Kamu Personeli Mülakatlarına Kontenjanın 5 Katı Aday Davet Edilecek

Kamu Personeli Mülakatlarına Kontenjanın 5 Katı Aday Davet Edilecek
Daha Fazla Göster

KPSS Puanı üzerinden mülakatlara çağrılan aday sayısında Resmi Gazetede yayınlanan yeni bir KHK ile düzenlemeye gidildi ve sayı 3 Katından 5 Katına çıkarıldı.

Buna göre Kamu Personeli alımlarında uygulanan “Kontenjanın 3 Katı Aday Mülakata Çağrılır” maddesi değiştirilerek “Kontenjanın 5 Katı Aday Mülakata Çağrılır” şeklini aldı.

Bu süreç sonunda 1.000 kişilik kontenjanlar için 3.000 adayı mülakata alan ilgili kamu kurumu artık 5.000 adayı mülakata alarak aralarından tercih yapacak.

 

 

Mülakat Sonuçlarında Torpil İddiaları Artıyor

Yapılan bu değişiklik sonrasında daha düşük KPSS Puanına sahip adaylarında mülakata çağrılmalarının ve buna bağlı olarak atanmalarının önü açılmış oldu.

2017 Öğretmen Atamalarında MEB tarafından açıklanan Atama Sıralamalarına göre bazı adayların KPSS Puanından düşük almalarına rağmen Mülakatta 30 Puana varan ek puanlar ile atandıkları görüldü.

Milli Eğitim Bakanı tarafından +5 / -5 Puan açıklaması yapılmış olsa da atamalarda karşımıza çıkan +30 Puanların yeni dönemde daha fazla torpil iddiasının da önünü açacağı kesin.

 

Kamu Personeli - Mülakat Duyurusu

 

KPSS Sınavı Yavaş Yavaş Kaldırılabilir

Yapılan bu düzenleme ile aslında KPSS Puanının önemi oldukça düşürüldü.

Eğer denildiği gibi +5 / -5 Uygulaması hayata geçirilirse 95 puan alan bir kişi ile 85 puan alan bir kişinin atanma ihtimalleri eşdeğer seviyede olacak.

Bu sene olduğu gibi puanlamalarda herhangi bir sınır olmadığı takdirde ise +30 puan alarak KPSS’den 60 alan bir adayın 90 ile atanması, aynı şekilde KPSS puanı 80 olan ancak mülakattan +5 puan alan bir adayın ise atanamaması gibi bir durum ortaya çıkabilecek.

 

 

Adayların Mülakata Bakış Açıları Oldukça Güvensiz

Yaşanan bu olaylar sebebiyle atama için bekleyen ve KPSS sınavına girerek iyi puan alan adayların Mülakat Sistemine olan güvenleri de sarsılmış durumda.

4-5 yıllık Üniversite, 1-2 yıllık KPSS süreçlerinin 5 – 10 dakikalık bir Mülakat Sınavı ile yok sayılması birçok aday için ciddi bir sorun halini almış durumda.

Bu sebeple de gerek MEB gerekse de diğer Kamu Personeli Atamalarında uygulanan Mülakat Sistemine olan güvenin ilgili kurumlar tarafından tam olarak sağlanması zorunlu bir konu.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti