KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

Öncelikli olarak daha önce bu konu ile alakalı birçok yazı paylaştıkça ancak gelen soruların artması ve sistemdeki bazı değişiklikler sebebiyle yeni bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördük.

Vereceğimiz bilgilerin Kredi Yurtlar Kurumu – KYK tarafından verilen Burs ve Krediler için geçerli olduğunu en baştan belirtmiş olalım.

Konuyla alakalı farklı sorularınız olması durumunda YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

 


 

Duyuru: Kurumumuzdan burs alan öğrencilerin başarı durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Not ortalaması 4’lük sistem üzerinden 2 ve üzeri, 100’lük sistem üzerinden 53,33 ve üzeri olan öğrenciler ile hazırlık sınıfını geçip bir üst sınıfa başlayan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilir ve bu öğrenciler burs almaya devam eder.

Not ortalaması bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu, ekim ayından itibaren öğrenim kredisine dönüştürülecektir. Öğrencilere, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar öğrenim kredisi ödenecektir. Öğrenim kredisi almak istemeyen öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile başvuru yaparak burs/kredi iptal/ vazgeçti işlemi yapabilecektir.

  KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti

Bursunun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek isteyen öğrenciler, durumlarını ekim ayı itibarıyla e-Devlet’teki Burs/Kredi Sorgu alanından ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden öğrenebilecektir.

YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi’nde not ortalamasında yanlışlık olduğunu düşünen öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleri ile görüşmesi gerekmektedir.

 

Duyuru: Kurumumuzdan burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Sorgulama esnasında öğrenim bilgileri pasif olarak görülen öğrencilerin burs/öğrenim kredisi ekim ayı itibarıyla kesilecektir.

Bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmesi gerekmektedir. Öğrenim bilgileri YÖKSİS’te yeniden aktif olan öğrencilere kasım ayında 2 aylık (ekim-kasım) burs/öğrenim kredisi ödemesi yapılacaktır.

 

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Boyunca Ödenir?

KYK Burs veya Kredileri 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte yeni bir tarih yapısına kavuşmuştur.

Buna göre KYK Burs veya Kredisine başvurduktan sonra ilk ödemeniz genellikle Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Ancak ödemeler resmiyette Ekim ayından başlamaktadır.

Bu sebeple de ilk ödemeler genelde Ekim + Kasım olarak toplu bir şekilde yapılmaktadır. Ödeme süresi ileriye doğru gittikçe Toplu Ödeme Rakamı da buna göre değişir.

  KYK Kredisi Hakkında Sıkça Sorulan Sorular ve Cevapları

Yine yeni düzenleme ile birlikte son ödemelerde son sınıfın Haziran ayında yapılmaktadır. Haziran ayında yapılan ödemelerden sonra KYK Burs veya Kredileri sona ermektedir.

Buna göre,

 • 1 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 9 Ay (Ekim – Haziran Arası)
 • 2 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 21 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 3 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 33 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 4 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 45 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 5 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 57 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 6 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 69 Ay (Ekim- Haziran Arası)

boyunca Burs veya Kredi ödemesi alırlar.

 

Yaz Aylarında KYK Bursu veya KYK Kredisi Ödenir mi? 

KYK tarafından öğrencilere sunulan Burs ve Krediler yılın her ayı hesaplara yatırılmaktadır.

Yani Ekim ayında başlayan ödemeler okul biteceği sene Haziran ayına kadar düzenli olarak yapılmaktadır.

Yukarıda da hesapladığımız gibi 2 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 21 ay boyunca KYK’dan Burs veya Kredi alabilecektir.

  2019 Yılı İçin Geçerli Olacak KYK Burs ve Kredi Rakamları Belli Oldu

Aynı şekilde 4 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 45 ay, 6 yıllık bir bölümde okuyan öğrenci ise 69 ay KYK’dan burs veya kredi ödemesi alacaktır.

 

KYK Bursu ve KYK Kredisi En Son Hangi Ay Yatar

2016 yılında yapılan bir düzenleme ile artık KYK Bursu veya KYK Kredisi alan öğrenciler ilgili bölümün normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayında son ödemelerini alırlar.

Misal 4 yıllık bir bölüm okuyan bir öğrenci 2016 yılında üniversiteye başladı ise 2016 yılının Ekim ayında ilk ödemesini alır. 2020 yılının Haziran ayında ise son ödemesi hesabına yatar.

Okulun uzaması durumunda Burs veya Kredi ödemesinde uzama olmaz. Normal süre bitince Burs veya Kredi kesilir.

Önemli Not: Üniversitelerin daha erken kapanması ve üniversiteniz tarafından öğrencilerin YÖKSİS Sisteminde PASİF ÖĞRENCİ konumuna düşürmesi durumunda KYK tarafından Nisan – Mayıs aylarında da KREDİ – Burs Ödemeleriniz kesilebilir. Bu süreci takip etmeniz gerekmektedir.

 

KYK Kredisi Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Kredisi veriliyor.

