Kapatılan Okullardaki Öğrencilerin Geleceği İle İlgili Açıklama Yapıldı

Kapatılan Okullardaki Öğrencilerin Geleceği İle İlgili Açıklama Yapıldı
Kapatılan Okullardaki Öğrencilerin Geleceği İle İlgili Açıklama Yapıldı
Daha Fazla Göster

FETÖ/PDY Örgütlenmesine engel olmak amacıyla kapısına kilit vurulan 900’e yakın Eğitim Kurumunda eğitim gören 138.000 Öğrenci için MEB tarafından bir açıklama yapıldı.

MEB Müsteşarı Yusuf TEKİN tarafından yapılan açıklama da FETÖ ve PDY ile ilişkili olduğu tespit edilen Eğitim Kurumlarının kapatılmasından sonra açıkta kalan 138.000 öğrencinin Geçici Olarak MEB Bünyesindeki Okullara Nakil Edileceği belirtildi.

Ayrıca yine bu süreç içerisinde kapatılan okullarda eğitim vermekte olan 27.000’e yakın Öğretmen ve Eğitimcinin 21.000’e yakınının yetkileri iptal edilmiş durumda.

Bu kişilerin Öğretmenlik Lisansları İptal Edilerek ileride Kamu veya Özel Kurumlarda Öğretmenlik Yapmalarının da önüne geçilmiş oldu.

 

MEB Müsteşarı Tarafından Yapılan Açıklama Şu Şekilde

“Bu süreçte 600 civarında eğitim kurumunu, 250’ye yakın okulu kayyum sürecine yöneltmiştik. Devredilmişti. Bugün bu kapsamda, kayyuma devir edilmeyen diğer eğitim birimlerinin de dün açıkladığımız rakam 524 okula sürekli kapatma cezası vermiştik.

Buraya gelmeden son cumhuriyet başsavcılığının bu konudaki çalışmaları neticesinde 267 tane okula 175 tane de eğitim kurumu yani özel eğitim kurs, etüt merkezi vs. ve yurt olmak üzere toplam özel okul itibariyle toplam 800’e yakın okula, kapatma kararı uygulamış durumdayız. Hemen hemen bu yapıya ait bütün okullar MEB tarafından kontrol altına alınmış olacak. Bu yapının okullarında çalışan toplam 27 bin öğretmenden 21 bin tanesini dün itibariyle öğretmenlik yapma hakkından mahrum ettik. Yetkilerini iptal ettik.

Bu okullarda okuyan öğrencilere gelince 900’e yakın okulda toplam 138 bin öğrenci eğitim görmekte idi. Eğitimlerine devam edecek. MEB olarak bu öğrencilerin, hükümetimiz farklı bir karara verinceye kadar MEB okullarına nakilleri ile ilgili düzenlemeleri yaptık. Bunlar MEB’in okullarına devam edecekler. Hiçbir çocuk, öğrenci teröristlerin okullarında mahkûm bırakılmayacak.”

 

Süreç Derinleştikçe Kapatılan Okul Sayısı Artabilir

15 Temmuz 2016 tarihinde gerçekleşen Darbe Girişimi sonrasında daha önceden belirlenmiş olan FETÖ ve PDY Bağlantılı Eğitim Kurumları, Kurs, Dershane, Kreş, Öğrenci Evi, Öğrenci Yurdu gibi kurumlara yapılan baskınlar hızlandırılmış durumda.

OHAL İlanı ile birlikte bu birimlere yapılan baskınların ve müdahalelerin artması bekleniyor.

Henüz müdahale edilmemiş olan kurumlarla beraber ilerleyen günlerde Boşta Kalan Öğrenci ve Lisansı İptal Edilen Öğretmenlerin sayısı da artmaya başlayacaktır.

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti