KYK Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet Üzerinden Yapılacak

KYK Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet Üzerinden Yapılacak

KYK’dan Burs ya da Kredi alırken Yatay Geçiş, Dikey Geçiş veya Yeniden Sınava Girme yolu ile Üniversite veya Bölüm Değiştiren öğrencilerin Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet üzerinden alınacak.

KYK’dan Burs ya da Kredi alırken Yatay Geçiş, Dikey Geçiş veya Yeniden Sınava Girme yolu ile Üniversite veya Bölüm Değiştiren öğrencilerin Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet üzerinden alınacak.

600 Binden fazla öğrenciye Barınma Hizmeti sunan ve Milyonlarca öğrenciye de Burs veya Kredi ile mali destek sağlayan Kredi Yurtlar Kurumu – KYK iş yoğunluğunu azaltmak ve öğrencilere kolaylık sağlamak adına birçok başvuru işlemini E-Devlet üzerinden sunmaya başladı.

Son yapılan düzenleme ile birlikte Yatay veya Dikey Geçiş veyahut Yeniden Sınava Girerek Bölüm yada Okul Değiştiren öğrencilerin Kredi veya Burs almaya devam etmeleri için gereken Nakil İşlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaya başlandı.

 

  KYK Sözleşmeli Yurt Personeli Alım İlanı (2017 Nisan)

 

Dilekçe Yazma Dönemi Sona Erdi

Geçtiğimiz aylarda Kredi Geri Ödeme, Kredi Ödeme Erteleme, Burs veya Kredi İptali gibi birçok işlemi Dilekçe Sisteminden çıkararak E-Devlet üzerinden Online hale getiren KYK yeni düzenleme ile E-Devlet sayfasına yeni bir işlem daha ekledi.

Buna göre daha önce Dilekçe ve Öğrenci Belgesi gibi evraklarla elden yada posta ile yapılan Kredi ve Burs Nakil İşlemleri online olarak yapılacak.

Üniversitelere yapılan kayıt işlemleri sonrasında e-Devlet üzerinden yapılacak olan Nakil Kayıt İşlemleri ile Burs veya Kredi alırken Dikey veya Yatay Geçiş Yapan veyahut Yeniden Sınava Girip farklı bir bölüm veya üniversite kazanan öğrencilerin Burs ve Kredileri yeni okulları ve bölümleri üzerinden yatmaya devam edecek.

  KYK Burs ve Kredi Taahhütname Onay Süreci Uzatıldı

Bu sayede dilekçe yazma ve takip etme süreci çok daha hızlı olurken dilekçenin kaybolması gibi bir sorunun yaşanma ihtimali de ortadan kalkmış olacak.

 

Nakil İşlemleri Kimler Tarafından ve Ne Zaman Yapılacak?

KYK’dan burs/kredi almakta iken yatay geçiş yaparak ya da yeniden sınava girerek öğretim kurumu değiştiren öğrenciler ile ön lisans programını ara vermeden ve yıl kaybı olmadan bitirip dikey geçiş sınavıyla lisans programını tamamlayan öğrenciler, durumlarındaki değişikliği artık e-Devlet üzerinden Nakil İşlemlerini yapabilecekler.

KYK, geçiş yapan öğrencilerin burs/kredi nakil talebini e-Devlet’ten aldıktan sonra öğrencilerin öğrenim bilgilerini YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sitemi) üzerinden kontrol edecek.

Dolayısıyla öğretim kurumu değiştiren öğrencilerin hem eski öğrenim bilgilerinin hem de yeni öğretim kurumuna ait bilgilerin sistemde görünüyor olması gerekiyor.

  KYK Tarafından Banka Hesapları Açılmaya Başlandı

Öğretim kurumu değiştiren öğrencilerin burs/kredi kesintisi yaşamaması için durumlarındaki değişikliği en geç bir ay içinde e-Devlet’ten bildirmesi yeterli olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

192 yorum

 1. Merhabalar ben önlisans mezunuyum bitirdim ve yıl kaybı olmadan DGS ile hemşireliğe geçiş yaptım bu sene bursumun devam etmesi için nakil işlemi yapmam gerekiyormuş ve artık e devlet üzerinden yapılabiliyormuş dilekçe göndermemize gerek kalmamış fakat ben e devlete giriyorum nakil işlemini yapamıyorum orda da dilekçe gönderin yazıyor ne yapmam gerek 🤔

  • KYK ile görüşüp durumu izah edin. Size bir bilgi verirler. Sisteme yeni okulunuzun öğrencisi olduğunuz işlenmiş mi ona da bir bakın. YÖKSİS Sistemine.

   • Yükseköğretim kurumunuzu değiştirmeniz halinde bu hizmeti kullanarak burs/krediniz için nakil başvurusu yapabilir ve durumunuzu takip edebilirsiniz.
    KURUMUMUZCA BURS/KREDİ NAKİL İŞLEMLERİNİZİN İNCELENEBİLMESİ İÇİN ESKİ ÖĞRETİM KURUMUNUZDAN AYRILDIĞINIZ TARİH, AYRILDIĞINIZ TARİHTE BULUNDUĞUNUZ SINIFI GÖSTERİR BİR BELGE Yİ DİLEKÇE EKİNDE KURUMUMUZUN – YÜKSEK ÖĞRENİM KREDİ VE YURTLAR KURUMU GENEL MÜDÜRLÜĞÜ KREDİ DAİRESİ BAŞKANLIĞI SÖĞÜTÖZÜ MAH. 2176 SOK. NO:25 ÇANKAYA/ANKARA – ADRESİNE POSTA YOLU İLE GÖNDERMENİZ GEREKMEKTEDİR.
    E devlete girince bu yazı çıkıyor

    • KYK ile yine de görüşün. Bu uyarıyı da bildirin. Muhtemelen sistemsel bir sorun var veya evraklarla alakalı bir sıkıntı var.

 2. Merhaba ben geçen sene yanlışlıkla bursumu iptal ettim bu geçen sene ben geçiş yaptım ama e.devletten nakil işlemini gerçekleştirmedim bu sene başvuru yapacaktım olmuyor nakil işlemi yapmam gerekiyor yaptım kyk yi aradım dedim geçen sene yanlislikla bursumu iptal ettim dedim nakil işlemi yapmışsınız onaylansa bursum yatar sizce doğru mu iptal edildiği halde yatar mi

  • Yani ben buradan sizin bursunuzun ne durumda olduğunu bilemem. KYK ne bilgi verdi ise o doğrudur. Onlarla yeniden irtibata geçip teyit ettirin durumu. Yeniden başvuru yapamazsınız zaten sistem izin vermez.

 3. Merhaba, trakyada ön lisans öğrencisiydim kykdan burs alıyordum, bu sene tekrar sınava girip trakyadan okul kaydımı sildirip istanbulda başka bir bölümde ön lisans bölümüne kayıt yaptırdım. ekime kadar bursum yattı lakin ekimde kesildi. iki hafta öncesinde nakil başvurusu yaptım fakat hala sonuç bekliyorum. başvurunun onaylanması ne kadar süre alacaktır? bir dahaki ay tekrar yatmaya başlar mı? bu arada geçen seneki sınav notlarım sebebi ile bu sene bursum kesilecekti, direkt kredi olarak mı devam eder?

  • Süre ne kadar olur bilemem. Muhtemelen krediye dönmüştür. Sistem nakli tamamlayınca belli olacak.
   KYK ile görüşüp sorularınızı sorabilirsiniz.

 4. Merhaba. Ben 2016 yılında önlisans programı kazandım 2018 yılın da 2. Dönem başlarken okulumu dondurdum(2 dönem burs 1 dönem kredi) yalnız okulumu dondurduktan itibaren kredi kullanmaya devam ettim.şimdi yeniden tekrar sınava girerek başka bir önlisans programı okuyorum.tekrardan kredi almam mümkünmüdür?

  • Yeniden başvuru yapamazsınız. Yönetmelik net.
   Daha önce Ön Lisans veya Lisans seviyesinde Burs veya Kredi aldı iseniz Ön Lisans ve Lisans seviyesinde bir daha Burs veya Kredi alamazsınız.
   VGM Bursuna başvuru yapabilirsiniz.

 5. ben yatay geçişle ünimi değiştirdim kredimi iptal ettim kredi nakili ypamak zorundamıyım yinede ?

 6. Merhaba ben merkezi sistemle geçiş yaptım dün burdum yatması getrkiyordu ama yatmadı nakil işlemim gerçekleşmemiş çünkü eski üniverstemde kayıtlıydım bende kaydımı bügün sildirdim ve nakil işlemimi gerçekleştirdim acaba bursumu bana ne zaman geri verecekler yahutta geri verirler mi

  • KYK ile görüşün. Süreç ne kadar sürer, geçmiş ay için ödeme onayı verirler mi onlar bilgi verebilir.

 7. Merhabalar ben türk dili ve edebiyatı okurken kamu yönetimine yatay geçiş yaptım bursum ekim 6 sında yatması gerekiyordu yatmadı. Bıgün e devlet üzerinden nakil talebimi gerçekleştirdim bursum kesilirmi acaba kesilmezse kaç gün içinde yatar

  • Bu ay muhtemelen gitti. Gelecek aya yetişir ve onaylanırsa bursunuz yatar. Ama KYK ile görüşün bi derim.

 8. iyi günler ben hazırlıkta 2 yıl üst üste kaldım bu sene sınava girdim ve bölüm degistirdim eski okulumla ilişiğim kesildi ders kaydımı yaptım e devletten de burs/kredi nakil başvurusu yaptım ancak ekim kredim yatmadı neden acaba bi bilgi verebilir misiniz ? Hayırlı akşamlar.

  • Başvuru sonuçları sanırım yetişmedi. Birçok kişiye yatmamış. Konuyla alakalı KYK ile bir görüşün derim.

 9. Merhabalar. Ben 2015 yılında arkeoloji ikinci öğretim üniversite girişliyim. 2015 ten beri üniversiteye gitmedim ama kaydım duruyordu pasif olarak. 2017 yılında kredi almak için kayıt yeniledim ve aldım. İkinci dönemi yenilemedim bu yılın mayıs ayında pasif duruma düştüğü için öğrenciliğim kesildi kredim. Bende bu sene yeni 4 yıllık bölüm kazandım özel de sınav yoluyla. Eski okuldan kaydımı sildirip e devlet üzerinden kredi nakil işlemini yaptım. Sorum şu, başka işlem yapmama gerek var mı ve haziran ayından beri yatmayan kredilerimle beraber toplam olarak yatar mı? Teşekkürler…

  • İlk olarak yatmayan kredileriniz yatmaz. Neden yatsın ki. O dönemde Öğrenci Değildiniz. O sebeple de kredi hakkınız yok.
   Nakil talebinde bulundu iseniz kontroller vs. yapılır ve süreç tamamlanır. Garanti olsun diye KYK ile telefonla görüşebilirsiniz.
   Son olarak 2015 yılında giriş yaptığınız için 2015/2016, 2016/2017, 2017/2018 ve 2018/2019 eğitim ve öğretim dönemleri baz alınacaktır. Bu sebeple de muhtemelen bu sene Haziran ayında krediniz kesilecektir.
   Kendinizi ona göre ayarlayın derim.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM
YKSDestek