 

KYK Bursu Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Bursu veriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

451 yorum

 1. Ben 2 yıllık bir bölüm okudum ve öğrenim kredisi aldım şimdi 4 yıllık bir bölüm okumak istiyorum tekrar öğrenim kredisi alabilirmiyim ve ikisinin ödemesini aynı zamanda yapabilirmiyim

 2. Merhaba ben 2 yıllık okuyorum ve şuan 2. Sınıfım 1. Sınıftan beri geri ödemeli kyk alıyorum benim bazı nedenlerden dolayı 1 sene daha okulum uzayacak kykm bu sene hazıranda biticekmi yoksa seneyede devam edermi etmicekse tekrar alabilirmiyim

 3. Merhaba ben 2015 yılı girisliyim ilk kredimi ocakta aldım ama 3 aylık almadim tek aylık aldım benim kredi alma hakkım mayısta mi bitiyor yoksa haziranda mi nasil ögrenebiliriz

  • Son ödeme tarihi Haziran ayıdır. Okulunuz Mayıs ayında biterse bu durumda son ödeme ayınız mayıs olur. Haziran ayında veya daha sonra bitiyorsa son ödeme Haziran ayıdır.

 4. Merhabalar ben yüksek lisans kredimi ilk kez 2017 Kasım ayında almışım 1700 olarak(2tane yatmıştı) ne kadar daha devam eder kredi yardımcı olur musunuz

  • Yüksek Lisans sistemi hakkında pek bilgim yok açıkçası. Ancak sistemde 2 yıllık bir Yüksek Lisans olarak görünüyorsa en en 2019 Haziran ayına bitecektir Burs veya Krediniz.

  • Faiz aynıdır. TÜFE – TEFE oranlarına göre işlem yapılır.
   Aldığınız rakam göre ödeyeceğiniz faizde yükselir.

 5. Ben ilk kredimi ocak ayında aldım 2015 yılının. İmzaladığım sözleşmeye göre 2019 Aralık ayında son kez almam gerekiyor ama sizin yazdığınızdan anladığım kadarıyla haziran ayı son alacağım ay. Böyle bir durumda da mı böyle olacak. Ben Ekim de toplu olarak 3 aylık parasını alanlardan değilim. Benim dönemimde ocaktı ödemelerin başlangıcı.

  • Evet son ödemeniz Haziran ayında olacak. Değişen sistem sizi de etkileyecek. Kredi aldığınız için zaten almadığınız ayşarın geri ödemesi olmayacak. O sebeple de ne kadar az yatarsa aslında sizin için o kadar iyi olur.

 6. Merhaba,

  2012 mezunuyum ben.karsılıksız burs alıyordum. Okulum mezunıyet tarıhımı 12.07.2012 olarak bıldırdıgı ıcın o tarıhten sonra verılen 4 aylık bursu faızıyle beraber benden gerı ıstıoyorlar. Bana herhangıbır bıldırım yapılmıyor e devletten tesadufen ogrendım. ne yababılırım.? tesekkurler

 7. Merabalr ben ikinci yillik egitim süremi bitrdim ve tam bursum aliyrdum son ayki haziran ayinkini bana vermediler peki almk icn ne yapmam lazim

  • Eğer Haziran ayından önce mezun oldu iseniz mezun olduğunuz ay itibari ile ödemeniz kesilir. Sisteme Mayıs ayında girildi ise mezuniyet bilginiz Haziran ayında ödeme yatmaz.

 8. Ben iki yillik egitim süremi bititrdim devlet bursu aliyordum fakat brn haziran ayinkini alamadm ne yapmam gerekiyr son ay ki bursum verilmedi

  • Eğer Haziran ayından önce mezun oldu iseniz mezun olduğunuz ay itibari ile ödemeniz kesilir. Sisteme Mayıs ayında girildi ise mezuniyet bilginiz Haziran ayında ödeme yatmaz.

 9. İyi günler.Bu sene 4.sinif ogrencisiyim. 4 yildir kredi aliyorum. ilk kredi mi 2016 ocakta aldim ve 1 aylik miktarini aldim. Toplamda 45 ay demissiniz bu durumda benim ekim ayina kadar devam etmesi gerekiyor haziranda son bulursa 42 aysa lalmis olcak. Dogru mu ?

  • Ne yazık ki sistem o zamandan bu zamana değişti. Sizde aynı sistemle Haziran ayında son kredinizi alacaksınız.
   Aldığınız kredi miktarına göre hesaplamanız yapılacak. 45 AY üzerinden değil.

 10. Merhaba ben 4.sınıf öğrencisiyim ve KYK bursu bu yıl çıktı bu yıl mezun olacağım inşallah bursum 12.aya kadar devam eder mi.

  • Mezuniyetiniz sisteme girildiği ay kesilir. Hazirana kadar mezun olamazsanız Haziran ayında son ödemeniz yapılır ve kesilir.

   • Ama otomasyon sisteminde başlama 01.09.2018 bitiş 31.12.2019 olarak gözüküyor yinede hazirandami kesilir.

  • Mezun olduğunuz ay itibari ile ödemeniz kesilir. Mezuniyet bilginiz Mayıs ayında KYK ya giderse Haziran ayında yatmaz. Haziran ayında giderse Haziran yatar.

 11. Ben 2017 eylül ayında dgsden girdim fakat bu sene burs çıktı. Dgsden geçtiğim için 2 senede bitmesi imkansız seneye bitiyor yani diceğim şu seneyede burs alabilirmiyim teşekkürler.

 12. ben kredi almaya ikinci sınıfta başladım ama benim 1 dönem okulum uzadı ben gelecek yılda kredi alabilir miyim.

1 8 9 10

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
?>