KYK Kredisi Alanlar Artık Maaşlı Bir İşte Çalışabilecekler

KYK Burs ve Kredi
Daha Fazla Göster

KYK tarafından yapılan bir düzenleme KYK Kredisi alan öğrenciler artık Asgari Ücret düzeyinin üstünde, devamlı olarak bir işte çalışabilecekler.

Daha önce Asgari Ücretten fazla maaş ödemesi yapılan ve süreklilik arz eden bir işte çalışan öğrencilerin KYK Kredileri kesiliyordu.

31 Ağustos 2018 tarih ve 30521 sayılı Resmi Gazete ile yürürlükten kaldırılan 29. Madde ile artık KYK Kredisi alan öğrenciler sabit bir işte çalışabilecekler.

Yürürlükten kaldırılan 29. Madde şu şekilde idi;

Madde 29 — Kredi alan öğrencilerden; kredi almaya başladıktan sonra burs aldıkları veya en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredileri kesilir.

 

KYK Bursu ve KYK Kredisi Alanlar Çalışabilecekler

Daha önce yapılan bir düzenleme ile KYK Bursu alan öğrencilerin Asgari Ücretin üstünde maaş veren bir işte Sürekli Çalışmalarının önündeki engeller kaldırılmıştı.

Yapılan yeni düzenleme ile artık KYK Kredisi alan öğrencilerin de Asgari Ücretin üstünde maaş veren bir işte Sürekli Çalışmalarının önündeki engel de kaldırılmış oldu.

KYK Yurtlarında kalan öğrenciler için ise Asgari Ücretin üstünde maaş veren bir işyerinde sürekli olarak çalışma sorun yaratabilmektedir.

Bu konuda henüz net bir açıklama yapılmamıştır.

 

 

Burs İle Alakalı Madde; (Resmi Gazete – 24 Aralık 2015 – 29572)

MADDE 1 – 24/8/2004 tarihli ve 25563 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Burs-Kredi Yönetmeliğinin 9 uncu maddesinin birinci fıkrasının (c) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

Burs Verilmeyecek Öğrenciler

Madde 9 – c) Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip olan öğrencilere burs verilmez.

 

Burs İle Alakalı Madde; (Resmi Gazete – 24 Aralık 2015 – 29572)

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 11 inci maddesinin birinci fıkrasının (b) bendi yürürlükten kaldırılmıştır.

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 36 ncı maddesinin birinci fıkrasının birinci cümlesinde yer alan “en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma,” ibaresi yürürlükten kaldırılmıştır.

 

Madde 11 — Kredi verilmeyecek haller şunlardır:

b) Yetim maaşı ve nafaka alanlar dışında, asgari ücret düzeyinde aylık veya ücretle sürekli bir işte çalışan veya gelire sahip öğrencilere,

Diğer Hallerde Borcun Ödenmesi

Madde 36 — Hakikate aykırı beyanda bulunma, burs alma, en az asgari ücret düzeyinde sürekli bir işte çalışarak bir gelire sahip olma, kesin hükümle mahkum olma ve Kurum yurtlarından süresiz çıkarılma sebebiyle kredinin kesilmesi halinde öğrenci borcunu; kredisinin kesildiği tarihten itibaren bir yıl sonraki tarihi takip eden aydan başlamak suretiyle bir yıl içinde üçer aylık dönemler halinde öder. Bu durumda olan öğrenciler için 33 üncü maddeye göre belirlenen endeks artışından ilave edilen miktarlardan herhangi bir indirim uygulanmaz.

 

Kredi İle Alakalı Madde (Resmi Gazete – 31/08/2018 – 30521)

MADDE 1 – 18/1/1997 tarihli ve 22881 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanan Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Öğrenim Kredisi Yönetmeliğinin 16 ncı maddesi aşağıdaki şekilde değiştirilmiştir.

“Madde 16 – İlk defa kredi almak için müracaatta bulunan öğrencilerin durumları değerlendirilir. Değerlendirme sonucunda kredi tahsis edilenlerin listeleri Kurum sisteminde ilan edilir.

Öğrenci, listelerde miktarı belirtilen taahhütname ile istenen diğer belgeleri, süresi içerisinde Kuruma verdiği takdirde kredi almaya hak kazanır.

Kurumdan burs almakta iken, Kurum Yönetim Kurulu tarafından belirlenen başarı kıstasına göre başarısızlığı tespit edilen ve bursu kesilen öğrencilere bursun kesildiği tarihten itibaren bu Yönetmelik hükümlerine göre öğrenim kredisi verilir. Ancak, öğrenci öğrenim kredisini almak istememesi halinde bu durumu bir dilekçe ile Kuruma bildirir.”

MADDE 2 – Aynı Yönetmeliğin 29 uncu maddesi yürürlükten kaldırılmıştır.

 

Burs Alma, Devamlı Gelirle Çalışma Halinde Kredinin Kesilmesi

Madde 29 — Kredi alan öğrencilerden; kredi almaya başladıktan sonra burs aldıkları veya en az asgari ücret düzeyinde bir gelirle sürekli çalıştıkları tespit edilenlerin kredileri kesilir.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti