KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Verilir, En Son Hangi Ay KYK Bursu veya KYK Kredisi Hesaplara Yatar?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

KYK’dan burs veya kredi alan öğrenciler kaç ay boyunca bu ödemeleri alırlar, yaz döneminde KYK Bursu veya KYK Kredisi ödenir mi ve en son KYK Burs veya Kredisi hangi ay ödenir?

Öncelikli olarak daha önce bu konu ile alakalı birçok yazı paylaştıkça ancak gelen soruların artması ve sistemdeki bazı değişiklikler sebebiyle yeni bir bilgilendirme yazısı yazmayı uygun gördük.

Vereceğimiz bilgilerin Kredi Yurtlar Kurumu – KYK tarafından verilen Burs ve Krediler için geçerli olduğunu en baştan belirtmiş olalım.

Konuyla alakalı farklı sorularınız olması durumunda YORUM sekmesi üzerinden bizlere sorularınızı iletebilirsiniz.

 


 

Duyuru: Kurumumuzdan burs alan öğrencilerin başarı durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Not ortalaması 4’lük sistem üzerinden 2 ve üzeri, 100’lük sistem üzerinden 53,33 ve üzeri olan öğrenciler ile hazırlık sınıfını geçip bir üst sınıfa başlayan öğrenciler başarılı olarak değerlendirilir ve bu öğrenciler burs almaya devam eder.

Not ortalaması bu puanların altında kalan veya hazırlık sınıfını geçemeyen öğrencilerin bursu, ekim ayından itibaren öğrenim kredisine dönüştürülecektir. Öğrencilere, Öğrenim Kredisi Yönetmeliği hükümlerine göre normal öğrenim süresinden kalan süre kadar öğrenim kredisi ödenecektir. Öğrenim kredisi almak istemeyen öğrenciler www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-Devlet şifresi ile başvuru yaparak burs/kredi iptal/ vazgeçti işlemi yapabilecektir.

Bursunun öğrenim kredisine dönüşüp dönüşmediğini kontrol etmek isteyen öğrenciler, durumlarını ekim ayı itibarıyla e-Devlet’teki Burs/Kredi Sorgu alanından ya da Ziraat Bankası ATM’lerinden öğrenebilecektir.

YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi’nde not ortalamasında yanlışlık olduğunu düşünen öğrencilerin, üniversitenin öğrenci işleri ile görüşmesi gerekmektedir.

 

Duyuru: Kurumumuzdan burs/öğrenim kredisi alan öğrencilerin durumları YÖK Öğrenci Bilgi Sistemi (YÖKSİS) üzerinden sorgulanmaktadır. Sorgulama esnasında öğrenim bilgileri pasif olarak görülen öğrencilerin burs/öğrenim kredisi ekim ayı itibarıyla kesilecektir.

Bilgilerinde hata olan öğrencilerin üniversitenin öğrenci işleriyle görüşmesi gerekmektedir. Öğrenim bilgileri YÖKSİS’te yeniden aktif olan öğrencilere kasım ayında 2 aylık (ekim-kasım) burs/öğrenim kredisi ödemesi yapılacaktır.

 

KYK Bursu veya KYK Kredisi Kaç Ay Boyunca Ödenir?

KYK Burs veya Kredileri 2016 yılında yapılan bir düzenleme ile birlikte yeni bir tarih yapısına kavuşmuştur.

Buna göre KYK Burs veya Kredisine başvurduktan sonra ilk ödemeniz genellikle Kasım ayı içerisinde yapılmaktadır. Ancak ödemeler resmiyette Ekim ayından başlamaktadır.

Bu sebeple de ilk ödemeler genelde Ekim + Kasım olarak toplu bir şekilde yapılmaktadır. Ödeme süresi ileriye doğru gittikçe Toplu Ödeme Rakamı da buna göre değişir.

Yine yeni düzenleme ile birlikte son ödemelerde son sınıfın Haziran ayında yapılmaktadır. Haziran ayında yapılan ödemelerden sonra KYK Burs veya Kredileri sona ermektedir.

Buna göre,

 • 1 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 9 Ay (Ekim – Haziran Arası)
 • 2 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 21 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 3 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 33 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 4 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 45 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 5 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 57 Ay (Ekim- Haziran Arası)
 • 6 Yıl Burs – Kredi Alacaklar için toplamda 69 Ay (Ekim- Haziran Arası)

boyunca Burs veya Kredi ödemesi alırlar.

 

Yaz Aylarında KYK Bursu veya KYK Kredisi Ödenir mi? 

KYK tarafından öğrencilere sunulan Burs ve Krediler yılın her ayı hesaplara yatırılmaktadır.

Yani Ekim ayında başlayan ödemeler okul biteceği sene Haziran ayına kadar düzenli olarak yapılmaktadır.

Yukarıda da hesapladığımız gibi 2 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 21 ay boyunca KYK’dan Burs veya Kredi alabilecektir.

Aynı şekilde 4 yıllık bir bölümde okuyan bir öğrenci 45 ay, 6 yıllık bir bölümde okuyan öğrenci ise 69 ay KYK’dan burs veya kredi ödemesi alacaktır.

 

KYK Bursu ve KYK Kredisi En Son Hangi Ay Yatar

2016 yılında yapılan bir düzenleme ile artık KYK Bursu veya KYK Kredisi alan öğrenciler ilgili bölümün normal eğitim süresini tamamladıkları senenin Haziran ayında son ödemelerini alırlar.

Misal 4 yıllık bir bölüm okuyan bir öğrenci 2016 yılında üniversiteye başladı ise 2016 yılının Ekim ayında ilk ödemesini alır. 2020 yılının Haziran ayında ise son ödemesi hesabına yatar.

Okulun uzaması durumunda Burs veya Kredi ödemesinde uzama olmaz. Normal süre bitince Burs veya Kredi kesilir.

Önemli Not: Üniversitelerin daha erken kapanması ve üniversiteniz tarafından öğrencilerin YÖKSİS Sisteminde PASİF ÖĞRENCİ konumuna düşürmesi durumunda KYK tarafından Nisan – Mayıs aylarında da KREDİ – Burs Ödemeleriniz kesilebilir. Bu süreci takip etmeniz gerekmektedir.

 

KYK Kredisi Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Kredisi veriliyor.

 

KYK Bursu Yazın Veriliyor mu?

Evet.

Yaz aylarında da KYK Bursu veriliyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

824 yorum

 1. 2018 öncesi burs kesilme sinde not ortalaması kaçın altına düştüğünde burs kesilir 2018de yapılan değişiklikte 4lük sistemde 2nin altına düştüğünde kesiliyor ancak 2018 öncesini bulamıyorum nereden bulurum bu kanunu

  • 2018 öncesinde 4 ve daha fazla dersten kalındığında Bursunuz Krediye dönmekte idi.

 2. Merhaba ben şuan 2. Sınıfım ama yıl sonunda tekrar sınava girip olursa tıpa geçmeyi düşünüyorum. Burs durumum ne olur 2 yılın üstüne birde 6 yıl burs alabilir miyim? Şimdiden teşekkür ederim

  • 2 yıl üstüne 6 yıl alamazsınız. Yeniden sınava gireceğiniz için 2 yılı alır ve hakkınızı tamamlarsınız. Sadece DGS ile geçişlerde ek süre verilir o da 2 yıllık okurken DGS ile 4 yıllık bölüme geçenler için 2 Yıl + 2 Yıl dır.

 3. 4 senelik okulda 6.senem ama bu zamana kadar hiç kredi almadım şimdi başvursam kredi alabilir miyim ?

 4. Merhaba ben hiç KYK’ya başvurmadım ve kredi almadım merkezi yatay geçişle yeni üniversiteye geçip kyk’ya başvurduğum taktirde 4 yıl kredi alabilir miyim ?

 5. Merhaba lisans öğrencisiyim ve zorunlu hazırlığa kaldım eğer bu yıl KYK bursu alırsam 4.sınıfta da burs alabilir miyim yani 5 yıl boyunca burs alabilir miyim?

 6. Kyk kredisini okul biter bitmez peşin ödesek yine faizle mi ödüyoruz yoksa aldığımız para kadarını öder miyiz?

  • Geçmiş yılların faizini ödersiniz. Bu kaçınılmaz. Ama taksitli ödemeden daha az ödeme yaparsınız.

 7. Merhaba ben önlisans öğrencisiyim Ve şuan aktif olarak burs alıyorum 4 senelik bir bölüme geçeceğim ve muhtemelen hazırlık okumak zorunda kalacağım. Hazırlık okuduğum için burs kesilir mi?

  • Ön Lisans öğrencisi olduğunuz için 2 yıl burs alırsınız. DGS ile geçerseniz 2 yıl daha verilir. DGS değilde farklı şekillerde geçiş yaparsanız 2. yılın sonunda burs ödemeniz kesilir. Hazırlık okumanız bir etken değildir.

 8. okulum bir sene uzadı son senemi tekrar edeceğim kredim uzamıyor. Tekrar başvurup 1 sene daha kredi alabilir miyim?

 9. Ben 2016 girişli bir lisans öğrencisiyim kyk bursunu 2018 yılında kazandım 2 yıldır burstan faydalaniyorum ortalamam suan gayet iyi olmasına rağmen okulum uzadı burs bu en son haziranda bitti mi yoksa sadece 2 yıl aldığım için sonraki senede alabiliyor muyum? Teşekkür ederim

 10. Merhaba ben 2016 yılında üniversiteye basladım 2 sene sonra baska bir üniversiteye başladım 1. Sınıftan şimdi 2. Sınıfı bitiriyorum yani kyk yı 4 sene almıs oluyorum yatmaya devam eder mi okulum bitene kadar yoksa bu haziran ayında son kez mi yatar. İki okuduğum bölüm de 4 yıllıktı bu arada

 11. Ben 2016 girişliyim lisans okuyorum 2018 yılında burs kazandım ondan önceki 2 yıl hiç birşey almadım. Şuan ortalamam iyi ama okulum uzadı bu haziranda bursum kesilecek mi yoksa sadece 2 yıl aldığım için devam edecek mi? Teşekkür ederim

 12. merhabalar bu sene mezun oluyorum kyk ödemeleri bittikten sonra kredi kartı borcumu hemen tek seferde ödemem mi gerekiyor yoksa asgari olarak ay ay ödeyebiliyor muyum?

 13. Ben 2 yıllık tıbbi dökumantasyon okuyorum ve 1.sınıfım burs alıyorum seneye yeni bölüme başlasam 4 yıllık 2 yıl daha burs alacak miyim eğer boyke olmuyorsa ben bu sene başlasam vursun lisanda çevirebilir miyim yardimci olursanız sevinirim..

  • 2 yıllık burs alma hakkınız var. 2 yılın sonunda DGS ile geçiş yaparsanız 2 yıl daha alırsınız.
   2 yıllık okurken 4 yıllık kazanırsanız 1 yıl daha alırsınız ve bursunuz kesilir.

 14. Benim aldığım KYK burs kartın da son kullanma tarihi 2020 Haziran bana yatacak olan burs en son Mayıs tamı yatiyor yoksa Haziranda da yatmış olurmu

1 15 16 17

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
Sed felis consequat. libero ante. Aenean porta. consectetur vulputate,