KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

Öncelikli olarak daha önce bu konu ile alakalı birçok yazı paylaştıkça ancak gelen soruların artması ve sistemdeki bazı değişiklikler sebebiyle yeni bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördük.

Vereceğimiz bilgilerin Kredi Yurtlar Kurumu – KYK tarafından verilen Burs ve Krediler için geçerli olduğunu en baştan belirtmiş olalım.

Konuyla alakalı farklı sorularınız olması durumunda YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

 

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Boyunca Ödenir?

KYK Burs veya Kredileri 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte yeni bir tarih yapısına kavuşmuştur.

Buna göre KYK Burs veya Kredisine başvurduktan sonra ilk ödemeniz genellikle Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Ancak ödemeler resmiyette Ekim ayından başlamaktadır.

  KYK’dan Burs veya Kredi Alan Öğrencilerin Maaşlı Olarak Çalışması Mümkün mü?

Bu sebeple de ilk ödemeler genelde Ekim + Kasım olarak toplu bir şekilde yapılmaktadır. Ödeme süresi ileriye doğru gittikçe Toplu Ödeme Rakamı da buna göre değişir.

Yine yeni düzenleme ile birlikte son ödemelerde son sınıfın Haziran ayında yapılmaktadır. Haziran ayında yapılan ödemelerden sonra KYK Burs veya Kredileri sona ermektedir.

Buna göre,

 • 1 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 9 Ay (Eylül – Haziran Arası)
 • 2 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 21 Ay (Eylül – Haziran Arası)
 • 3 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 33 Ay (Eylül – Haziran Arası)
 • 4 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 45 Ay (Eylül – Haziran Arası)
 • 5 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 57 Ay (Eylül – Haziran Arası)
 • 6 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 69 Ay (Eylül – Haziran Arası)
  Son Sınıf Öğrencilerine Yapılan KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Haziran Ayında Sona Erecek

boyunca Burs veya Kredi ödemesi alırlar.

 

Yaz Aylarında KYK Bursu veya KYK Kredisi Ödenir mi? 

KYK tarafından öğrencilere sunulan Burs ve Krediler yılın her ayı hesaplara yatırılmaktadır.

Yani Ekim ayında başlayan ödemeler okul biteceği sene Haziran ayına kadar düzenli olarak yapılmaktadır.

Yukarıda da hesapladığımız gibi 2 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 21 ay boyunca KYK’dan Burs veya Kredi alabilecektir.

Aynı şekilde 4 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 45 ay, 6 yıllık bir bölümde okuyan öğrenci ise 69 ay KYK’dan burs veya kredi ödemesi alacaktır.

 

KYK Bursu ve KYK Kredisi En Son Hangi Ay Yatar

2016 yılında yapılan bir düzenleme ile artık KYK Bursu veya KYK Kredisi alan öğrenciler ilgili bölümün normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayında son ödemelerini alırlar.

Misal 4 yıllık bir bölüm okuyan bir öğrenci 2016 yılında üniversiteye başladı ise 2016 yılının Ekim ayında ilk ödemesini alır. 2020 yılının Haziran ayında ise son ödemesi hesabına yatar.

  KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti

Okulun uzaması durumunda Burs veya Kredi ödemesinde uzama olmaz. Normal süre bitince Burs veya Kredi kesilir.

Önemli Not: Üniversitelerin daha erken kapanması ve üniversiteniz tarafından öğrencilerin YÖKSİS Sisteminde PASİF ÖĞRENCİ konumuna düşürmesi durumunda KYK tarafından Nisan – Mayıs aylarında da KREDİ – Burs Ödemeleriniz kesilebilir. Bu süreci takip etmeniz gerekmektedir.

 

KYK Kredisi Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Kredisi veriliyor.

 

KYK Bursu Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Bursu veriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

227 yorum

 1. Iyi aksamlar ben4 yıllık bir bölüm bitirdim 2018 de mezun oldum.bu sene 2 yıllık bir bölüme gitmek istiyorum 4 yıllık bölümde ödemesiz burs aldim 2 yıllık bölüm okursam burs yine çıkar mi ödemeli veya odemesiz

 2. 2. sınıf öğrencisiyim ilk sene burs almadım bu sene almayı planlıyorum. geri ödemeli alabilirim dimi? Birde eğer alabiliyorsam ilk sene almadığım burs toplu mu veriliyor yoksa verilmiyormu acaba?

 3. Merhaba . Bu öğrenim kredisi ilk hangi ay alınıyor acaba ? Bir başka sorum , 2 yıllık bir bölüm kazandım diyelim 1 sene yks ye çalışıp 1. yılın sonunda 4 yıllık bir bölüm kazandım . 2 yıllık bölümü dondurup kazandığım 4 yıllık programa geçersem kredim devam eder mi ?

  • Ödemeler normalde Eylül ayından başlar. Ancak başvuru ve diğer süreçler sebebiyle Ekim ayında Eylül + Ekim olarak 2 ay şeklinde yatabilir.
   4 yıllık bir bölüme gitme düşünceniz varsa Kredi veya Burs başvurusu yapmayın. Sorun yaşama ihtimaliniz çok fazla.

 4. Öğrenim kredisi ilk hangi ay alınıyor acaba ? Diğer sorum 2 yıllık bir bölüme gidip 1. sene sonunda 4 yıllık bir program kazanıp ona gidersek kredimiz kesilirmi acaba ?

  • Ödemeler normalde Eylül ayından başlar. Ancak başvuru ve diğer süreçler sebebiyle Ekim ayında Eylül + Ekim olarak 2 ay şeklinde yatabilir.
   4 yıllık bir bölüme gitme düşünceniz varsa Kredi veya Burs başvurusu yapmayın. Sorun yaşama ihtimaliniz çok fazla.
   4 yıllığı kazanınca başvuru yapın

 5. Merhana ben 2014 mezunuyum. 9 ay geri ödemeli kredi aldım. 4 senedir hiç bi ise girme tecrübem olmadi bugün e devlet şifresi alıp borcuna baktım 3400 küsür borç çıktı. Ama merak ettiğin şey şu 9 ay taksitlendirme gözukuyor. 9 ay kredi 9 ay olarak borç mu işletiyor. 2016 2018 yılını borçlu gösteriyo. Ona anlatabilmisimdir yardim eden olursa sevinirim

  • Kaç ayda geri ödemesi olur bilemiyorum. Rakamsal olarak KYK ayarlıyor geri ödemeleri. Orada gördüğünüz 9ay ödemeleri aldığınız 9 ay olabilir mi? Dilerseniz kyk ile bir görüşüp net bilgi alın.

 6. Merhaba, ben 2 yıllık okudum ve 2 ders kaldı bitmesine. 2 yıl kredi aldım. Şimdi 4 yıllık bölüm kazandım. Tekrar alabilir miyim kredi?

 7. Benim kredim bir yıl kayıt dondurduğum için son sınıfa geçtiğim yılın hazıran ayında kesintiye uğradı. Öğrenci belgemi yolladiktan sonra ödemelerim tekrar açıldı ve kredi hakkim bir yil daha uzatildi. Temmuz da kredim yatmadı. Acaba yapılmayan ödemelerim sonraki ay falan tekrar yatırılır mı?

  • muhtemelen yanıtları olumsuz olacaktır ama yine de bir KYK ile görüşün derim. Şansınızı deneyin.

 8. İyi günler, ben 4 yıllık + hazırlık olan Hacettepe de mühendislik okuyorum 2. Senemde kyk kredi aldım geri ödemeli yani, okulu dondurup tekrar sınava hazırlandım bursum kesilmedi. Ama simdi 2 yıllık adalet okuyup hukuk gecisi istiyorum. Bu sene muhtemelen burslu bir özel üniversitede okuyacagım. Kredimin tamamını alır mıyım yoksa 2 yıllık bir bölüme gectigim icin kesilir mi?

 9. Ben 4 yillik fakulteye gidiyorum.
  1. Yilimda kredi almadim bu yil basvuracam ilk kredim hangi ayda hesabimda olur

  • Ekim ayında başlar. Ama genelde başvuru vs. derken ilk ödemeler Kasım ayında yapılıyor 2 aylık olarak.

 10. 2 yıllık bölüm okuyorum. Sadece 2. Sınıfta kyk kredi aldım. Okulum 1 yıl uzadı kredim kesilir mi?

 11. Benim bursum krediye dönmüş ben krediyi iptal ettirdim ben tekrar burs başvurusu yaparsam bana burs çikarmi

 12. Meraba ben 2016 girişliyim ve okulum 2 yıl oldugu icin kyk da kredim bu ay kesildi +1 yıl tekrar yatabilme gibi bişey varmı acaba?

1 3 4 5

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM