KYK ” Pasif Öğrenci Hatası ” Sebebiyle Burs ve Kredi Sonuçlarını Yeniden Değerlendirecek

KYK ” Pasif Öğrenci Hatası ” Sebebiyle Burs ve Kredi Sonuçlarını Yeniden Değerlendirecek

Bazı öğrencilerin Pasif Öğrenci Statüsünde görünmesinden dolayı oluşan hata sebebiyle sorun yaşayan öğrencilerin KYK tarafından Burs ve Kredi sonuçları yeniden değerlendirilecek.

Bazı öğrencilerin Pasif Öğrenci Statüsünde görünmesinden dolayı oluşan hata sebebiyle sorun yaşayan öğrencilerin KYK tarafından Burs ve Kredi sonuçları yeniden değerlendirilecek.

Burs ve Kredi Sonuçlarının açıklanması ile bazı üniversitelerde sınıf bazında kimsenin Burs veya Kredi alamadığı ortaya çıkmış ve konuyla alakalı olarak öğrenciler tarafından hem KYK hem de Üniversiteler soru yağmuruna tutulmuştu.

Bu yaşanan sorun sonrasında bazı bölümlerdeki öğrencilerin Üniversitelerin dikkatsizliği sebebiyle Pasif Öğrenci Statüsünde kaldığı bu sebeple de KYK tarafından Burs veya Kredi sürecine dâhil edilmediği ortaya çıktı.

 

YÖKSİS Pasif Öğrenci Hatası

 

Hata Alan Öğrencilerin Başvuruları Değerlendirilecek

Pasif Öğrenci Statüsünde olması sebebiyle Kredi veya Burs alamayan öğrenciler KYK tarafından yeniden değerlendirilecek ve yeni bir duyuru ile Burs veya Kredi alıp almadıkları konusunda bilgilendirmeler yapılacak.

  KYK ve Başbakanlık Kredi ve Burs Ödemeleri Eylül Ayında Başlayacak

Ancak bu daha önce Burs veya Kredi alan öğrencileri büyük ihtimalle etkilemeyecek. Çünkü yaşanan sıkıntı bütün öğrencileri kapsamıyor.

“Pasif Öğrenci Statüsünde” kalan veya “Daha Önce Burs Aldınız” hatası alan öğrenciler konuyla alakalı olarak KYK ile irtibata geçerek süreçle alakalı bilgi alabilir ve Şikâyetlerini dile getirebilirler.

Bu sayede başka sorun yaşayan öğrenciler varsa onlarda haklarını savunmuş olacaklardır.

Kredi veya Burs çıkmayan öğrencilerin ara ara KYK sitesinden sorgulama yapmalarını öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

29 yorum

 1. iki yıllık okuyorum. ilk yıl kredi almadım ikinci yılda basvurdum ve kredi cıktı aldım ama haziran dan sonra kalan para yatmadı . sözleşmedeki para ya yetişmiyor şuana kadarki aldıgım para. ne yapabilirim ?

  • Kalan para diye birşey yok. 2. sınıfta başvuru yaptığınız için Eylül – Haziran ayları arasında ödeme yatar.
   Geri ödemeler aldığınız para üzerinden yeniden hesaplanır.

 2. Merhaba ben 1 yıl hazırlık okudum başvuru yaptım kredi çıktı ama o yıl kredi almadım 1. Sınıfa geçince yine başvuru yaptım yine kredi çıktı ama bu kez krediyi aldım şuan 4. Sınıfa geçtim ve kredim kesilmiş görünüyor 3 yıl kredi aldım 4. Yılda kesilmiş görünüyor ne yapmam lazım

  • KYK ile iletişime geçin. Sorgulamasını yapsınlar. Dilekçe falan isteyecekler. Sonrası onların bileceği birşey.

 3. Hocam meraba ben ders kaydi yapmadim bursum dondu eylulde kayit yapinca baslar dediler peki almadigim ayların parasını alabilir miyim

 4. Hocam ben pasif öğrenci konumuna düştüm Eylül’deki ders kaydını yaptırınca kredim yatacakmis almadığını yaz aylarını da alabilecek miyim ?

