Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Yeniden Gözden Geçirilecek

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması
Kalıcı Yaz Saati Uygulaması
Daha Fazla Göster

Bu sene ilk kez denenen Kalıcı Yaz Saati Uygulaması özellikle Öğrenci ve Velilerden aşırı derecede şikâyet alınca Enerji ve Tabi Kaynaklar Bakanlığı konu ile alakalı olarak harekete geçme kararı aldı.

Özellikle son 15-20 gündür günlük 50’den fazla şikâyet aldıklarını ve bu şikayetlerin tamamının Çalışan ve Veliler olduğunu belirten Bakanlık Yetkilileri, Kalıcı Yaz Saati Uygulaması konusunda yeniden değerlendirmelerin yapılacağını belirttiler.

Uygulama İTÜ tarafından yapılan analizler sonucunda gündeme gelmiş ve senelik 1 Milyar TL civarında bir mali kazancın ortaya çıkacağı hesaplanarak uygulamaya konulmuştu.

Ancak bu uygulamanın bazı sıkıntılar doğuracağı da en baştan belli idi.

Yaz Saati Uygulaması

 

Öğrenciler Zifiri Karanlıkta Okula Gidiyor

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması sebebiyle artık saat 6’da ve 7’de yola çıkan öğrenciler için gün okulda doğuyor.

Genelde birçok okulda dersler sabah 8’de başlıyor ve bu sebeple de öğrenciler okula gitmek için 7 gibi evden çıkıyorlar.

Havanın aydınlanması ise neredeyse 9’u bulunca hem derslerden alınan verim düşüyor hem de karanlıkta yola çıkan öğrencilerin can güvenliği tehlike altına girmiş oluyor.

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması ve Karanlıkta Yola Çıkanlar

 

Konu Meclis Gündemine de Taşındı

Konuyu meclise taşıyan CHP Tekirdağ Milletvekili Candan Yüceer, “Söz konusu karar, en çok öğrencileri etkiledi. Günlerin de kısalmasıyla saatler de geri alınmadığı için öğrenciler kelimenin tam anlamıyla zifiri karanlıkta evden çıkmakta. Öğrencilerin çoğu ilk ders uyuklarken öğretmenler de gün aydınlanmadığı için ilk derslerden verim alamamaktan şikâyetçi. Veliler ise sokak köpekleri, madde bağımlıları nedeniyle çocuklarının karanlıkta sokağa çıkmasını istememekte” ifadelerini kullandı.

 

Şikayetler Artıyor, Kalıcı Yaz Saatinin Ömrü Kısalıyor

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması aslında hayata geçtiği günden bu yana birçok alanda kullanıcılara sıkıntı oluşturmuştu.

Önce Elektronik Ürünlerin Saat Ayarlarında büyük sıkıntılar yaşanmış, bazı ürünlerde saat ayarı yapmak oldukça zorlu bir sürecin ortaya çıkmasına sebep olmuştu.

Bunun yanında Öğrenciler ve Çalışanlar için ortaya çıkan Karanlıkta Yola Çıkma süreci de Kalıcı Yaz Saati Uygulamasını sıkıntıya sokan sebepler arasına girmiş durumda.

Gelen şikayetlerin artması, imza kampanyalarının düzenlenmesi ve daha birçok aksiyonun alınmaya başlanması ile Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı bu konuda geri adım atmaya hazırlanıyor gibi görünüyor.

Yaz - Kış Saati Uygulaması

 

Kalıcı Yaz Saati Uygulaması Ne Zaman Kaldırılacak?

Bu sorunun cevabı henüz netleşmiş değil. Alınacak olan karar sonrasında hemen bir değişime de gidilmesi söz konusu iken bu sene bu  şekilde sürecin tamamlanması ve gelecek seneden itibaren yeniden Yaz Saati – Kış Saati Uygulamasına geçilmesine de karar verilebilir.

Bu konu ile alakalı net kararın alınabilmesi için önce Kalıcı Yaz Saati Uygulamasının kaldırılması ve sürecin Bakanlık tarafından onaylanması gerekiyor. Sonrasında  Bakanlık yapacağı açıklama ile yeni sürecin nasıl işleyeceği konusunda da bilgi verecektir.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti