KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

Öncelikli olarak daha önce bu konu ile alakalı birçok yazı paylaştıkça ancak gelen soruların artması ve sistemdeki bazı değişiklikler sebebiyle yeni bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördük.

Vereceğimiz bilgilerin Kredi Yurtlar Kurumu – KYK tarafından verilen Burs ve Krediler için geçerli olduğunu en baştan belirtmiş olalım.

Konuyla alakalı farklı sorularınız olması durumunda YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

 

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Boyunca Ödenir?

KYK Burs veya Kredileri 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte yeni bir tarih yapısına kavuşmuştur.

  Son Sınıf Öğrencilerine Yapılan KYK Burs ve Kredi Ödemeleri Haziran Ayında Sona Erecek

Buna göre KYK Burs veya Kredisine başvurduktan sonra ilk ödemeniz genellikle Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Ancak ödemeler resmiyette Ekim ayından başlamaktadır.

Bu sebeple de ilk ödemeler genelde Ekim + Kasım olarak toplu bir şekilde yapılmaktadır. Ödeme süresi ileriye doğru gittikçe Toplu Ödeme Rakamı da buna göre değişir.

Yine yeni düzenleme ile birlikte son ödemelerde son sınıfın Haziran ayında yapılmaktadır. Haziran ayında yapılan ödemelerden sonra KYK Burs veya Kredileri sona ermektedir.

Buna göre,

 • 1 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 9 Ay,
 • 2 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 21 Ay,
 • 3 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 33 Ay,
 • 4 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 45 Ay,
 • 5 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 57 Ay,
 • 6 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 69 Ay
  KYK’dan Burs veya Kredi Alan Öğrencilerin Maaşlı Olarak Çalışması Mümkün mü?

boyunca Burs veya Kredi ödemesi alırlar.

 

Yaz Aylarında KYK Bursu veya KYK Kredisi Ödenir mi? 

KYK tarafından öğrencilere sunulan Burs ve Krediler yılın her ayı hesaplara yatırılmaktadır.

Yani Ekim ayında başlayan ödemeler okul biteceği sene Haziran ayına kadar düzenli olarak yapılmaktadır.

Yukarıda da hesapladığımız gibi 2 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 21 ay boyunca KYK’dan Burs veya Kredi alabilecektir.

Aynı şekilde 4 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 45 ay, 6 yıllık bir bölümde okuyan öğrenci ise 69 ay KYK’dan burs veya kredi ödemesi alacaktır.

 

KYK Bursu ve KYK Kredisi En Son Hangi Ay Yatar

2016 yılında yapılan bir düzenleme ile artık KYK Bursu veya KYK Kredisi alan öğrenciler ilgili bölümün normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayında son ödemelerini alırlar.

  KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti

Misal 4 yıllık bir bölüm okuyan bir öğrenci 2016 yılında üniversiteye başladı ise 2016 yılının Ekim ayında ilk ödemesini alır. 2020 yılının Haziran ayında ise son ödemesi hesabına yatar.

Okulun uzaması durumunda Burs veya Kredi ödemesinde uzama olmaz. Normal süre bitince Burs veya Kredi kesilir.

 

KYK Kredisi Yazın Veriliyor mu?

Evet. Yaz aylarında da KYK Kredisi veriliyor.

 

KYK Bursu Yazın Veriliyor mu?

Evet. Yaz aylarında da KYK Bursu veriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

28 yorum

 1. Merhaba. Mayıs ayında haziran ayından harçlık avans neden tanımlı değil yaziyor. Haziran ayindan harclık avanstan yararlanamıyor muyuz?

  • Muhtemelen son ay borç yapıp gitmeyin diye banka böyle bir kısıt eklemiş olabilir. Son yatan burs veya kredi varsa harçlık avansı kapatacaktır.

 2. 2014 de üniversiteye başladım mayısın 25 inde final sınavlarım bitiyor ve mezun oluyorum haziranda son kez yatıp mı kesiliyor kyk kredisi yoksa haziranı bulmadan mezun olduğum için haziranda yatımıyor mu

 3. merhaba 1. sınıfım ilk dönem 2 alttan dersim var 2. dönemden de 2 tane yani toplam 4 alttan dersim var bursum kesilirmi ? kaç dersten kalınca kesiliyor ? bir de haziran ayından sonra ekim kasıma kadar burs veriliyor mu ?

  • Yaz aylarında da Burs yatar.
   Ortalamanız 2.00 altında ise burs krediye döner. Genelde uygulanan sistem bu şekilde. Ancak üniversitelerin bazılarında 3 dersten fazla başarısız dersiniz varsa da Burs krediye dönebilir.

