KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti

KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti
KYK Açıkladı, Başvuru Tarihleri ve Ödemeler Netleşti
Daha Fazla Göster

KYK Genel Müdürü Sinan AKSU tarafından yapılan açıklama ile 2016 yılındaki KYK Burs Başvurularının ne zaman yapılacağı konusu ve ödemelerin hangi ay başlayacağı sorusu açıklığa kavuşmuş oldu.

Yapılan açıklamaya göre 2016 yılı KYK Burs Başvuruları Ekim ayının ilk haftasında başlayacak ve Yurt Başvuruları gibi E-Devlet üzerinden alınacak.

Alınacak başvurular sonrasında Kasım ayı içerisinde KYK Burs ve Kredi Sonuçları resmi olarak açıklanacak ve öğrencilerin Evrak Teslim Süreçleri başlamış olacak.

Büyük ihtimalle Aralık 2016 veya Ocak 2017 itibari itibari ile de KYK tarafından Ziraat Bankası üzerinden açılacak olan hesaplara KYK Kredi ve Burs ödemeleri yapılmaya başlanacak.

 

Ödemeler Artık Ekim Ayından İtibaren Hesaplanacak

Geçtiğimiz senelerde Ocak ayında başlayacak şekilde düzenlenen KYK Burs ve Kredileri artık Ekim ayı itibari ile ödenmeye başlanacak.

Gelecek sene büyük ihtimalle sistemsel düzenleme yapılarak KYK Burs ve Kredisi için süreç Eylül ayı içerisinde tamamlanmış olacak. Bu sayede Ekim ayı itibari ile de ödemeler yapılmaya başlanabilecek.

Bu sene ise yeni başvuru yapan öğrencilere ödemeler Aralık veya Ocak ayında yapılacak ancak ilk ödemeler Ekim 2016 tarihinden itibaren hesaplanacak.

Yani eğer ücrette bir değişme olmazsa Aralık veya Ocak ayında toplu bir ödeme yapılacak. Ödemeler Aralık ayında başlarsa Ekim – Kasım – Aralık ayları için 400 TL x 3 AY üzerinden 1.200 TL, Ocak 2017 de yapılmaya başlanması durumunda ise Ekim – Kasım – Aralık – Ocak aylarının ödemeleri 400 TL x 4 AY olarak 1.600 TL olacak şekilde tek seferde yatırılacak.

 

KYK Tarafından Sitesi Üzerinden Yapılan Duyuru

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Genel Müdürü Aksu, “Sayın Bakanımız Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Artık Ekim, kasım ve aralık aylarında burs ve kredi ödemelerini yapacağız.” dedi.

Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar (KYK) Genel Müdürü Sinan Aksu, bu yıl 900 bin öğrencinin burs ve krediye müracaat etmesini beklediklerini söyledi.

Öğrencilerin kendilerine verdiği bilgileri devlet kurumlarından doğrulatarak neticeleri öğrencilere bildireceklerini ifade eden Aksu, “Bu sene, ekim ayının ilk haftası öğrencilerimizin burs ve kredi müracaatlarını alacağız. Müracaatların tamamı e-Devlet üzerinden olacak. 11 devlet kurumundan doğrulattıktan sonra da kasım ayı itibarıyla öğrencilerimize burs ve kredi başvurularının neticelerini ileteceğiz.” açıklamasında bulundu.

Aksu, üniversite birinci sınıf öğrencilerine bir de müjdesi olduğunu belirterek, “Önceki yıllarda üniversiteye başlayan birinci sınıf öğrencileri müracaatlarını yaparlardı fakat burs ve kredilerini ocak ayı itibarıyla alırlardı. Bu yıl, bu tarihi ekim ayından başlatıyoruz. Sayın Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’ın talimatıyla birinci sınıf öğrencilerine bir müjdemiz var. Ekim, kasım, aralık aylarını da kapsayacak biçimde birinci sınıf öğrencilerine burs ve kredi ödemelerini yapacağız.” diye konuştu.

 

Öğrenci İşe Yerleşemediyse Kredi Ödemesi Erteleniyor

Kredinin avantajı olduğunu anlatan Aksu, şöyle devam etti:

“Eğer öğrenci işe yerleşemediyse ödemeyi erteleme imkanına sahip. Aynı yıl bize müracaat edip dilekçesiyle herhangi bir işte çalışmadığını beyan ederse kredisini işe başlayana kadar erteleyebiliyoruz. Bu yıl 400 lira burs ve kredi öğrencilerimize ödeme yaptık. Sene başlarında olmak üzere enflasyon oranında öğrencilerimizin burs ve kredilerini artırıyoruz.”

Burs verilirken bazı öğrencilere öncelik tanıdıklarını dile getiren Aksu, annesi ve babasını kaybetmiş öğrencilere, şehitlerin evlilerse çocuklarına değillerse kardeşlerinin tamamına, gazi çocuklarına burs verdiklerini aktardı. Aksu, Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı bünyesindeki yetiştirme yurtlarından üniversiteye gelenlere ile yüzde 40’ın üzerinde engeli olan öğrencilere de burs verdiklerini hatırlattı.

 

KYK Burs ve Kredi ödemeleri ve başvuruları ile alakalı yapılacak olan tüm resmi açıklamalar BiTalebe tarafından yine sizlere hızlı bir şekilde aktarılacaktır.

Tahmini Bilgi ile değil, Resmi Bilgi ile karşınızda olmaya devam ediyoruz.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti