“Katlamalı Harç” Sisteminde Şimdilik Geri Adım Atıldı

Katlamalı Harç Sistemi Ertelendi
Katlamalı Harç Sistemi Ertelendi
Abone Ol

Bu Yazıyı Paylaş

veya linki kopyala

YÖK tarafından “Katlamalı Harç Sistemi” ile alakalı bir açıklama yapılarak Sistemin Uygulanma Sürecinin Şubat sonuna atıldığı bildirildi.

Ancak bu süreç sonunda Katlamalı Harç tamamen kaldırılacak mı yoksa yeniden mi revize edilerek öğrencilerin önüne sürülecek herhangi bir açıklama yapılmadı.

Şubat sonuna kadar Katlamalı Ödeme Yapanlar ile Sadece Harç Yatıranlar ders seçimi yapabilecekler. Şubat sonunda ise YÖK 3 seçenekten birisi ile öğrenci karşısına çıkacak.

 

 1. Süreç uzatılarak Öğrenci Tepkisi azaltılacak ve Katlamalı Harca Devam kararı alınacak
 2. Süreç sonunda Katlamalı Harç Sisteminde bazı değişiklikler yapılacak ve o sistem uygulanacak.
 3. Süreç sonunda Katlamalı Harç Ertelenecek ya da Tamamen Kaldırılacak.

 

Katlamalı Harca Hayır
Katlamalı Harca Hayır

İşte YÖK Tarafından Yapılan O Açıklama

 

05.02.2015 tarihinde YÖK Başkanı Prof. Dr. M.A. Yekta Saraç, Milli Eğitim Bakanımız Sayın Prof. Dr. Nabi AVCI ile birlikte Başbakanımız Sayın Prof. Dr. Ahmet DAVUTOĞLU ile bir görüşme yapmışlardır.

Bu görüşmede yükseköğretim kurumlarını program süresinde bitiremeyen öğrencilerin ödeyecekleri katkı payı ve öğrenim ücretlerine ilişkin sorunun çözümü müzakere edilmiş ve görüşme neticesinde Sayın Başbakanımız sorunun çözümüne yönelik başbakanlıktaki yetkili (ilgili) kişilere konuya ilişkin bir çalışma başlatılması talimatını vermiştir.

Bazı medya organlarında “Harçlarla ilgili YÖK’e talimat – Başbakan Davutoğlu YÖK’e sorunun çözümü için talimat verdi” şeklinde -bir yanlış anlaşılma neticesinde çıktığını düşündüğümüz- haberler yer almaktadır.

Görüşmede konunun çözümüne ilişkin Başkanlığımızca oluşturulmuş öneriler sayın Başbakanımıza sunulmuştur. Kurulumuzun konuya ilişkin karar verme yetkisi bulunmadığından, sorunun çözümü için herhangi bir talimat alması da söz konusu değildir.

Bilindiği üzere öğrenim ücreti ve katkı payları ile ilgili işlemler Yükseköğretim Kurulu Başkanlığınca değil, ilgili mevzuat çerçevesinde kanun ile düzenlenmektedir. Yükseköğretim Kurulu olarak yasa hükmünün dışına çıkarak düzenleme yapabilmemiz ve karar alabilmemiz mümkün değildir.

Bununla birlikte Başbakanlıkça bir çalışma başlatıldığı için, yükseköğretim kurumlarını program sürelerinde bitiremeyen öğrencilerden ücret alımının Şubat ayı sonuna kadar ertelenmesine ilişkin Üniversitelerimize bugün bir yazı gönderilmiştir.

Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi açısından, konu ile ilgili yapmış olduğunuz haberlerde bu hususu dikkate almanızı önemle rica ederiz.

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı

Basın ve Halkla İlişkiler Müşavirliği

Bu Yazıya Tepki Ver

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

2 Yorum

 1. adminz_avatar
  6 sene önce

  Yatiranlarin parası ne olcak geri mi yatırılacak?

  • adminz_avatar
   Yönetici 6 sene önce

   Sistem şuan SADECE ERTELENDİ. Eğer İPTAL edilirse Ödeme Yapanlara Para İadesi yapılacak. Bu konuda herhangi bir soru işareti kalmasın.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!