 4. Merhabalar ben Ocakta kredi almaya başladım 4.sınıfım epey haziranda kredim biterse 42 ay almış olucam. 45 ay yani Eylül’e kadar alır mıyım ?

 5. İyi günler ben iki senelik m. Restorasyon bölümü okuyorum okulu dondurmadan ayrıldım ve burs alıyorum geri odemesiz bursumu sonuna kadar almak istiyorum en son ay hangisi donduracam krediye dönmemesi için teşekkürler.

  • Okulunuz bu bilgiyi hangi ay KYK ya geçer bunu bilemem. Kendi sitesinden takip edin. 1-2 ay belki geri ödemeli alırsınız. Onu da öder ve hemen kapatırsınız borcunuzu.

 6. Peki ben suan 2 Yıllık bölüm okuyorum ve 1 yılını dondurdum bazı sebeplerden dolayı ama benim öğrenim sürem 2019 haziranda bitiyor gelecek sene 2. Sınıftan devam edecem ve döndürdüğum dönem için burs alacakmıyım yok sa tekrar mi baş vurmam gerekiyor bir yardım cı olurmusunuz

  • Başvurunuzu yazarsınız. 2. sınıf olarak ele alınır ve Ekim ayında ilk ödemeniz yapıldıktan sonra 9 ay sonunda Haziran ayında son ödemeniz yapılır. Kalan 1 yıl için ödeme yapılmaz.

 7. Merhaba hazırlık eğitimi ile birlikte toplamda 5 sene üniversite okuyacağım şu an 4.senem benim sormak istediğim önümüzdeki sene kyk kredisi alıp alamayacağım yani bu kontrol edebileceğim bir yer var mı? Çünkü duyduğum kadarıyla kimi arkadaşlar 5 kimisi 4 sene alacakmış bu krediyi sanırım ilk krediye başvuru zamanı evrak doldurumuyla alakalı bir durum

  • KYK’nın sitesinden son ödeme tarihine bakın. Eğer 4. sene sonunda bitiyorsa KYK ile irtibata geçip dilekçe vs. gibi işlemleri yaparak +1 sene daha ekletebilirsiniz.

 8. merhaba
  öğrenim kredisi alıyorum yazın veya diğer zamanlar da çalışsam kredim kesilir mi ?

  • Yaz Tatilinde Çalışırsam Bursum veya Kredim Kesilir mi?
   Eğer Burs alıyorsanız isterseniz Yaz Dönemi isterseniz Tüm Sene çalışın Bursunuz Kesilmez.

   Ancak Öğrenim Kredisi alıyorsanız Yaz Tatilinde de normal dönemde de Part Time bir işte çalışabilirsiniz. Aldığınız maaş eğer Asgari Ücret düzeyinde ise Krediniz Kesilir. Eğer Part Time düzeyde bir işte çalışıyor ancak aldığınız rakam Asgari Ücretin üstüne çıkıyorsa ve maaşlar Banka üzerinden yatıyorsa İşveren ile görüşerek ödemelerinizle alakalı olarak Resmi Kısmını Banka üzerinden kalanı ise Ayrıca veya Elden almayı talep edebilirsiniz.

 9. Ben 2014 girisliyim ilk burs ocak 2015 te yatmıştı bize. Haziran da sona ermesi durumunda mevcut duruma göre 3 ay eksik almış olacağız bu konuyla ilgili bir düzenleme var mi acaba

 10. Kyk bursu aliyorum 4. Sinifim.hangi ayda kesilecek. Ve kesildikten sonra herhangi bir islem yapmam gerekiyormu ?

 11. Merhaba ben Ağrı ibrahim çeçen üniversitesinde eğitim fakültesinde okuyorum. İlk dönem bitti ders ortalamam iyi ama bölümünden memnun değilim aynı üniversitenin İslami bilimler bölümüne geçmek istiyorum ikinci dönem bursumun kesilmemesi için birşey yapmama gerek var mı?

 12. ben sanat tarihi 3.sınıf ögrancisiyim 2.sınıfta yaptığım başvuru sonucunda 3 yıllık kredi çıķtı.şimdi ben üniversite sinavina hazirlaniyorum 4 ýıllik bölum kazandığımda ben yine kredi başvurusu yapabiliyormuyum

  • Yeniden başvuru yapamazsınız. KYK ya başvuru yapıp şuan aldığınız krediyi devam ettirebilirsiniz. Tabi 4. yıl dolana kadar. Yani 2 şimdi aldı iseniz 2 de diğerinde alırsınız. Tabi KYK dilekçeyi kabul ederse.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Açıköğretim