KYK Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet Üzerinden Yapılacak

KYK Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet Üzerinden Yapılacak

KYK’dan Burs ya da Kredi alırken Yatay Geçiş, Dikey Geçiş veya Yeniden Sınava Girme yolu ile Üniversite veya Bölüm Değiştiren öğrencilerin Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet üzerinden alınacak.

KYK’dan Burs ya da Kredi alırken Yatay Geçiş, Dikey Geçiş veya Yeniden Sınava Girme yolu ile Üniversite veya Bölüm Değiştiren öğrencilerin Burs ve Kredi Nakil Talepleri E-Devlet üzerinden alınacak.

600 Binden fazla öğrenciye Barınma Hizmeti sunan ve Milyonlarca öğrenciye de Burs veya Kredi ile mali destek sağlayan Kredi Yurtlar Kurumu – KYK iş yoğunluğunu azaltmak ve öğrencilere kolaylık sağlamak adına birçok başvuru işlemini E-Devlet üzerinden sunmaya başladı.

Son yapılan düzenleme ile birlikte Yatay veya Dikey Geçiş veyahut Yeniden Sınava Girerek Bölüm yada Okul Değiştiren öğrencilerin Kredi veya Burs almaya devam etmeleri için gereken Nakil İşlemleri E-Devlet üzerinden yapılmaya başlandı.

 

  Ziraat Bankası Genç Bankkart, Avans Limit ve Kredi Kartı Hakkında Bilgiler

 

Dilekçe Yazma Dönemi Sona Erdi

Geçtiğimiz aylarda Kredi Geri Ödeme, Kredi Ödeme Erteleme, Burs veya Kredi İptali gibi birçok işlemi Dilekçe Sisteminden çıkararak E-Devlet üzerinden Online hale getiren KYK yeni düzenleme ile E-Devlet sayfasına yeni bir işlem daha ekledi.

Buna göre daha önce Dilekçe ve Öğrenci Belgesi gibi evraklarla elden yada posta ile yapılan Kredi ve Burs Nakil İşlemleri online olarak yapılacak.

Üniversitelere yapılan kayıt işlemleri sonrasında e-Devlet üzerinden yapılacak olan Nakil Kayıt İşlemleri ile Burs veya Kredi alırken Dikey veya Yatay Geçiş Yapan veyahut Yeniden Sınava Girip farklı bir bölüm veya üniversite kazanan öğrencilerin Burs ve Kredileri yeni okulları ve bölümleri üzerinden yatmaya devam edecek.

  KYK Yurtları İçin Kayıt Ücretleri, Kayıt Süreci ve Evrak Bilgisi

Bu sayede dilekçe yazma ve takip etme süreci çok daha hızlı olurken dilekçenin kaybolması gibi bir sorunun yaşanma ihtimali de ortadan kalkmış olacak.

 

Nakil İşlemleri Kimler Tarafından ve Ne Zaman Yapılacak?

KYK’dan burs/kredi almakta iken yatay geçiş yaparak ya da yeniden sınava girerek öğretim kurumu değiştiren öğrenciler ile ön lisans programını ara vermeden ve yıl kaybı olmadan bitirip dikey geçiş sınavıyla lisans programını tamamlayan öğrenciler, durumlarındaki değişikliği artık e-Devlet üzerinden Nakil İşlemlerini yapabilecekler.

KYK, geçiş yapan öğrencilerin burs/kredi nakil talebini e-Devlet’ten aldıktan sonra öğrencilerin öğrenim bilgilerini YÖKSİS (Yükseköğretim Bilgi Sitemi) üzerinden kontrol edecek.

Dolayısıyla öğretim kurumu değiştiren öğrencilerin hem eski öğrenim bilgilerinin hem de yeni öğretim kurumuna ait bilgilerin sistemde görünüyor olması gerekiyor.

  KYK Tarafından Banka Hesapları Açılmaya Başlandı

Öğretim kurumu değiştiren öğrencilerin burs/kredi kesintisi yaşamaması için durumlarındaki değişikliği en geç bir ay içinde e-Devlet’ten bildirmesi yeterli olacak.

Sosyal Medyada Paylaşın:

41 yorum

  • Evet. Diğer üniversiteye kaydınız E-Devlet sistemine düşünce Nakil Başvuru talebi yapabilirsiniz. Ama dilerseniz KYK ile de bir görüşün.

 1. Hocam 2 yıllık okulumdan kredi alıyordum geçen sene 4 yıllık bi bölüm kazandım kredimi nakil yapmak istiyorum 30 Haziran da kesiliyor kredim.2 yıllık okul kaydımı silmem gerekiyor değil mi 1 sene oraya hiç gitmedim çünkü

  • Nakil işlemlerini e-Devlet üzerinden yapabilirsiniz. Ama sizin iş zor. 2 yıllıktan DGS ile geçerseniz kredi uzar. Diğer türlü uzamaz. Ama şansınızı bir deneyin derim.

 2. Hocam ben de kasımda başvuru yapmıştım, kredi nakil talebim onaylanmış nakil işlemim 7 şubat tarihinde yapılmış gözüküyor ama kredim kesildi ve mart ayında yatmadı ben hiçbir şey anlamadım bu işten lütfen yardım edin.

   • Konuyla alakalı olarak KYK ile bir görüşün. Sistemsel bir sorun vardı sanırım E-Devlet sisteminde. Dilekçe ile yeniden başvurular istenmişti

  • Konuyla alakalı olarak KYK ile bir görüşün. Sistemsel bir sorun vardı sanırım E-Devlet sisteminde. Dilekçe ile yeniden başvurular istenmişti

 3. Kredi nakil talebimin onaylanması 3 aya yakın sürdü bu 3 ayın ödemesini toplu olarak alır mıyım ?

  • KYK ile bir görüşün. Ödemesinin yapılması lazım aslında. Sizden kaynaklı bir sorun değil. Ama yine de birşey demek zor.

  • Nakil talebi onaylanana kadar ödeme genelde yatmıyor diye biliyorum. Ama yine de başka arkadaşlarda cevap verirlerse güzel olur.

 4. Arkadaşlar nakil talebi yaptıktan sonra burs veya krediniz yatmaya devam etti mi kesinti oldu mu lütfen yardımcı olur musunuz?

  • Nakil talebi onaylanana kadar ödeme genelde yatmıyor diye biliyorum. Ama yine de başka arkadaşlarda cevap verirlerse güzel olur.

 5. Ben de nakil başvurusu yapmıştım 3 ay önce. Geçen gün baktım Nakil yapılmıştır diyor ama kyk Sisteminde hala görünmüyor.

 6. İyi günler. Dilekçe ekler bölümünde eski okuldan almam gereken belgeleri talep ettim okulumdan ama hiç duymadiklarini ve vermeyeceklerini söylediler. Dilekçe,yeni okuldan aldığım öğrenci belgesi ve eski okul dan aldığım transkript belgesini göndersem sorun olur mu ? Yada sadece e devletten bildirmem yeterli olur mu ?

  • NAKİL Talepleri zaten artık sadece e-devlet üzerinden alınıyor. KYK destek hattını arayın dilerseniz bir de süreci soruşturmak adına. o iki evrakla dilekçenizi de ayrıca gönderin KYK’ya.

 7. Dilekçe ile ilgili yardımcı olabilecek biri var mı ben nasıl ve hangi adrese göndereceğimi bilmiyorum

  • KYK İletişim Hattını arayın. Size adres bilgisini ve örnek bir dilekçe bilgisini sunacaklardır.

 8. Ben kyk yı aradım görüştüm. E devlette sorun olduğunu başvurumu dilekçe yazarak Ankaraya göndermemi istediler. Öğrenciysen ve bursa ihtiyacın varsa işimiz zor ..

  • Sanırım henüz kimse de Nakil işlemleri onaylanmamış. Twitter üzerinden bu konuda sorunları iletin. Hızlandıracaktır süreci.

 9. Nakil talepleri e devletten alınıyor ancak onaylanmıyor komedi gibi posta yoluyla yapıldığında daha sağlıklı oluyordu. Bende 1 2 ay kadar önce nakil talebinde bulundum sonuç yok.. Maalesef bu işler bu kadar zor olmamalı…

  • Kontrollerde gecikme yaşanmış olabilir. Dilerseniz KYK ile bir görüşün iletişim numarası üzerinden. Sonuçlanacaktır muhtemelen kısa süre içerisinde

 10. Merhaba. Bende ekimde nakil talebinde bulundum fakat hala sonuclanmadi. Hala nakil talebi var yaziyor. Bende yatay gecis yapmistim. Ne zaman sonuclancak acaba.

 11. Merhaba. Ben 2 yıl adalet okudum burs alıyordum .daha sonra bu bölumü bitirip ara vermeden beden eğitimi ve spor öğretmenliği bölümün u okumaya başladim . 5 kasım da Burs nakil işlemi yaptım ancak daha sonuçlanmadı açıkcasıpek bilgim yok acaba bursum devam edecek mi

  • KYK ile bir görüşün. Nakil işlem sonuçlarını. 2 yıl daha ödeme yatması kuvvetle muhtemel.

 12. Merhaba ben bu 375 avansi mobil bamkacilikta goremiyorum neden acaba kartlarim kisminda hic kart bulunamamistir diyor

  • Ayrıca bir rakam olarak görünmez. Banka Hesabınız 0 TL iken 375 TL de Nakit Avans olur. Kullanmayı deneyin. Eğer hata verirse o zaman banka ile görüşün.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?

 • YORUM