İTALYA’DA MİMARLIK EĞİTİMİ

Yurtdışı Mimarlık Eğitimleri
Daha Fazla Göster

Eğitim günümüzde farklı ek yapılanmalarla desteklenmekte. Böylece standart ve monoton bir eğitimden kurtularak daha verimli sonuçlar elde edilmeye çalışılmakta. Sıralanabilecek tüm eğitim modelleri düşünüldüğünde; sonuçlanmış ve ortaya ürün konulan bir eğitim tarzının önemi öne çıkmakta. Bu bilgi ile yola çıkıldığında mimarlık eğitimi teorik bilginin dışavurumunun en müsait olduğu bir meslek türüdür. Bu yüzden bir mimarlık öğrencisi yaşadığı ve gördüğü çevrede ne kadar daha fazla üst derecede mimari eser görürse sonuçlanmış ve ortaya konulmuşu görmesi sebebiyle ufku genişlemiş olacaktır.

Bu sebeple İtalya, mimarlık okumak isteyenler için uğrak bir adres olarak karşımıza çıkmaktadır. Neredeyse tüm şehirlerinin mimari açıdan açık bir müze olması nedeniyle İtalyan kentleri mimarlık öğrencileri için açık bir kütüphane konumundadır. Milano, Roma, Floransa, Bologna gibi birçok öğrenci şehrinde UNESCO koruması altında olan onlarca mimari eser bulunmaktadır. Bunlara örnek vermek gerekirse, Colosseum, Duomo, Sistine Şapeli ve Pisa Kulesi’nin yanı sıra şehirlerin mimari yapılandırılması da birer şehircilik örneğidir. Tüm bunlar mimarlık öğrencilere yol gösterici birer hoca niteliğindedirler.

Bu yüzden mimar olmak isteyenler için İtalya’da mimarlık eğitimi almak, başka hiçbir ülkede elde edilemeyecek ek avantajlarıyla kaçırılmaması gereken bir eğitim noktasıdır.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almanın Avantajları

İtalyan üniversitelerinden mezun olduğunuz takdirde elde edeceğiniz diplomanın türü “mavi diploma”dır. Bu diploma sayesinde hem Türkiye’de denklik sağlamış olursunuz hem de Avrupa Birliği’ne üye olan devletlerde çalışma olanağı kazanmış olursunuz. Böylece tek bir diploma ile dünyanın en büyük ekonomilerinin kapıları sizlere açılmış olacaktır.

İtalyan üniversitelerinde tek eğitim dili İtalyanca değildir. Mimarlık eğitiminde İtalyancanın yanı sıra İngilizce öğrenim veren birçok üniversite de bulunmaktadır. Bu sebeple İtalyanca bilmiyor olsanız dahi İtalya’da eğitim görme olanağınız mevcuttur.

İtalya devleti, yurtdışından gelen öğrencilerinin rahat edebilmeleri için onlara hem okudukları süre zarfında hem de mezuniyet aşamasından sonra oturma hakkı sağlamaktadır. Bu sayede mezun olduktan sonra eğer orada yaşamak istiyorsanız, hukuki açıdan devlet bu imkanı sizlere sağlamaktadır.

İtalya’da devlet üniversitelerinde ve özel üniversitelerde eğitim verilmektedir. Devlet üniversiteleri hem dünyanın sayılı listelerinde baş sıralarda yer almakta hem de diğer ülkelerdeki eşdeğer üniversitelere göre oldukça düşük harç bedelleri talep etmektedir. Yıllık 500 ile 2500 Euro arasında değişen harç miktarı, öğrencilerin ekonomik durumuna göre kişisel olarak belirlenmektedir. Ancak gelir beyanı yapılmazsa, bu durumda en yüksek harç bedelinden işlem sağlanır. Bu yüzden İtalya’da eğitim görmek isteyenlerin muhakkak gerekli belgeleri sunmasını tavsiye ederiz.

Ayrıca İtalya hem kültürel olarak hem iklimsel olarak ülkemize çok benzemektedir. Böylece oldukça kısa bir alışma süreciyle İtalya’ya uyum sağlayabilir ve yeni bir kültürü dünyasının keyfini sürebilirsiniz.

İtalya’da mimarlık eğitiminin kalitesinden yararlanmak ve kariyerinizi şekillendirmek istiyorsanız Pava Education, bu alanda yardım alabileceğiniz önemli bir kurum olarak karşınıza çıkmakta. Merkezi İtalya’da bulunan kurum danışmanlarından; İtalya’da eğitim olanaklarının öğrenilmesi, gerekli izinlerin ve belgelerin sağlanması vb. her konuda hızlıca yardım alabilmek mümkün.

İtalya’daki En İyi Mimarlık Okulları

İtalya, mimarlık alanında ün yapmış kaliteli birçok üniversiteye sahiptir. Bunlardan bazıları;

Dünyanın en iyi mimarlık eğitimi veren okulları arasında QS sıralamalarında 14. olan üniversite, sanat ve tasarım alanında ise 7. sırada yer alarak oldukça yüksek bir başarıya sahiptir. 100’den fazla ülkeden uluslararası öğrenciye ev sahipliği yapan okul, 1863 yılında kurulmuştur. İtalya’nın en büyük ve eski teknik okullarından olan Politecnico di Milano, Nobel Ödüllü kimyacı Giulio Natta ile Aldo Rossi ve Renzo Piyano gibi ünlü mimarları mezun etmesiyle alanında öne çıkan okulların başında gelmektedir.

İtalya’da ve dünya genelinde mimarlık ve mühendislik eğitimi alabileceğiniz en iyi kurumlar arasında yer alan Politecnico di Torino, ülkede yabancı öğrenci yoğunluğu en fazla olan üniversitedir. 1859 yılında kurulan okul, öğrencilerine burs destekleri, danışmanlık, konaklama gibi konulardaki aşırı yardımsever tutumuyla göze çarpmaktadır.  Çok kültürlü bir araştırma ortamı sunan üniversite, General Motors, Indesit, Pirelli, Avio gibi çok uluslu şirketlerle yürüttüğü ortaklaşa çalışmalarla öğrencilerine iş deneyimi kazandırırken mezun olduktan sonra da kariyer imkanı sağlamakta.

 

University of Genova, Roma La Sapienza da bu alanda eğitim veren diğer okullardır. İtalya’da mimarlık yüksek lisans eğitimi için tercih edilebilecek yerler ise sayılanlardan farklı olarak Bologna Üniversitesi, Floransa Üniversitesi, Domus Academy, ISAD okullarıdır.

Okullardaki lisans eğitiminin süresi 3+2 yıl olmak üzere beş yıldır. Tamamıyla İtalyanca veya İngilizce eğitim alabileceğiniz seçenekler sunulmaktadır. Bu okullarda tasarım teorileri, mimari tarih, yapı malzemeleri, fizik, matematik ve sanat tarihi başta olmak üzere birçok ders verilmektedir.

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Almak İçin Gerekli Koşullar

İtalya’da mimarlık eğitimi almak isteyen öğrenciler; İtalyanca dil bilgisini, mimari terimleri, sanat tarihini, matematik, fizik ve coğrafyayı kapsayan bir sınava girerler. Bu sınavın MIUR olarak isimlendirilmektedir. 60 sorudan oluşan sınavda, öğrenci adaylarına 100 dakikalık süre tanınmaktadır. Bu sınavdan yeterli puanı alan aday öğrenciler bir sonraki aşamaya geçirilerek diğer koşulların sağlanıp sağlanmadığı kontrol edilir. AB üyesi olmayan diğer ülke vatandaşları sınav başvurularını Nisan-Mayıs aylarında ülkelerindeki İtalyan konsolosluklarına yaparlar. Mimarlık eğitimi sınavı Eylül ayının ilk haftası gerçekleşirken, her yıl kesin tarih için ülkemizdeki konsolosluktan bilgi alabilirsiniz. Mimarlık fakülteleri için giriş koşulları şu şekildedir;

 

  • 12 senelik eğitimi tamamlamak ve geçerli diplomaya sahip olmak.
  • ÖSYM tarafından yapılan lisans yerleştirme sınavında barajı geçmek.
  • İtalyanca dil testi sonucu veya TOEFL, IELTS dil yeterliliği
  • Not ortalaması.

 

İtalya’da Mimarlık Eğitimi Alarak Edinebileceğiniz Yetenekler

Öncesinde de bahsettiğimiz üzere İtalyan kentleri mimarlık eğitimi için adeta birer eğitim merkezidir. Birçok şehirde farklı yerlerde konumlandırılmış dünya çapındaki mimari öğeler bulunurken bunun yanı sıra şehrin genel mimarisi de büyüleyicidir. Bu yüzden şehirde yaşarken her gün gözlemleyeceğiniz mimari eserler ve alacağınız eğitimin getirileri ile pratikte uygulayabileceğiniz üstün yeteneklere kavuşursunuz.

Buna canlı bir örnek vermek gerekirse, gözlem yapabilme yeteneğiniz oldukça artacaktır. Özellikle alınan derslerin en iyi şekilde dışavurumlarını yemek yerken bile gözlemleyebilmek bunu sonuçlayan sebeplerin başında gelmektedir.

İtalya’daki sanatsal doku, mimarlık alanında özgünlük kazanmanızı da sağlar. İtalyan mimarlık eğitiminde ana öğelerin başında özgünlük esastır. Çünkü mimari eserler birer sanat eseri olarak görülmekte ve ona göre dizayn edilmektedirler.

 

İtalya’da Mimarlık Bursları

İtalyan üniversitelerinin dünya çapında olmasını sağlamak maksadıyla hem kaliteyi koruyan hem de tüm dünyadan öğrencileri bünyesine katan bu kurumlar, devletin sağladığı burs olanakları sayesinde daha da öne çıkmaktadırlar. Öğrencilere verilen burslarda başarı ve ekonomik durum göz önünde bulundurulur ve burslar öğrencilere yıllık 5200 Euro’ya kadar destek sağlayabilmektedir. Bu meblağ ile bir öğrenci hem yıllık harcını ödeyebilmekte hem de konaklama, gıda gibi asli ihtiyaçlarını karşılayabilmektedir.

Eğer siz de İtalya’da mimarlık eğitimi almak ve de burs imkanlarından yararlanmak istiyorsanız sizler için bu işlemleri en doğru şekilde yapacak bir danışmana ihtiyaç duyacaksınız. Bu konuda Pava Education her türlü danışmanlık hizmetini size sağlayacak seçkin bir kurum olarak öne çıkmaktadır.

 

0
mutlu
Mutlu
0
_zg_n
Üzgün
0
sinirli
Sinirli
0
_a_rm_
Şaşırmış
0
vir_sl_
Virüslü

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Giriş Yap

Uygulamayı Yükle

Uygulamamızı yükleyerek içeriklerimize daha hızlı ve kolay erişim sağlayabilirsiniz.

Giriş Yap

ayrıcalıklarından yararlanmak için hemen giriş yapın veya hesap oluşturun, üstelik tamamen ücretsiz!

İngilizce Dil Eğitim Seti