası:27

  bunun cozumu nedir

  1. Üniversite kaydınızı yaptırdınız mı? Bu durumda KYK ile iletişime geçiniz. Sistemsel bir hata olabilir.

 2. Il ve ilçede kurumumuza ait yurt bulunmamaktadır diyor. Okulumun olduğu ilçede yurt yok fakat 1 saatlik mesafede olan başka ilçede hatta daha kısa mesafede var. Kyk yı arıyorum hicbir şey olmuyor ne yapmam gerekiyor yardımcı olun lütfen.

 3. İlgili öğrencigi aktif öğrenci kayıtlarında bulunamamıştır hatasını alıyorum ne demek

 4. Merhaba benim sorum bugün burs sonuçları açıklandı kayıt yapmıştım ancak sistemde diyor ki burs kaydı bulunmamaktadır

  1. Konuyla alakalı KYK ile görüşmeniz lazım. YÖKSİS de Pasif Öğrenci olarak görünüyor olabilirsiniz veya başka bir sorun olabilir.

 5. Yedeği biten il ilçelere yurt başvurusu yaptım. Sonuçlara bakmak istediğimde bu döneme ait yurt sonucunuz bulunmamaktadır yazıyor. Sanki başcurumda bir problem varmış gibi.

 6. BENim üniversitem etmesgutun sonunda.yurt.gölbaşının sounda ulaşım 4 saatimi alacak.hele mesai saatlerinde.): değişim nasıl yaparım. bağlıca kız öğrenci yurdu çıkar diye düşünmüştüm.

 7. Kyk yurt kaydımı yapamıyorum iş ve ilçede yurt bulunmamaktadır diyor 3 gündür deniyorum halen aynı hata napmam lazım ayrıca okuduğum ilçede yok ama yakın diğer ilçelerde var yurt

  1. İlgili ilçede yoksa sistem onay vermeyebilir. KYK ile bir görüşün. İmkan varsa düzenleme yaparlar.

   1. Merhabalar ben kyk yurdunda kaldığım halde başka yurtta olarak gözüküyorum ne yapmalıyım acil cevap lütfen

Yorum Gönderin

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir