KYK ” Pasif Öğrenci Hatası ” Sebebiyle Burs ve Kredi Sonuçlarını Yeniden Değerlendirecek

KYK ” Pasif Öğrenci Hatası ” Sebebiyle Burs ve Kredi Sonuçlarını Yeniden Değerlendirecek

Bazı öğrencilerin Pasif Öğrenci Statüsünde görünmesinden dolayı oluşan hata sebebiyle sorun yaşayan öğrencilerin KYK tarafından Burs ve Kredi sonuçları yeniden değerlendirilecek.

Bazı öğrencilerin Pasif Öğrenci Statüsünde görünmesinden dolayı oluşan hata sebebiyle sorun yaşayan öğrencilerin KYK tarafından Burs ve Kredi sonuçları yeniden değerlendirilecek.

Burs ve Kredi Sonuçlarının açıklanması ile bazı üniversitelerde sınıf bazında kimsenin Burs veya Kredi alamadığı ortaya çıkmış ve konuyla alakalı olarak öğrenciler tarafından hem KYK hem de Üniversiteler soru yağmuruna tutulmuştu.

Bu yaşanan sorun sonrasında bazı bölümlerdeki öğrencilerin Üniversitelerin dikkatsizliği sebebiyle Pasif Öğrenci Statüsünde kaldığı bu sebeple de KYK tarafından Burs veya Kredi sürecine dâhil edilmediği ortaya çıktı.

 

YÖKSİS Pasif Öğrenci Hatası

 

Hata Alan Öğrencilerin Başvuruları Değerlendirilecek

Pasif Öğrenci Statüsünde olması sebebiyle Kredi veya Burs alamayan öğrenciler KYK tarafından yeniden değerlendirilecek ve yeni bir duyuru ile Burs veya Kredi alıp almadıkları konusunda bilgilendirmeler yapılacak.

  KYK’dan 950 Bin Üniversiteliye E-Haciz Şoku

Ancak bu daha önce Burs veya Kredi alan öğrencileri büyük ihtimalle etkilemeyecek. Çünkü yaşanan sıkıntı bütün öğrencileri kapsamıyor.

“Pasif Öğrenci Statüsünde” kalan veya “Daha Önce Burs Aldınız” hatası alan öğrenciler konuyla alakalı olarak KYK ile irtibata geçerek süreçle alakalı bilgi alabilir ve Şikâyetlerini dile getirebilirler.

Bu sayede başka sorun yaşayan öğrenciler varsa onlarda haklarını savunmuş olacaklardır.

Kredi veya Burs çıkmayan öğrencilerin ara ara KYK sitesinden sorgulama yapmalarını öneririz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

61 yorum

 1. iyi aksamlar hocam ben gecmiste 2 sene universite okuyordum 1 sene sinifta kaldim 1 senenin 2. Donemi ders kaydi yapmadim kredim kesildi 5 . Aydan itibaren suan merkezi gecis ile iibf ye gectim e devletten nakil talebinde bulundum acaba kresim yatma devam edermi yatarsada 6 aylikmi yatacak bilgi verirseniz sevinir

  • Geçmişin ne kadar geçmişe olduğuna bağlı.
   Eğer yasal Kredi Süreniz bitmedi ise bitene kadar almaya devam edersiniz. Süre bitti ise zaten alamazsınız.

 2. Merhaba ben 2.sınıfım ders kaydı felan yaptım okula da gidiyorum ama bugün bursum yatmadı kyk yı aradım pasif dedi bursum bir dahaki ay yatacak mı sorun olur mu?

  • Üniversiteniz ile görüşün. YÖKSİS sistemine de bakın. Eğer sistemde AKTİF Öğrenci olarak görünüyor iseniz KYK ile görüşün yeniden.

 3. Pasif öğrenciydim dilekçe yazdım acaba tekrar kredi alıp almadığımı nasıl ogrenebilirim?

 4. Merhabalar ben 2016 kredi almaya başlamıştım gecen sene 2.dönem ders kaydı yapmadım diye kesildi ama bu dönem ders kaydı yaptım öğrencilik durumjm aktif oldu dilekce göndereceğim sizce burs yatar mi bir bilginiz varsa söyleyin lütfen üniversiteye devam edip etmemem yatacak olan krediye bagli

  • Eğer halen süreniz varsa dilekçe sonrasında Burs – Kredi ödemesi yapılmaya başlar. Ama süreyi doldurdu iseniz devam etmez.

 5. Merhaba ben ders kaydı yapmadığım için kreşin kesildi bu sene ders kaydı yaptım dilekce yazıp kyk ya göndermek gerekiyormuş fakat herhangi bir dilekce örneği bulamadım yardımcı olur musunuz?

  • Klasik bir dilekçe yazın.
   Bursum okul kaydımı dondurmuş olmamdan dolayı kesilmiştir. Bu sene kayıt yenileme işlemlerimi gerçekleştirdiğim için bursumun yeniden bağlanmasını talep etmekteyim. Falan filan.

 6. Hocam merhaba iyi günler 2016 da kayıt yaptım 2 yıllık bir bölüme ilk sene gittim 8 ay kredi aldım sonra gitmedim diye kesildi şimdi tekrar ders kaydı yaptım tekrar kredi yatar mı toplam 3.500 almışım zaten ?

  • 2016 da kayıt olmuşsunuz. 2 sene dolmuş. Yatmaz. Yatan 3.500 TL üzerinden gelecek olan faizler ile birlikte geri ödeme yaparsınız.

 7. Merhaba.
  2016 da 2 yıllık bir bölüme kayıt oldum 1 dönem gittim bıraktım şuan yeniden başlayacağım kredi çıktı bana fakat 8 ay aldım krediyi şimdi ders kaydı tekrar yaptım herşey tamam kredi almaya başlayabilir miyim tekrar acaba 3.500 liraya kadar toplam kredi almışım ?

  • 2 yılınız dolduğunu için yatmaz. Ödenen 3.500 TL üzerinden TEFE TÜFE oranlarına göre geri ödeme çıkar.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
YKSDestek