 5. hocam ben 3.sınıfım bu sene ikinci dönem ders kaydı yapmadım pasif öğrenci durumuna düşmüşüm o yüzden kredim dondu şuan ders kaydı yok acil olarak aktif olduğumu nasıl kanıtlatlarım seneye saten devam edecem okula

  • Aktif olduğunuzu kanıtlamak için ders kaydınızı yapmanız lazım. Yani seneye kadar beklemeniz gerekecek.

 6. Birinci sınıf öğrencisiyim burs alıyorum seneye okulumu donduracağım ve bursum kesilecek başka bir bölüme geçtiğimde ve burs başvurusu yaptığımda tekrardan burs alabilir miyim ?

  • Ara vermeden geçerseniz devam eder. Ara verir veya başarısız olursanız krediye döner.
   Yeniden burs alamazsınız

 7. Ben doktora öğrencisiyim. Kredi başvurusunda bulundum. Fakat kurumum öğrenci bilgilerimi güncellemediği için ek sürede okuyormuşum gibi görünmekteyim ve bu yüzden başvurum reddedildi. Gerçi gerek BİMER’e gerek kyk genel müdürlüğüne dilekçe yolladım ama sonuç değişir mi bilmiyorum. Bana beklemede kal ara ara duyurulari kontrol et dediler. Faka duyur olsa nereden duyurulur acabaa?

 8. Ayni sorun bende de var herkese kredi verildi yeni bi değerlendirme olacak mı ? Bilgisi olan varsa cevap versin lütfen

 9. Nasıl oldu bilmiyorum ama taahhütnameden haberim yoktu gözden kaçırdım bursum gitti ve ben gibi bir çok arkadaşın olduğunu düşünüyorum ek süre istiyorum ne yapmayalım

  • Gerek KYK Destek Hattı gerekse de KYK Twitter sayfası üzerinden durumu belirtin, Konuyla alakalı başvurularını yapın. Ek süre için biraz sıkıntırın kurumu

  • Aynı şekilde bnde kaçırdım malesef ama kyk müşteri hizmetlerine durumu anlattığımda temsilci ek süre tanıyabilirlr size dedi kyk nın rewmi adresinden takip edin falan dedi bimere yazı yaz ben yazdım değerlendirme aşamasına girdi dilekçe ama olumlu olacağına inanıyorum sende yaz bir kaç kişiyr daha yazdır..

 10. Hocam merhaba babam vefat etmiş olmasına rağmen maddi olarak benden daha iyi olan arkadaşlarıma burs çıkmış ne yapmalıyım

 11. Hocam merhaba ben de aynı düşüncedeyim.Babam vefat etti ve benden çok daha iyi durumda olan bir arkadaşıma çıkmış.Şuan gec kalmış sayılır mıyım

 12. Necmettin Erbakan üniversitesi yüksek lisans 1.sinif öğrencisiyim. Okul ders kayıt tarihlerini kredi/burs basvurularindan sonraya atmış ve başvurum reddedildi yazmadığım yer kalmadı sizce hala ugrasmali miyim? Kredi taahhütname süresi de bitti ekstra dilekçe veya başka bir şey çözer mi durumu boşa mı uğraşmış olurum? Bu arada okul hala daha ders secmedi yani hala pasif öğrenciyim adamlara baskı yapıyorum 3 gündür yine de secmediler öneriniz nedir?

  • Hakkınızı arayın. Sorun sizle alakalı değil. Dilekçe yazmaya devam edin derim. Konuyla alakalı olarak YÖK ve BİMER üzerinden de şikayetlerinizi dile getirin. Dönem bitecek o nasıl ders girişi öyle.

 13. kayıtı kaçırdım kredi çıkmış ama süresii geçmiş bir gün lüften yardımcı olabilirmisiniz

  • Konuyla alakalı olarak KYK yı arayıp bilgi isteyin ve ek süre talebinde bulunun. KYK gelen başvuru çok olursa ek süre verecektir. Onların elinde. Şuan duyurulan bir ek süre bilgisi yok
   Yine de e-Devlet üzerinden sayfayı bir kontrol edin

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM